aids-hiv

Asi netřeba představovat anglickou zkratku pro syndrom získaného selhání imunity. Opakování je ale matka moudrosti, pojďme si říci, jak se této chorobě vyvarovat, případně jak ji na sobě poznat.

HIV/AIDS byla poprvé zaznamenána v roce 1981, dodnes jsou nejhůře postižené zejména africké státy, kde jsou ženy často znásilňovány a při nechráněném sexu nakaženy, a kde nemoc přenáší dále na svůj plod. Právě přenos krví je nejsnazší cestou pro HIV - virus lidské imunitní nedostatečnosti způsobující AIDS.

Ohrožená skupina a přenos

Ohroženi jsou zejména narkomani (nebo kdokoli, kdo je nepřípustně vystaven opakovanému použití jedné jehly), ale i pacienti při krevní transfúzi (není to časté, ale „chybička“ se už nejednou vloudila) a riziko představují i orgánové transplantace. Nejčastěji si však „hraje“ se smrtí zdravotnický personál, který denně manipuluje s krví. Naproti tomu hmyzí kousnutí nepředstavuje problém.

Nezanedbatelný je rovněž sex. Přenos této nemoci není limitován výběrem pohlaví, se kterým souložíme, nákaza se nevyhne ani lesbickým párům, ani při vaginálním, análním (nejnebezpečnější) nebo orálním styku (nebezpečný nejméně). Většímu riziku nákazy při análním styku je vždy vystaven příjemce, tak jako je ta žena, která je tekutinám vystavena déle a větší plochou sliznice. Sperma obsahuje vyšší koncentraci viru než vaginální sekret. Jedinou ochranu, kromě sexuální absence, tak představuje kondom, k přenosu nemoci totiž dochází při styku sliznic se sexuálními sekrety nebo krví.

Přenos z matky na dítě je zase možný během těhotenství, snížit toto riziko je možné antivirovou léčbou během těhotenství, a následným císařským řezem, potažmo poté vyhnutím se kojení.

Příznaky

Mezi hlavní příznaky již propuklé nemoci patří chronický průjem, alespoň 20% ztráta tělesné hmotnosti nebo horečky trvající déle, než jeden měsíc. Vedlejšími příznaky pak je například nepřehlédnutelný kašel, pásový opar či kandidóza ústní části hltanu. I přes zdravotnická studia, nemoc dodnes zůstává smrtelnou.

Jak AIDS včas poznat

Pro zjištění AIDS je nejvhodnější podstoupit HIV test. Testování může podstoupit naprosto kdokoliv a je to jediná spolehlivá metoda, jak onemocnění zjistit. Pokud by k němu došlo, je velmi důležité začít co nejdříve s léčbou. Pokud by se s léčbou začalo příliš pozdě, neměla by takový efekt a organismus by byl zasažen podstatně více.

Testování je vhodné podstoupit už i jen při podezření. Pokud se někdo bodl o jehlu v MHD nebo měl například nechráněný sex, vždy se jedná o dobrý důvod testy podstoupit. Lékaři je provádí ve většině zdravotnických zařízeních. Většina klientů zdravotních pojišťoven si tyto testy hradí, ale je možné je podstoupit i zcela anonymně a zdarma. Forma tohoto testování se dělá například v Praze a Ostravě.

Život s AIDS

Pokud dojde ke zjištění nemoci v těle, neznamená to konec života a vyřazení ze společnosti. Osoby trpící HIV mohou prožít dlouhý a plnohodnotný život. Současné léky neumí tuto nemoc vyléčit, ale umí ji zastavit takovým způsobem, aby se dále nerozvíjela. Obrovské procento nakažených lidí se stále zvyšuje a díky tomu se stále pátrá po nových možnostech léčby, to znamená další velkou naději pro každého nakaženého.

Prevence

Nejlepší prevencí je obezřetnost, promiskuitní osoby by měly zvážit své chování a především se při sexu správně chránit. Pokud sdílíme společnou domácnost s osobou nakaženou HIV, je vhodné dbát na zvýšenou hygienu a minimální kontakt s osobními věcmi nakaženého, od holicího strojku až po zubní kartáček aj. Správnou prevencí se hrozba nakažení snižuje na mizivou hodnotu.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje