Pozor, některé diety ohrožují vaše zdraví

Existuje stovky redukčních diet, které slibují úbytek váhy při dodržování konkrétních pravidel. Některé diety vás ale mohou i zabít! Jak tedy hubnout zdravě? Vyznat se v dietách není vůbec jednoduché. Pokud se zaměříme na ty redukční, tedy ty určené pro boj s nadváhou či obezitou, všimneme si, že všechny spojuje jedna věc – speciální jídelníček.

Začátek hubnutí s sebou přináší nutnou změnu životosprávy, jedná se o jednoduchou rovnici. Vaše tělo by mělo spálit více energie, než mu dodáte jídlem. Je však velmi důležité odlišovat od sebe diety, které propagují zdraví životní styl od těch, které nemají daleko k hladovce. Se správně zvoleným a pestrým jídelníčkem totiž můžete hubnout i bez toho, abyste šilhali hlady a jedli dokola jen zeleninu. Zdravá dieta by navíc měla zohledňovat i to, kolik chcete zhubnout a kolik je vám let.

Chcete mít míry modelky?

Ideál krásy se neustále mění, momentálně nám módní magazíny servírují vyzáblé modelky, které váží méně než 50 kg a ke kráse jim navíc pomáhá šikovný grafik. Honba za mírami 90-60-90 u některých žen zajde až tak daleko, že hazardují s vlastním zdravím a drží opravdu bláznivé diety. Skvělým důkazem je dieta modelek. Ta nemá se zdravým životním stylem absolutně nic společného. Můžete sice váhově zhubnout, ale vaše tělo se zbaví vody a ztratí svalovou hmotu, nikoli nenáviděné tuky. Vykřičník by vám měl před očima vyskočit u každé diety, které zakazuje cvičení, což je právě tento případ.

Naše tělo lze obelstít

Mnohem vhodnějším způsobem hubnutí jsou diety zohledňující to, jak naše tělo funguje. Miliony let evoluce z nás udělaly tvora, který si ukládá tuky na horší časy. Pokud bychom stále skákali po stromech, byla by to skvělá věc, dnes je však zapotřebí tělo obelstít. Například ketonová dieta pracuje s omezeným příjmem sacharidů. Tělo se dostane do zvláštního stavu (tzv. ketózy), kdy čerpá energii s tukových zásob. Výsledkem je rychlý úbytek váhy a relativně zdraví způsob hubnutí.

Věřte nevěřte

Mezi hromadou různých diet najdete i opravdu bizarní kousky. Figurují v nich nejrůznější potraviny, takže je docela dost možné, že zatímco jedna dieta tvrdí něco, druhá bude hlásat pravý opak. S vlastním nápadem na hubnutí v době internetu může přijít kdokoli. O to smutnější je, že některé opravdu hloupé diety jsou hodně oblíbené. Dieta podle znamení je pouze špičkou ledovce. Při výběru si tak dejte pozor, určitě neprohloupíte, pokud budete vše nejdříve konzultovat s odborníkem. Ten vám může sestavit jídelníček na míru a vaše cesta k hubnutí je pak již jen a jen o vaší vůli.

Jak tedy vypadá zdravá dieta?

Obecná definice neexistuje, zdravá dieta by však měla být dlouhodobá, měla by přinášet pestré složení stravy a jako vhodný doplněk by měla doporučovat pohybové aktivity. Cílem totiž je, aby se dieta stala součástí vašeho životního stylu, nikoli jen krátkého období, kdy se snažíte zhubnout do plavek.

Čaje