Klíšťata a komáři nesnáší vitamin B1 v B - komplexu

Je to tady, teplé letní dny strávené v přírodě se blíží, a tak je třeba myslet na své zdraví. Klíšťata už se běžně vyskytují a komáry u vody také potkáte. Komáři jsou jen nepříjemní, zato s klíšťaty je to horší. Jestli proti nim nejste očkování, nezbývá než se mít na pozoru a vsadit na účinnou prevenci. Vyzbrojte se proti nim vitamínem B1.

Dostatek vitamínu B1 (nazývaný také thiamin) je nezbytný pro zdravé tělo. Pomáhá zlepšovat funkci mozku, trávit potravu, mění sacharidy na energii, tlumí bolest zubů a dokonce prospívá při léčbě některých onemocnění (velmi dobrý je například na opary). Do těla se dá dostat z různých zdrojů, ale je potřeba ho doplňovat pravidelně.

Lepší než repelent?

V létě se nám však hodí ještě jedna dobrá vlastnost vitaminu B1. Podle mnohých studií odpuzuje klíšťata a komáry. Některá tvrzení říkají, že stačí 100 mg denně, ale ve skutečnosti nelze množství jednoznačně určit. Záleží na konkrétním člověku, někdo totiž získá více vitaminu B1 z potravy.

Je důležité si uvědomit, že vitamin B1 klíšťata ani komáry nezabíjí, pouze je odpuzuje. Funguje vlastně podobně jako repelent, ale o něco výhodněji. Ocení ho obzvlášť lidé s citlivou kůží, kterým repelent nedělá dobře. Kromě toho platíčko vitaminů je skladnější než repelent.

Z čeho se dá získat?

Thiamin (vitamin B1) obsahují například kvasnice, nezpracované luštěniny, ovesné vločky, ryby, arašídy, libové vepřové maso, většina zeleniny, mléko nebo vaječný žloutek. V letních měsících, kdy klíšťata v našich krajích řádí, však příjem z potravy obvykle nestačí.

Vitamin B1 se dá koupit ve formě tablet. Samotný B1 se neprodává, ale existuje spousta doplňků stravy, které obsahují vitaminy skupiny B nazývané jako B-komplex. Skvělé je, že B-komplexem se nemůžete předávkovat. Je rozpustný ve vodě a v nejhorším případě ho vyčůráte. Když ho budete brát moc, poznáte to v moči, která bude příliš žlutá. V kritických měsících, kdy se hodně pohybujete venku, se doporučuje brát B-komplex pravidelně, stačí jedna tableta denně. Klíšťata i komáři se vám budou vyhýbat obloukem.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje