slzovka

Slzovka obecná, také známá jako adlay a coix, je členem rodiny trav a je populární v asijských kulturách jako zdroj potravy a pro výrobu šperků. Ale rostlina se používá také po staletí v lidové medicíně k léčbě desítek nemocí od artritidy po neštovice. Vědeckých výzkumů vyšetřujících slzovku nebylo mimo Čínu a Koreu prováděno mnoho, ale výsledky těchto studií odhalují vlastnosti rostliny, které mohou mít silné zdravotní přínosy.

Alergie a slzovka

Jedním z tradičních využití pro slzovku obecnou je léčba alergií, včetně topických přípravků z rostlinných výtažků pro alergické kožní onemocnění zvané kontaktní dermatitida. Výzkum publikovaný v "Journal of Agricultural and Food Chemistry" v červnu 2003 zjistil, že výtažky z této rostliny také potlačují alergické reakce u laboratorních myší a zlepšily jejich imunitní systém.

Cholesterol a slzovka

Podle studie zveřejněné v "International Journal for Vitamin and Nutrition Research" v září 2006. byly diabetické myši krmeny semeny slzovky obecné spolu s dietou s vysokým obsahem cholesterolu po dobu čtyř týdnů. Ve srovnání s kontrolní skupinou, měly myši, které konzumovaly semena slzovky významně snížené hladiny celkového cholesterolu a škodlivého low-density lipoproteinu neboli LDL cholesterolu.

Prevence a léčba rakoviny slzovkou

Několik výzkumných týmů v Číně studovalo účinky slzovky obecné na rakovinu tlustého střeva, pankreatu, plic, jater, prsu a také leukémii se slibnými výsledky. Jedna studie, zveřejněné v "Journal of Ethnopharmacology", v září 2008, zjistila, že extrakty slzovky výrazně utlumily aktivitu mastné kyseliny syntázy v játrech. To je důležité, protože lidské rakovinné buňky obsahují vysoké hladiny mastné kyseliny syntázy, látky spojené s agresivním růstem nádorových buněk.

Extrakty slzovky obecné se používají k léčbě endokrinních poruch vzhledem ke schopnosti rostliny snižovat hormony, jako jsou progesteron a testosteron. Ve vydání "Journal of Traditional Chinese Medicine" z prosince 2000, byly bolestivé menstruační symptomy sníženy o 90 procent, což byl mnohem lepší výsledek než v kontrolní skupině léčené léky na předpis.

Gastrointestinální výhody slzovky

Slzovka obecná může mít ochranné přínosy pro trávicí systém. Červnová studie r. 2011 v „Journal of Agricultural and Food Chemistry" zjistila, že semena slzovky inhibitují žaludeční nádorové buňky in vitro a byly schopny snížit žaludeční vředy u myší.

Slzovka a osteoporóza

Studie zveřejněná v roce 2008 v "Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition" zjistila, že semena slzovky obecné zlepšila úrovně několika biomarkerů osteoporózy v krvi myší ve srovnání s kontrolní skupinou. Vědci došli k závěru, že extrakty mohou být schopny zvrátit osteoporózu u potkanů a mohou být také užitečnou zdravou potravinou pro prevenci osteoporózy.

Slzovka na hubnutí

Obézní myším byly injekčně podávány výtažky ze slzovky obecné po dobu čtyř týdnů během výzkumu publikovaného v roce 2004 v časopise "Life Sciences". Ve srovnání s kontrolní skupinou došlo u myší krmených extrakty slzovky ke snížení tělesné hmotnosti, příjmu potravy, množství tuku, tukové tkáně a hladiny cholesterolu a triglyceridů.

Úvahy o slzovce

Bylo uskutečněno několik pokusů se slzovkou na lidech, při čemž vedlejší účinky jsou převážně neznámé. Studie z roku 2005 v "Journal of Toxicology & Environmental Health" zjistila, že těhotné krysy krmené slzovkou vykazovaly vyšší počet potratů a extrakty z nich také otrávily vývoj embrya. Neužívejte slzovku, pokud jste těhotná, a poraďte se s vaším lékařem před použitím výtažků z rostlin pro každý zdravotní stav.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje