otužování

Nejlepším způsobem k prevenci chřipek, angín, nachlazení a kardiovaskulárních onemocnění je otužování. Nejedná se o jednorázovou a rychlou proceduru ale o systematické a dlouhodobé posilování našeho imunitního systému.

Otužování je vlastně forma vodoléčby. Kromě ranní studené sprchy k otužovaní patří také saunování, dostatečný pohyb na čerstvém vzduchu a v neposlední řadě racionální a vyvážené stravování. To vše posiluje náš imunitní systém.

Otužování dále pomáhá při vysokém krevním tlaku a bolestech zad. Kardiakům a pacientům s právě probíhajícím zánětem se nedoporučuje, respektive zakazuje.  Pro staré lidi a děti by měl být zvolen volnější režim. U dětí se doporučuje s otužováním začít až od cca 3 let věku dítěte.

Jak již bylo řečeno v úvodu, jedná se o dlouhodobou proceduru a tajemstvím úspěchu je pravidelnost. Toho nejlépe dosáhneme doma ve sprše. Začínáme s vlažnou vodou a postupně, když se tělo během několika dní adaptuje, ubíráme na teplotě. Toto můžeme provádět v jakoukoliv denní dobu, ale základem je ranní studená sprcha. Délka sprchy je zpočátku také individuální, postupně jí navyšujeme jak zvládneme. V zimě se doporučuje sprchovat 1-3 minuty, v létě 3-5 minut.

Z otužování bychom si měli udělat rituál, který provádíme ihned po probuzení. Poté je vhodné věnovat se lehkému cvičení, zejména protahovacím cvikům a dechové rehabilitaci.

K posílení imunity se dnes doporučuje i mnoho doplňků stravy. Nás zaujal Cordyceps nebo-li Housenice čínská, více v článku Cordyceps.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje