Crash dieta

Každý kdo se rozhodl zhubnout, tak chce dosáhnout svého výsledku rychle a efektivně. Mezi zdravotníky však panuje všeobecná shoda, že redukce váhy dosažená rychle je neudržitelná a může být dokonce nebezpečná pro zdraví. Častým výsledkem je i opačný efekt, tedy zvýšení váhy v dlouhodobějším horizontu. Existuje nějaký způsob, jak dosáhnout rychlých výsledků v hubnutí zdravým způsobem? Principem crash diety je výrané omezení příjmu potravy během krátke doby, což vede k rychlé redukci váhy.

Co to je nárazová dieta?

Takové diety jsou založené na prostém snížení příjmu potravy na velmi nízkou úrověň, nebo na vyloučení určité skupiny potravin. Po ukončení diety se však většina z nás vrátí ke svým předchozím stravovacím návykům, což vede k postupnému návratu původní hmotnosti. Je běžné, že při radikální dietě se organizmus nastaví do úsporného režimu, který je běžný pro hladovění. Zpomalený metabolismus má přirozeně za cíl chránit jedince před úmrtím v době nedostatku potravy. To je i principem Jo-Jo efektu. Velká část hmotnosti které se takto rychle zbavíte však není jen tuk, ale především voda a svalová tkáň, což jsou právě dvě složky, kterých by jste se v žádném případě zbavovat neměli.

Proč není nárazová dieta zdravá?

Ztráta vody a svalů je důsledkem omezeného příjmu bílkovin a nízký příjem energie vede k pocitu vyčerpanosti organizmu a to přirozeně snižuje chuť k další aktivitě a cvičení. Krom toho se tak tělo zbaví i důležitých minerálů, stopových prvků a vitamínů. To může vést k různým nemocem, které se projevují od méně závažné letargie a únavy až po selhání organánů a smrti v důsledků nedostatků elektrolytů v těle. Takový stav je extrémní a došlo by k němu až po velmi dlouhém hladovění.

Nízký příjem bílkovín může být také velmi nebezpečný, protože vaše tělo ve snaze zachovat důležité biologické procesy může právě spotřebovávat bílkoviny které se mu nedostanu z potravy ze svalů a dokonce i orgánů. Rychlé hubnutí necháva málo času tělu přispůsobit se. To klade mimo jiné i velký důraz na srdce, které může reagovat nepravidelnou činnosti - arytmii nebo jinými problémy. Velká redukce hmotnosti nenechá čas potřebný pro retrakci kůže, která může následně zůstat převislá. Pomalejší hubnutí doporučeným zdravým tempem půl až jednoho kilogramu za týden dává vašemu tělu větší šanci přizpůsobit se na hubnutí postupně.

Je možné zhubnout rychle a zdravě ?

Ačkoli crash diety se obecně nedoporučují, existují situace, kdy mohou být vhodné. V případě velmi obézních jedinců, jejichž váha jednoznačně přispívá k některým nemocem jako jsou choroby cév, srdce nebo cukrovka, nebo v případě pacientů, kteří nemohou díky obezitě podstoupit bezpečně plánovaný chirurgický výkon dokud nedojde k redukci váhy, může lékař v úvodu předepsat velmi nízkokalorickou dietu. Nicméně, na rozdíl od mnoha nárazových diet, bude tato dieta pečlivě vypočítaná a sledovaná, zda odpovída výživové přiměřenosti a pacient netrpí žádnymi nebezpečnými účinky. Velmi nízkokalorické diety používající nutričně vyvážené jídlo můžou být i bezpečným způsobem, jak zhubnout rychle a můžou mít i výhody pro jedince s nadváhou, ale měla by být prováděna pouze pod lékařským dohledem nebo po konzultaci s dietologem. I když se rozhodnete díky nízkolorické nárazové dietě a cvičení ztratit tři nebo dokonce i o něco více kilogramů týdně, je důležité, aby váš jídelníček obsahoval denní potřebu základních živin a byl schválen odoborníkem s ohledem na vaše potřeby.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje