Hubnutí na dovolené

Je běžné že během období dovolené má každý z nás tendenci se nechat hýčkat, snažit se odpočinout, dopřát si a neomezovat se. Je také běžné pít více alkoholu, jíst v restauracích a testovat místní speciality, nebo ležet celý den jen tak na pláži a slunit se. To vše vede k vyjetí ze zajetých kolejí pravidelného cvičení a porušení rovnováhy mezi příjmem a výdejem energie. Z těchto důvodů může zanechat i krátka dovolená hodně nadbytečných kilogramů a vaše celoroční snaha tak může být zcela zmařená. Zde je několik užitečných rad jak se vrátit z dovolené a vypadat ještě lépe než ní.

Vyberte si moudře odpustky

Když jedete na dovolenou daleko od domova, a to zejména někam do ciziny, tak pro vás může být lákavé vzdát se sebekontroly a pustit se do ochutnávání místních lahůdek. Kdo ví, kdy je budete mít šanci zkusit znovu. Pokud chcete ochutnávat a předejít zvýšení tělesné hmotnosti musíte si vybírat a nepodléhat kouzlu chutí.

Jakmile jste si jistí, že místní specialita je opravdu v horní části seznamu věcí, které chcete bezpodmíněčne ochutnat a dopřát si, tak se tomu nebraňte. Ochutnat, ale neznamená sníst vše.

Máte-li na vysněné dovolené v Paříži chuť dát si ke snídani některé dobroty z místní pekárny, dejte si je. Nicméně se ujistete, že si potom dáte k obědu nebo i k večeři jenom menší jídlo, třeba zeleninový salát.

Pěšky nebo na kole

Jíst trochu víc, než je obvyklé během dovolené je bežné. Chcete-li spálit přebytočné kalorie je chůze pěšky nebo jízda na kole skvělý způsob jak to udělat. Spíše než se vydat na prohlídku města autobusem nebo metrem se na ni vydejte pěšky nebo na kole. Uvidíte víc, ušetříte peníze a spálite hodně kalorii aniž by jste si to uvědomovali.

Sdílet jídla

Dovolená často znamená stravování v jiném režimu a na jiných místech než je obvyklé. Když se řekne dovolená , tak si každý představí hlavně setravování v restauracích, stáncích a fastfoodech.Většína z nich ma za cíl uspokojit vaše chuťové pohárky a ohromit vás velikosti porce spíše než dávat pozor na vaši štíhlou linii.

Pro minimalizaci škod může být prospěšné sdíet jídlo. Rozdělit se o hlavní jídlo je skvělý způsob jak ušetřit kalorie a hotovost.

Objednejte si menší porce

Stejně jako sdílení jídla i objenání menší porce může být dobrý způsob jak snížit příjem kalorii z pokrmů v restauracích. Objenejte si předkrm jako hlavní jídlo, nebo dětskou porci. Timto spůsobem můžete ochutnat i více místních speialit a pravděpodobně i zjistíte, že i menší porce jídla pro vás může být dostatečná.

Alkohol

Dovolené může sklouznout i ke konzumaci koktejlů, vína a piva. Pokut jste na dovolené déle než pár dnů, tak to může mít i obrovský vliv na vaši váhu.

Snažte se na vysokou energeticku hodnotu alkoholu pamatovat i během dovolené, můžete se díky tomu potom cítít lépe i druhý den. V případě, že si chcete dát váš oblíbený koktejl objednejte si jeho nealkoholickou variantu.

Stravování ve vlastní režii

Vyhněte se all-inclusive zájezdům, pro většinu lidí je tento způsob stravování spojen s výrazně vyšším příjmem potravy.

Budete-li si během dovolené připravovat jídlo sami, je to skvělý způsob jak mít pod kontrolou to co jíte. Můžete si dělat zdravější a více racionální jídla a mít tak představu o tom co jíte a kolik kalorii příjímate. Výběr ubytování s možnosti přípravy vlastní stravy je dobrý způsob ne jen jak mít pod kontrolou příjem potravy, ale i ušetří nemalé peníze.

Vařit si na dovolené neznamená, že musíte zůstat ochuzení od místních specialit. Stále máte možnost si koupit místní produkty a ochutnat je tak.

Vyberte si aktivní dovolenou

Zaručený způsob jak se vyhnout přibíraní na váze během vaši dovolené, nebo dokonce trochu kilogramů zhubnout, je vybrat si aktivní dovolenou. Jízda na kole, horolezectví, vodní sporty, lyžování a pěší turistika jsou aktivity, které lze kombinovat s dovolenou a mít bonus ve formě spalování kalorii, než jen ležet na pláži.

Strávený den aktivně venku vám dovolí si večer dopřát dobré jídlo a sklenku oblíbeného nápoje a navodí příjemnejší atmosféru na konci dne.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje