Tasemnice – parazit, který může ohrozit i zachránit život!

Tasemnice je červ, který dokáže napáchat velké problémy. Na světě bylo zatím odhaleno přes 5000 druhů tasemnic a podle vědců to určitě není konečný počet. I když se o tasemnici hovoří jako o nebezpečném parazitovi, stále častěji se spojuje také s léčbou, a to hned několika nemocí. Jak poznáte, že tasemnici máte a musíte ji léčit a kdy naopak lze s její pomocí vyřešit i závažné zdravotní problémy?

Kdo je tasemnice?

Tasemnice má specifický vzhled. Má pouze hlavu a ploché tělo. „Hrůzu“ vyvolávají především přichycovací orgány (tzv. přísavky), které se nachází na hlavě tasemnice. Díky nim se červ poměrně lehce uchytí i na tenké stěně střeva. V těle hostitele může parazitovat i několik let. Ve výjimečných případech se tasemnice dožívají až 25 let. Existuje mnoho druhů tasemnic, některé jsou pro člověka nebezpečné, jiné dokáží léčit.

Mezi nejběžnější druhy, které často parazitují právě na lidech, patří: Tasemnice bezbranná (Taenia saginata) a Tasemnice dlouhočlenná (Taenia solium).

Jak se nakazíte?

Tasemnice se vyvíjí v několika stádiích, přičemž pro každé potřebuje jiného hostitele. Pro tasemnici je typické její článkovité tělo. Články se odborně nazývají proglotidy. Zajímavostí je, že každý článek obsahuje samičí i samčí pohlavní žlázy. Například: dospělá tasemnice dlouhočlenná vylučuje články z těla hostitele společně se stolicí. Ve článcích se nachází vajíčka, pokud je pozře mezihostitel (skot či jiná zvířata), tasemnice se začne vyvíjet. Ve svalovině se vytvoří tzv. boubele. Pokud člověk sní boubele, nakazí se.

Rizika nakažení nejsou vysoká

Prevencí je totiž důsledná hygiena a tepelná úprava masa. Tasemnicí se člověk nakazí pouze tak, že pozře boubele. To je možné jen z konzumace nedostatečně tepelně upraveného masa.

Hlavní rizika nakažení a projevy nemoci

Dospělá tasemnice žije nejčastěji v tenkém střevě. Objevily se již případy, kdy napadla i mozek člověka. V takovém případě se jedná o velmi vážný stav a člověk má 50 % šanci na přežití.

Tasemnice se projevuje velmi nenápadně. Mezi typické příznaky patří: bolesti břicha bez zjevné příčiny, hubnutí, častý průjem nebo zácpa, svědění řitního otvoru či častá nevolnost. Bezpečně tasemnici odhalíte podle vyloučeného článku ve stolici.

Tasemnice jako budoucnost medicíny

Lékařská věda se tasemnicí zabývá již dlouhodobě. Provádí se výzkumy zejména v oblasti vlivu tasemnice na lidský imunitní systém. Vědci zkoumají, jak tasemnice dokáže ovlivnit střevní mikroflóru a pročistit střeva, čímž prospívá lidskému organismu.

Hovoří se také o používání tasemnice při léčbě zánětů střev. Jednalo by se o neinvazivní metodu, pacient by byl léčen pomocí tasemnice, nemusel by podstoupit náročný operační zákrok. Naděje je tu také pro osoby, které trpí Crohnovou chorobou. Vliv na léčbu této i jiných nemocí zkoumají i v České republice. Náročný úkol si vzal na svá bedra Parazitologický ústav Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích. Jeho ředitel Julius Lukeš si dokonce sám do těla nasadil tasemnici a zkoumá její účinky sám na sobě!

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje