slzovka

Slzovka obecná, také známá jako adlay a coix, je členem rodiny trav a je populární v asijských kulturách jako zdroj potravy a pro výrobu šperků. Ale rostlina se používá také po staletí v lidové medicíně k léčbě desítek nemocí od artritidy po neštovice. Vědeckých výzkumů vyšetřujících slzovku nebylo mimo Čínu a Koreu prováděno mnoho, ale výsledky těchto studií odhalují vlastnosti rostliny, které mohou mít silné zdravotní přínosy.

Alergie a slzovka

Jedním z tradičních využití pro slzovku obecnou je léčba alergií, včetně topických přípravků z rostlinných výtažků pro alergické kožní onemocnění zvané kontaktní dermatitida. Výzkum publikovaný v "Journal of Agricultural and Food Chemistry" v červnu 2003 zjistil, že výtažky z této rostliny také potlačují alergické reakce u laboratorních myší a zlepšily jejich imunitní systém.

Cholesterol a slzovka

Podle studie zveřejněné v "International Journal for Vitamin and Nutrition Research" v září 2006. byly diabetické myši krmeny semeny slzovky obecné spolu s dietou s vysokým obsahem cholesterolu po dobu čtyř týdnů. Ve srovnání s kontrolní skupinou, měly myši, které konzumovaly semena slzovky významně snížené hladiny celkového cholesterolu a škodlivého low-density lipoproteinu neboli LDL cholesterolu.

Prevence a léčba rakoviny slzovkou

Několik výzkumných týmů v Číně studovalo účinky slzovky obecné na rakovinu tlustého střeva, pankreatu, plic, jater, prsu a také leukémii se slibnými výsledky. Jedna studie, zveřejněné v "Journal of Ethnopharmacology", v září 2008, zjistila, že extrakty slzovky výrazně utlumily aktivitu mastné kyseliny syntázy v játrech. To je důležité, protože lidské rakovinné buňky obsahují vysoké hladiny mastné kyseliny syntázy, látky spojené s agresivním růstem nádorových buněk.

Extrakty slzovky obecné se používají k léčbě endokrinních poruch vzhledem ke schopnosti rostliny snižovat hormony, jako jsou progesteron a testosteron. Ve vydání "Journal of Traditional Chinese Medicine" z prosince 2000, byly bolestivé menstruační symptomy sníženy o 90 procent, což byl mnohem lepší výsledek než v kontrolní skupině léčené léky na předpis.

Gastrointestinální výhody slzovky

Slzovka obecná může mít ochranné přínosy pro trávicí systém. Červnová studie r. 2011 v „Journal of Agricultural and Food Chemistry" zjistila, že semena slzovky inhibitují žaludeční nádorové buňky in vitro a byly schopny snížit žaludeční vředy u myší.

Slzovka a osteoporóza

Studie zveřejněná v roce 2008 v "Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition" zjistila, že semena slzovky obecné zlepšila úrovně několika biomarkerů osteoporózy v krvi myší ve srovnání s kontrolní skupinou. Vědci došli k závěru, že extrakty mohou být schopny zvrátit osteoporózu u potkanů a mohou být také užitečnou zdravou potravinou pro prevenci osteoporózy.

Slzovka na hubnutí

Obézní myším byly injekčně podávány výtažky ze slzovky obecné po dobu čtyř týdnů během výzkumu publikovaného v roce 2004 v časopise "Life Sciences". Ve srovnání s kontrolní skupinou došlo u myší krmených extrakty slzovky ke snížení tělesné hmotnosti, příjmu potravy, množství tuku, tukové tkáně a hladiny cholesterolu a triglyceridů.

Úvahy o slzovce

Bylo uskutečněno několik pokusů se slzovkou na lidech, při čemž vedlejší účinky jsou převážně neznámé. Studie z roku 2005 v "Journal of Toxicology & Environmental Health" zjistila, že těhotné krysy krmené slzovkou vykazovaly vyšší počet potratů a extrakty z nich také otrávily vývoj embrya. Neužívejte slzovku, pokud jste těhotná, a poraďte se s vaším lékařem před použitím výtažků z rostlin pro každý zdravotní stav.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Log in to comment


Avatar uživatele Alena
Alena odpověděl/a na téma: #2
Tak nevím, spousta kladů pro slzovku, ale ze závěru článku chápu, že slzovka zas tak bezpečná asi není...
Avatar uživatele manufaktura
manufaktura odpověděl/a na téma: #3
Musím se přiznat, že to byly pro mně nové informace, protože slzovku jsem zatím neznala, zvlášť mne zaujalo to, že se jí dá bojovat protoi takovým nemocem, jako je rakovina, nebo že se dá použít i na hubnutí.
Avatar uživatele marjenka
marjenka odpověděl/a na téma: #4
Tak o té slzovce jsem zatím ještě vůbec neslyšela, to je pro mě celkem dost veliká novinka. Tak ona je asi fakt na všechno, když pomáhá na hubnutí, na rakovinu i na cholesterol, tak to pomůže většině lidí.
Avatar uživatele Schwabka
Schwabka odpověděl/a na téma: #5
Zajímavá rostlinka, také jsem o ní nikdy neslyšela, tak jsem si aspoň rozšířila obzory. Nejvíce mě zaujalo, že

Ve vydání "Journal of Traditional Chinese Medicine" z prosince 2000, byly bolestivé menstruační symptomy sníženy o 90 procent, což byl mnohem lepší výsledek než v kontrolní skupině léčené léky na předpis.

To by mě velmi pomohlo. Možná to vyzkouším. Zatím mě na to nepomohly žádné byliny co jsem zkoušela.
Avatar uživatele Schwabka
Schwabka odpověděl/a na téma: #6
Musím ale přiznat, že po přečtení všech zdejších článků o potravinách s protirakovinnými účinky a jinými účinky proti příznakům civilizačních nemocí jsem docela skeptická. Zajímaly by mě nějaké statistiky, jakému procentu lidí to pomohlo a tak. Protože kdyby to byla pravda, už by snad nikdo rakovinu neměl, co myslíte? Možná ale, že jsou to jen první krůčky v boji s touto hroznou nemocí a je potřeba tyto poznatky utřídit a zpracovat.
Avatar uživatele marjenka
marjenka odpověděl/a na téma: #7

Schwabka napsal: Zajímavá rostlinka, také jsem o ní nikdy neslyšela, tak jsem si aspoň rozšířila obzory. Nejvíce mě zaujalo, že

Ve vydání "Journal of Traditional Chinese Medicine" z prosince 2000, byly bolestivé menstruační symptomy sníženy o 90 procent, což byl mnohem lepší výsledek než v kontrolní skupině léčené léky na předpis.

To by mě velmi pomohlo. Možná to vyzkouším. Zatím mě na to nepomohly žádné byliny co jsem zkoušela.


To bych měla doporučit své kamarádce, ta při menstruaci trpí jak lev, je to hrozné se na ni dívat a nevědět, jak jí má člověk pomoct, to bych jí mohla slzovku obecnou doporučit. Snad jí to nemůže nijak uškodit, že?
Avatar uživatele Schwabka
Schwabka odpověděl/a na téma: #8
Tak to by mě zajímalo, jestli jí to pomůže. Asi by to chtělo, aby si také přečetla ten článek, jestli tam třeba nenajde něco, co by jí mohlo škodit, ale snad ne. Fakt jsem zvědavá, jestli jí to pomůže, ale spíš bych tomu moc nevěřila. Jestli trpí jak píšeš, tak to jí není pomoci, já to znám.
Avatar uživatele manufaktura
manufaktura odpověděl/a na téma: #9

Schwabka napsal: Tak to by mě zajímalo, jestli jí to pomůže. Asi by to chtělo, aby si také přečetla ten článek, jestli tam třeba nenajde něco, co by jí mohlo škodit, ale snad ne. Fakt jsem zvědavá, jestli jí to pomůže, ale spíš bych tomu moc nevěřila. Jestli trpí jak píšeš, tak to jí není pomoci, já to znám.


No, popravdě o tom nechce ani slyšet, protože už má dost různých podpůrných léčeb a pokusů, když je nejhůř, jde na polikliniku k lékaři a nechá si píchnout nějakou injekci, která jí pomůže. Ale je strašné se každý měsíc tak trápit.