Zarudlé oči

Problém se zarudlýma očima může být způsoben celou řadou vnějších vlivů, ale nevyplatí se jej v žádném případě podceňovat. Pokud jde jen o krátkodobý projev kontaktu s cigaretovým (či jakýmkoliv jiným) kouřem, prachem nebo nečistotami, je vše vlastně ještě v pořádku. Krátkodobější projev zarudlého (potažmo suchého) oka mohou vyvolat i projevy počasí – jako například přílišné sucho, ale i velký mráz a tak podobně.

Zánět spojivek

Pokud ale trpíme zánětem spojivek – což poznáme tak, že oči jsou zarudlé od krajů, jsme přecitlivělí na světlo, v očích nás pálí a bolí, máme pocit, jako bychom v nich měli prach a písek a ráno se probouzíme se slepenýma očima – nastává problém.

Zánět rohovky

Největší trable pak nastávají v době, kdy trpíme zánětem rohovky. O tom mluvíme tehdy, pokud jsou oči zarudlé a červené od středu oka, máme pocit předmětu v očích, často rozostřené vidění či slzení a rohovka ztratila svůj přirozený lesk. Podobně nebezpečný je i zánět duhovky oka, ten se projevuje nejen zarudlostí, ale dokonce i vysloveně mlhavým viděním a nepravidelným tvarem zornice.

Příčinou zarudlosti očí je zpravidla překrvení vlásečnic spojivky, oko se tím vlastně brání nějakému vnějšímu vlivu – zánětu (dlouhodobě) či podráždění, které je krátkodobější záležitostí. Červené oči mohou způsobovat i některá alergická onemocnění – přecitlivělost na nejrůznější pyly nebo například senná rýma. V některých případech nás může potrápit i hnisavý výtok.

Léčba zarudlých očí

A jak vyléčit lehčí formu zánětu spojivek, který patří k nejčastějším nemocem spojeným s očima? Stačí vlastně jen málo, a sice trochu borové vody. Stejně tak ale mohou pomoci i víceméně jakékoliv volně prodejné kapky do očí. Důležité je i naprostý klid – jinými slovy nedívejte se na televizi ani do monitoru Vašeho počítače, stejně tak je dobré omezit líčení a tak podobně.

Pokud se však problém ani přes používání kapek a klidový režim nepovede účinně vyřešit ani po třech dnech, je patrně nejvyšší čas k návštěvě lékaře, který na základě několika poměrně nenáročných vyšetření zjistí, co Vás to vlastně trápí.

Zarudlé oči ale mohou být i prvotními symptomy nějaké mnohem závažnější choroby, jako je například zákal nebo dokonce nádor. Podle čínských lékařů mohou oči prozradit o lidském zdraví úplně všechno, často odhalí i problém, na který byste v této souvislosti snad ani vůbec nepomysleli.

Čaje