listerioza

Stejně tak, jako je žloutenka nazývána nemocí špinavých rukou, tak by se dalo o listerióze říci, že se jedná o nemoc špinavých potravin. Jedná se o bakteriální onemocnění, které způsobuje nenápadná tyčinkovitá bakterie Listeria monocytogenes.

Jak a kde se lze listeriózou nakazit

Problém s listeriózou je ten, že se nachází na mnoha místech a přenašečem mohou být rostliny, lidé i zvířata. Přirozeným prostředím pro výskyt bakterií je půda, ze které se snadno přenáší na rostliny a z nich na zvířata. U domácích zvířat se bakterie mohou často vyskytovat v hojném množství ve střevech, infikováno může být ovšem i maso a dokonce mléko.

Hlavní možnosti nákazy:

  • Maso a masné výrobky: Jedná se především o syrové a špatně tepelně upravené maso. Nebezpečí mohou představovat i paštiky nebo masové směsi.
  • Mléko a mléčné výrobky: Nepasterizované mléko může být zdrojem nákazy, stejně tak jako domácí sýry a mnoho dalších mléčných produktů.
  • Mateřské mléko: Pokud je matka dítěte nakažená, může ho snadno infikovat mateřským mlékem.
  • Rostliny: Rostliny, zejména špatně umytá zelenina, může být infikována a to právě z půdy.
  • Jiný člověk: Ne u každého člověka se nemoc projeví a takový jedinec se stává přenašečem, který může nakazit ostatní.

Ohrožené skupiny

Většina lidí má listeriózu v sobě, respektive malé množství bakterií ve střevech, ale nikdy se u nich za život neprojeví. Jedná se o tichého nepřítele, který je pro zdravého člověka většinou zcela neškodný. Pro lidi s oslabenou imunitou se může stát hrozbou. Nebezpečná je zejména pro malé děti, staré lidi a pro oslabené pacienty, kteří prodělali náročné nemoci.

Ohrožení pro těhotné ženy a maminky

Obzvláště těhotné ženy by se měly mít na pozoru, pro jejich plod představuje listerióza bezprostřední nebezpečí a pokud jí matka onemocní, může dojít až k potratu. Při prvních příznacích je potřeba vyhledat lékaře a začít s účinnou léčbou. V bezprostředním ohrožení jsou děti, které se mohou nakazit 3 způsoby a to:

  • Jako plod: V takovém případě dochází k poškození plodu a často i k následnému potratu.
  • Nákaza při narození nebo před ním: Nákaza se v takovém případě projeví zpožděně a dítě ohrozí poté, co je narozené.
  • U kojenců: Jak jsme již zmínili, kojenci se mohu nakazit z mateřského mléka.

Příznaky a průběh onemocnění

Příznaky se u každého velmi liší, ale jsou v podstatě podobné, jako u chřipky. Projevuje se bolest hlavy, kloubů, závratě, horečky, průjem a někdy také bolet břicha. Inkubační doba je od 3 dnů až po 4 týdny.

Nemoc lze nejlépe pozorovat na krevním vzorku několik dní od nákazy. Cílové skupiny by své příznaky měli sledovat a pokud nezmizí, tak navštívit lékaře, který podle rozboru krve může potvrdit, jestli jde o listerii. Listerióza má relativně velkou úmrtnost a to kolem 20-30 procent. Nejprve se dostane do střevního sytému, odkud dostává do dalších orgánů. Postihuje i nervový systém a může vyvolat i zánět mozkomíšních blan.

Léčba

Stejně tak jako většina bakteriálních onemocnění, i listerióza se léčí antibiotiky. K léčbě se nejčastěji používá kotrimoxazol nebo aminopeniciliny v kombinaci s aminoglykosidy. Tyto léky musí doporučit lékař. Pokud se objeví jen symptomy, lze užívat například ParalenIbalgin a podobné léky, které symptomy zaženou. Léčba trvá obvykle kolem 6 týdnů. Nejdůležitější je začít s léčením včas.

Prevence

Nejlepší prevencí je pečivě upravovat všechny potraviny. Zeleninu, a rostliny určené ke konzumaci, je vhodné důkladně opláchnout. Z masa je třeba vyhýbat se masovým produktů, kde se maso nedostatečně, nebo vůbec, tepelně upravuje. Doporučením je také nekupovat domácí mléko a sýry z trhů. Tato doporučení jsou především pro těhotné ženy, které by je měly respektovat nejvíce.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje