Působí jídlo v noci přibývání na váze?

Možná jste slyšeli radu, ''snídat jako král, obědvat jako princ a večeřet jako chudák'', ale je opravdu nutné snižovat příjem kalorií, aby se zabránilo zvýšení tělesné hmotnosti?Je spousta protichůdných rad. Někteří odborníci doporučují jíst dříve v průběhu dne a v noci jen lehčí jídlo, a dokonce nejíst některé potraviny po určité době v noci, zatímco jiní soudí, že čas, kdy jíme, při přibývání na váze nerozhoduje, a že ve skutečnosti působí rozdíl ve váze celkové množství kalorií, které jíme a spálíme.

Co říká věda?

I když některé studie zjistily vztah mezi nočním přejídáním a přibýváním na váze, zdá se, že tyto výsledky jsou založeny spíše na tom, co lidé v noci jedí, než na době, kdy jedí.

Jednou výraznou výjimkou byla studie provedená v roce 2009, která zjistila, že myši krmené stejným množstvím kalorií získaly mnohem větší váhu při krmení během dne, (méně aktivní období pro myši), než když byly krmeny v noci, když je jejich aktivita nejvyšší.

I když tato zjištění mohou být důvodem pro další vyšetřování vlivu cirkadiánního rytmu na uvolňování hormonů a následné zvýšení tělesné hmotnosti u lidí, jedna studie na zvířecím modelu není dostatečným důkazem pro závěr, že denní doba působí rozdíl v nárůstu tělesné hmotnosti.

Americké ministerstvo zemědělství soudí, že nezáleží na tom, ve kterou denní dobu jíte, ale že změny hmotnosti určuje to, co a kolik jíte ve spojení s fyzickou aktivitou, kterou činíte v průběhu celého dne.

Kdy je jedení v noci příčinou přibývání na váze ?

Často existuje spojitost mezi nočním přejídáním a přibýváním na váze, ale to je pravděpodobně způsobeno kaloriemi, které mají tendenci být v tomto časovém období konzumovány. Večer a noc je často doba, kdy lidé dělají špatná výživová rozhodnutí a jedí potraviny s vysokým obsahem tuku, cukru a kalorické potraviny jako jsou občerstvení ve velkých množstvích.

Tyto potraviny jsou také často kalorie navíc, které již nepotřebují, neboť již naplnili své požadavky na energii na celý den.

Je-li konzumováno více kalorií než je spáleno, bude následovat přibývání na váze, ať už jsou tyto extra kalorie snědeny pozdě v noci, ráno či uprostřed dne.

Jak se vyhnout nadměrnému nočnímu přejídání

Když se snažíte zhubnout nebo udržet si zdravou váhu, je důležité jíst v pravidelných intervalech v průběhu celého dne, aby se zabránilo nadměrnému hladu, který by mohl vést k přejídání, nebo způsobit špatné rozhodnutí z výživového hlediska.

Mnoho lidí, kteří jedí svou večeři, až velmi pozdě v noci, nejedli nic od oběda, a tak je větší pravděpodobnost, že snědí více, než potřebují nebo že se rozhodnou pro nezdravé jídlo. Pokud nejste schopni jíst večeři dříve, zkuste malou, ale sytou svačinou mezi obědem a večeří snížit tento hlad. Svačina kolem 100 kalorií je vhodná a mezi dobré možnosti patří malá hrst nesolených ořechů, nízkotučný jogurt, ovoce nebo zeleninové tyčinky s obsahem bílkovin.

Pokud máte ve zvyku dát si svačinku po večerním jídle, ujistěte se, že jste si vybral zdravé potraviny a přemýšlejte o tom, jestli tu svačinu opravdu potřebujete. Mnoho lidí tráví večer před televizí se sáčkem brambůrek nebo blokem čokolády, což může v průběhu času snadno vést k přibývání na váze.

Pokud máte pocit, že svačinu před spaním opravdu potřebujete, zkuste si vybrat něco výživného s nepříliš vysokým obsahem kalorií. Celozrnný toast s arašídovým máslem, vzduchem naplněný popcorn, ovoce, jogurt nebo horké kakao vyrobené s nízkotučného mléka to vše jsou možnosti nočního občerstvení, které nebudou přispívat příliš významně k nárůstu tělesné hmotnosti.

Když svačíte, je také dobrý nápad, abyste si raději brali s sebou jenom tolik jídla, kolik chcete sníst, než celý balíček potravin, chcete-li jíst méně. Pokud jíte jen abyste něco dělali, spíše než proto, že máte hlad, pokuste se najít jiné činnosti, které by vás odvrátily od potravin. Pletení při sledování televize nebo pití bylinkového čaje může postačit k tomu, aby vás odvrátilo od nočních extra kalorií.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje