bradavice

Bradavice jsou kožní útvary nezhoubného rázu, ale i přesto dokážou pěkně potrápit. Jsou způsobené papilomavirem HPV, na druhého člověka jsou také přenosné. Kdo má s bradavicemi jisté zkušenosti, zřejmě ví, že některé zmizí samy nebo vlastní samoléčbou, jiné však vyžadují lékařské ošetření. Bradavice se nejčastěji vyskytují u dětí a mladých lidí, kteří jsou imunitně oslabení. Málokdo ví, že riziko vzniku bradavic stoupá i s produkcí potu. Nejvíce se tedy objevují na ploskách nohou.

Jak se bránit nákaze bradavic

Bradavice na nohou jsou snáze přenosné tam, kde se nacházejí lidé s obnaženou kůží v místě bradavice, tedy na koupalištích, veřejných sprchách v kempech a bazénech. Doporučení a prevencí, jak se bránit virové infekci a nákaze bradavicemi je jasná. V těchto prostorech nechodit na boso a vzít si s sebou koupací boty. Dezinfekce obuvi je pro mnohé lidi tabu, ale mělo by se tak dělat i v domácnostech, kde se pohybují návštěvy. V létě se ponožky ani slabé silonky víceméně nenosí, takže nákaza je více pravděpodobná, než třeba v zimě.

Jak vypadají a kde se nejčastěji vyskytují

Bradavice se nacházejí v mnoha podobách a také podle výskytu nesou i své specifické názvy. V oblasti plosky nohou se jim říká plantární bradavice a v genitální zase kondylomata. Jejich výskyt je však i na rukou.

Bývají ploché, nitkovité a na nohou mají tendenci zarůstat do kůže. Jejich vzhled může být zpočátku nespecifický, podobají se spíše hrbolkům velikosti špendlíkové hlavičky. Až zvětšením se z nich stávají zrohovatělé a bradavičnaté útvary, které bolí a jsou velmi nepříjemné.

Obtížná léčba bradavic

Někteří lidé nazývají bradavice bezmocí, protože vlastně neví, jak se jich účinně zbavit na dobro. Jelikož mohou souviset se sníženou imunitou, je potřeba se podívat i na laboratorní hodnoty některých vyšetření.

Obecnou a nejrozšířenější léčbou bradavic je tzv. kryoterapie. Díky této technice se bradavice zmrazí tekutým dusíkem a jejich podchlazením výskyt ustoupí. Tento proces se však u někoho musí opakovat vícekrát, zvláště poté, pokud jsou bradavice opravdu velké. Zmrazením by se měla bradavice změnit za pár dní v puchýř a sama odpadnout. Operace ostrou lžičkou se provádí u nitkovitých bradavic. Bradavice se dá odstranit i skalpelem po předchozí aplikaci náplasti s kyselinou salicylovou, díky nimž bradavice změkne. O těchto výkonech se můžete dočíst více, zajímáte-li se o platickou chirurgii. Domácí lékař vám nabízí i vlaštovičník nebo česnek.

Podívejte se na některé další nemoci.Podívejte se na některé další nemoci.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje