Antidiabetický potenciál kopřivy a ořechového listí

Podle nedávné studie z Íránu mohou mít listy kopřivy dvoudomé (Urtica dioica) a listy ořešáku (Juglans regia) potenciál v antidiabetické léčbě. Cukrovka postihuje více než 100 milionů lidí po celém světě. Tento stav onemocnění způsobuje, že hladina krevní glukózy (cukru) stoupá, protože lidé s diabetem buď nemají dostatek inzulínu, nebo nejsou schopni správně inzulín využívat.

Za normálních okolností pomáhá inzulín glukóze z krve vstoupit do svalových, mozkových a jaterních buněk, kde se používá k výrobě energie. Když hladina glukózy v krvi roste, tyto buňky mají energie nedostatek. Postupem času vysoká hladina glukózy v krvi také poškozuje oči, ledviny, nervy a srdce. Sacharidy jsou hlavní součástí naší každodenní stravy. Ve střevu jsou pak štěpeny na jednoduché sloučeniny zvané monosacharidy pomocí enzymu alfa amylasy, než se vstřebávají do krve. Blokování aktivity alfa amylasy zabraňuje trávení sacharidů a je prokázáno, že snižuje hladinu glukózy v krvi. Ve skutečnosti byly "inhibitory alfa amylázy" vyvinuty k léčbě diabetes tímto způsobem.

I když inhibitory alfa-amylázy, které jsou v současné době k dispozici, poskytují krátkodobou kontrolu diabetu, způsobují ale také závažné nežádoucí účinky.

To je důvod, proč vědci studují přírodní extrakty z více než 400 tradičních léčivých rostlin s aktivitou blokády alfa-amylázy pro jejich velmi zajímavý potenciál jako efektivní a pravděpodobně bezpečnější antidiabetickou léčbu. Ve studii Hormozgan University of Medical Sciences v Bandar Abbas v Íránu, zkoumali výzkumníci účinky listových extraktů z Urtica dioica a Juglans regia na činnost alfa-amylázy. U. dioica, známá jako kopřiva obecná nebo kopřiva dvoudomá, má dlouhou historii jako lék a jako zdroj potravy, i vlákniny. J. regia - známý jako anglický vlašský ořech, ořešák nebo Kalifornský vlašský ořech - je běžná potravina. Listy ořešáku mají také dlouhou historii použití v lékařství. Extrakty z rostlin, silně blokují aktivitu alfa-amylázy.

Kopřiva způsobila 60% inhibici enzymu s 2 mg / ml extraktu, a extrakt z ořešákových listů vyžaduje pouze 0,4 mg / ml pro stejnou inhibici. Tento efekt se zvyšuje s časem a dávkou extraktu. Závěrem lze říci, že léčivé rostliny Urtica dioica a Juglans regia mohou mít potenciál jako antidiabetický lék.

Technické shrnutí

Vodné extrakty z U. dioica a J. regia vykázaly inhibici alfa amylázy závislou na čase a na koncentraci. Extrakty se skládaly ze 100 g prášku ze sušených listů na 100 ml vody, sušených vymrazováním. Extrakty prokázaly 60% inhibici aktivity alfa amylázy s extraktem 0,4 mg / ml z listů kopřivy a 2,0 mg / ml extraktu z listů ořešáku. Inhibice vzrostly u obou extraktů ze 40% v 5 minutách na 60% po 30 minutách. "Výsledky ukázaly, že typ inhibice byl konkurenceschopný tam, kde by se mohl tvořit komplex enzymu-inhibitoru." Tento výzkum navazuje na zjištění, že ořechové listí snižuje hladinu cukru v krvi u diabetických potkanů a další podpůrné studie.

Poznámka autorů:

Byl poprvé zkoumán mechanismus inhibice extrakt u U. dioica a J. regi a výsledky ukázaly, že extrakty inhibitovaly PPA konkurenčním mechanismem… Data z této studie mohou poskytnout základ pro další šetření, kde může být izolována aktivní složka, která má za následek inhibici PPA (alfa amyláza).

Poznamenejme ještě, že není vždy nutné nebo žádoucí izolování "aktivní složky." To jsou řeči farmaceutické společnosti. Jestliže může být účinný jednoduchý výtažek z těchto rostlin, proč musíme udělat silnou, velmi drahou pilulku "aktivní složky?"

Čaje