Čaga - lečivá houba

Čaga patřímezi choroše. Roste na břízách v oblastech ruské Sibiře. Podle výskytu se odvozuje i její pojmenování – sibiřská čaga. Čaga se pyšní černým povrchem. Dosahuje stáří deset až dvacet let a její váha může být až 5 kilogramů. Největší koncentrace účinných látek bylina obsahuje na jaře a na podzim, v tomto období se také sbírá. Léčivé účinky nemají všechny Čagy, jen ty, co rostou právě na břízách. Čaga je plná legend a její používání je zaznamenáno již ve středověku k léčebným účelům.

Hlavní účinné látky v houbě čaga

Čaga obsahuje více než dvě stovky účinných látek, především malanin, pigment dávající houbě tmavou barvu. Na působení léčivé drogy se podílí právě melanin s podobnou molekulární strukturou jako přirozený melanin u lidí. Nejdůležitější látky jsou  beta-glukany, triterpenoidy lanostanového druhu a polyfenolické látky. Čaga je plná minerálů křemíku, hliníku, železa, vápníku, hořčíku, mědi, zinku, draslíku a manganu.

Léčivé účinky houby čaga

Čaga údajně dle působí při léčbě nádorů zažívacího ústrojí. Dokončené studie však zatím nemáme. Působí k tlumení bolesti a přispívá ke zlepšení imunity.

Pravděpodobně dobře působí na lymfu, kůži, při léčení zánětu žaludku, onemocnění duodena, jater a sleziny, zánětu žlučníku a ulcerózní kolitidy. Čaga se využívá také při léčbě Crohnovy nemoci. Tyto informace ale bohužel také nejsou ověřeny západní medicínou.
Snad podporuje léčbu lupenky, erytrodermie, ekzémů, protože vylepšuje metabolismus na buněčné úrovni a tím pádem se zvyšuje odolnost organismu.

Zdravotní rizika léčivé houby čaga

Zatím se neuvádějí se žádná zdravotní rizika, pokud se houba neužívá v nadměrném množství. Lze využívat čajové kúry nebo léčivé masti a obsahem čagy. Vzhledem k obsahu beta-glukanů je ale Čaga kandidátem na léčbu mnoha onemocnění.

 

Čaje