chlamydie

Chlamydie, často nesprávně Clamidie, je jedním z nejčastěji hlášených bakteriálních pohlavně přenosných nemocí. Globální statistiky Chlamydie ukazují, že se vyskytuje každý rok odhadem 92.000.000 nových chlamydiových infekcí, postihujících více ženy (50 milionů) než muže (42 milionů). Chlamydie je způsobena bakterií Chlamydia trachomatis. Tato bakterie může infikovat děložní čípek u žen a močové trubice a konečník u mužů i žen. Občas chlamydie může také ovlivnit jiné části těla, včetně krku a očí. Chlamydie často nemá žádné příznaky, a to zejména u žen. Pokud se neléčí, může chlamydie způsobit vážné problémy v pozdějším životě.

Příznaky a znaky chlamydie

Příznaky chlamydie se obvykle objevují mezi 1 a 3 týdny po expozici, ale mohou se také objevit až mnohem později. Chlamydie je známa jako "tichá", nemoc, protože u mnoha lidí nevykazuje žádné příznaky. Odhaduje se, že 70 až 75% žen infikovaných chlamydií je bez příznaků (nemá žádné příznaky) a významný podíl mužů také nemá žádné příznaky. U těch, kteří mají příznaky chlamydie může dojít:

U žen

 • zvýšení vaginálního výtoku způsobené zánětem děložního čípku;
 • potřeba častěji močit, nebo bolest při močení;
 • bolest při pohlavním styku nebo krvácení po sexu;
 • bolest ve spodní části břicha;
 • nepravidelné menstruační krvácení.

U mužů

 • bílý / zakalený a vodnatý výtok z penisu, který může znečistit spodní prádlo;
 • pálení a/nebo bolest při močení;
 • bolest a otok ve varlatech.
 • U mužů je pravděpodobnější, že si všimnou příznaků chlamydie než u žen, i když i oni mohou být bez příznaků.
 • U mužů i žen může chlamydiová infekce v konečníku vzácně způsobit příznaky.

Jak se chlamydie přenáší?

 •  nechráněným vaginálním, análním či orálním sexem s někým, kdo je infikován;
 •  z matky na dítě při vaginálním porodu;
 •  přenosem infekce na prstech z rodidel do očí, i když to je vzácný případ.

"Myslím, že mám chlamydii…“

Pokud máte nějaké příznaky nebo se obáváte, že jste možná byli nakaženi chlamydií, existuje řada míst, můžete jít pro pomoc.

 • Můžete navštívit svého lékaře, který vám může provést test na chlamydii. Pokud k tomu nemá potřebné zařízení, bude pravděpodobně schopen vás odkázat na místo, kde se můžete nechat vyšetřit.
 • Některé země mají také zvláštní sexuální kliniky, které vám mohou pomoci přímo.
 • V některých zemích mohou místní lékárny a chemici nabídnout testovací soupravy na chlamydii, které umožňují člověku odebrat vzorek pro analýzu do lékárny.

Test na chlamydii

Test je jediný způsob, jak zjistit, zda je člověk nakažený.

Žena může poskytnout vzorek moči, který je odeslán do laboratoře pro testování. Alternativně může být užíván výtěr z pochvy (provádí buď zdravotní sestra nebo lékař, nebo žena sama), který je odeslán do laboratoře. Výsledky testu jsou obvykle k dispozici během jednoho týdne, i když se tato doba může lišit v závislosti na místě.

U mužů, se odebírá buď vzorek moči, nebo se vyjme tampon z otvoru močové trubice na špičce penisu. Mnoho testovacích míst teď už používá jen vzorek moči. To je jednodušší a méně bolestivý postup, ale je o něco méně spolehlivý než tampón.

Byl také vyvinut moderní "rychlý" test moči pro muže, který poskytuje výsledky během hodiny a eliminuje potřebu laboratorních testů.

Léčba chlamydie

Léčba chlamydie je jednoduchá a účinná, jakmile byla diagnostikována infekce. Spočívá v krátkodobém užívání antibiotik v tabletách což, pokud byly užívány správně, může být více než z 95 procent účinné.

Pokud je pacient alergický na jakákoliv antibiotika, nebo pokud existuje možnost, že může být žena těhotná, je důležité, aby byl lékař informován, protože to může mít vliv na antibiotika, která jsou předepsána. Léčba nesmí být po spuštění léčby antibiotiky přerušena, jinak může být nutné začít znovu od začátku.

Lékař nebo zdravotní poradce s vámi bude diskutovat o infekci Chlamydie a odpoví na jakékoliv dotazy. Bude se také dotazovat na partnery, s nimiž měl pacient pohlavní styk v posledních šesti měsících, protože mohou mít chlamydii, a bude je nutno vyšetřit.

Je důležité, aby byli pacienti po dokončení léčby znovu vyšetřeni, aby se potvrdilo, že nemají opakovanou infekci. Pacient by neměl mít penetrační sex, dokud neobdrží negativní výsledek testu po vyšetření.

Komplikace Chlamydie

Pokud je chlamydie nediagnostikovaná a neléčená, může způsobit vážné zdravotní problémy. Včasná diagnóza a léčba znamená, že bude chlamydiová infekce snadno vyléčena, ale pokud se problém neřeší, může vést k:

U žen

 • Zánětlivé onemocnění - infekce dělohy, vaječníků a vejcovodů zvyšuje budoucí riziko mimoděložního těhotenství, nebo předčasného porodu. Pokud jsou vejcovody zjizvené, může ale také vést k problémům s plodností.
 • Cervicitida - zánět děložního čípku. Mezi příznaky patří nažloutlý poševní výtok a bolest při sexu. V dlouhodobém horizontu cervicitidy se čípek stává velmi zánětlivý a mohou se vyvíjet cysty a infikovat se. To může vést k hluboké pánevní bolesti a bolesti zad.

U mužů

 • Epididymitida - bolestivý zánět chámovodu, jenž je součástí varlat, což může vést k neplodnosti.
 • Uretritida - zánět močové trubice, mající za následek jasně žluté nebo kalný hnisavý výtok, hromadící se na špičce penisu. Pokud se neléčí, může vést k zúžení močové trubice, což může ovlivnit schopnost snadno močit a může potenciálně způsobit problémy s ledvinami.
 • Reaktivní artritida – mezi příznaky patří zánět kloubů, močové trubice a očí.
 • Komplikace Chlamydie jsou méně časté u mužů než u žen.

Pokud má těhotná žena neléčenou chlamydii, může se infekce potenciálně přenést během těhotenství na dítě v podobě oční nebo plicní infekce. Chlamydii lze během těhotenství bezpečně léčit za předpokladu, že jsou předepsána správná antibiotika.

Prevence chlamydie

Použití kondomů výrazně snižuje riziko přenosu chlamydie během sexu. Testování na pohlavní choroby na klinice pro sexuální zdraví a povzbuzení nových partnerů k testu před pohlavním stykem, také pomáhá zabránit přenosu.

Pokud si myslíte, že můžete mít některý z výše uvedených příznaků, pak se doporučuje test na chlamydii. Navštivte nejbližší gynekologickou ambulanci aby nedošlo ke komplikacím. V zemích jako je USA a UK je všem těhotným ženám nabízen test na pohlavní choroby jako je chlamydie, a doporučuje se, aby všechny sexuálně aktivní ženy pod 25 let prošly screeningem na sexuálně přenosné choroby alespoň jednou za rok.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje