Co přesně stojí za vypadáváním vlasů, vám řekne jen odborník, který vás vyšetří. Nicméně tušit, proč tomu tak je, můžete i sami. Třeba zrovna najdete odpověď v tomto článku. Společně s lékařem snáze vyhledáte řešení a adekvátní úpravu mnohem rychleji. Fyziologickým spouštěčem pro vypadávání vlasů je stáří. Jenže někomu řídnou a slábnou vlasy i v pubertě nebo v produktivním věku. Dříve, než vám tak vlasy vypadají úplně, zastavte se a začněte svůj problém včas řešit.

Neustálý stres nikomu neprospívá

Možná jste ani nepomysleli na příčinu vypadávání vlasů ze stresu, ale možné to opravdu je. Dlouhodobým stresem zvyšujete riziko oslabení imunity, která vám dá jasně najevo, že je něco v nepořádku. Nicméně klid by měl člověk všeobecně zachovat, pokud se větší míra vypadávání vlasů odehrává na jaře nebo na podzim. Je tomu tak i u zvířat, jedná se o přirozený projev, dochází totiž k jejich obměně.

Otázkou je však i fakt, jestli vlasy znovu dorostou či nikoliv. V případě, že je poškozen vlasový folikul nebo zárodečné místo, vlas nedoroste a vy se potýkáte s problémem vypadávání vlasů. Pokud vlasy padají hodně a máte je ve sprchovém koutě, na hřebenu, na polštáři i ošacení, je potřeba s tím něco začít dělat.

Vypadávání vlasů související se změnami hormonální hladiny

Klesající hladina estrogenu může být příčinou vypadávaní vlasů u žen. Nicméně nic není v tomto ohledu ztraceno, někomu pomůže úprava jídelníčku a životního stylu, leckdy si ženy nechávají předepisovat substituční terapii s dodávkou hormonů. Nejen v období menopauzy však dochází k vypadávání vlasů. Jedná se spíše o řídnutí vlasů, ale v závěru je tento problém dosti podobný menopauze, je to v období od porodu do šestinedělí.

Jídelníček žen po porodu i v menopauze by měl být pestrý a obsahovat dostatek ryb a ovoce. Stále je ovšem pomoc daleko snazší, než třeba u zjištění poruchy štítné žlázy. Jelikož je vypadávání vlasů proces spojený se zvýšenou i sníženou funkcí štítné žlázy, je potřeba v mnohých případech vyšetřit i její funkce. Vliv má rovněž užívání nejrůznějších léků, které mají vliv na oslabení imunity. Zřejmě si i sami všimnete toho, že vaše vlasy nejsou po nemoci v kondici.

Co můžete udělat sami

V neposlední řadě bychom měli o vlasy řádně pečovat. Nešetrné česání a poškozování vlasů, může vést k jejich předčasnému vypadávání. Také zásahy v podobě barvení vlasů a jiných fixačních úprav jim neprospívá. Zamyslete se i nad svými životními návyky. Špatný stravovací režim a kouření, kondici vlasů rozhodně nepomůže, naopak. Zařaďte do jídelníčku více potravin obsahujících stopové prvky, bílkoviny a aminokyseliny.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje