Saboroická dermatitida

Chronické nemoci jsou skutečným utrpením. I když nejsou příliš vážné, velmi vytrvale nám znepříjemňují život a bývá obtížné nalézt úlevu. Kožní nemoci bývají o to horší, protože se zde k nepříjemným pocitům přidává i vizuální hledisko. Do této kategorie patří také seboroická dermatitida. Co na ni platí nejvíc?

Co byste měli o nemoci vědět

Seborea je neinfekční kožní nemoc, na jejíž původ nemají lékaři zcela jednoznačný názor. Toto chronické onemocnění postihuje převážně pokožku hlavy, která je skryta pod vlasy, ale v některých případech se může rozšířit i na obličej, hrudník či záda. Projevuje se zánětlivými, zarudlými místy na kůži, která mohou či nemusí svědit a pálit. Na pokožce se tvoří šupinky a vlasová část hlavy trpí velkým množstvím lupů. Pokožka se nadměrně mastí a nejvíce jsou postiženy oblasti, kde se nacházejí mazové žlázy.

Jaké mohou být její příčiny?

Protože se v této oblasti odborníci zcela neshodují, není v současné době možné saboroické dermatitidě předcházet. Existují však teorie, které za původce nemoci označují plísňové infekce, konkrétně přemnožení kvasinek. Je známým faktem, že kvasinky se živí sacharidy, nebezpečí vzniku plísní tedy můžete výrazně omezit, budete-li se vyhýbat konzumaci sladkostí. Proti plísním lze také účinně bojovat pomocí antimykotik, která snadno seženete v podobě doplňků stravy. Za další z příčin bývá označován nedostatek vitamínů, především biotinu (vitamin B7), pyridoxinu (vitamin B6) a riboflavinu (vitamin B2). Svou roli zřejmě hrají také genetické dispozice. Spouštěcími faktory mohou být stres, špatná reakce organismu na léky nebo na některé potraviny, hormonální výkyvy i oslabená imunita.

Poslední výzkum naznačuje, že je seboroická dermatitida spojená s nízkým pH. Překyselení organismu je v dnešní době častým problémem, jelikož za něj z velké části může nezdravý životní styl. Kouření, alkohol, drogy, káva a přemíra cukru ve stravě, to vše má za následek snížení pH. Kyselinotvorné jsou však i běžné potraviny jako maso, vejce, luštěniny nebo mléčné výrobky. Ovoce a zelenina jsou naopak zásadotvorné, pokud na nich tedy postavíte svůj jídelníček, učiníte nejdůležitější krok k vyrovnání pH. Jeho hodnotu si pomocí papírků můžete ověřit i sami, bez návštěvy u doktora. V ideálním případě byste se měli vejít do rozmezí od pH 7,35 do 7,45.

Lze se seboroické dermatitidy zbavit?

Jako u většiny chronických onemocnění i v tomto případě platí, že zcela vyléčit seboreu nelze, rozhodně je ale možné zmírnit, či na čas odstranit její příznaky. Jak byste měli v boji proti této nemoci postupovat? Prvním bodem je udržovat vlasovou pokožku neustále čistou a hydratovanou, nejlépe pomocí krémů s kolagenem. Existuje celá řada šamponů, které mohou se symptomy pomoci, odstraňují šupinky kůže a zabraňují tvorbě nových lupů. Dále byste se měli zaměřit především na celkovou změnu životního stylu. Budete-li si udržovat dobrý celkový zdravotní stav, odbouráte stres a škodlivé návyky, změníte jídelníček a zásobíte se vitamíny, uvidíte, že se symptomy zmírní.

Zaručená pomoc

Léčba saboroické dermatitidy je běh na dlouhou trať. Začnete-li s nemocí bojovat hned, jakmile se objeví prvotní příznaky, šance na úspěch jsou mnohonásobně větší, než když je plně rozjetá. V těžkých případech se doporučuje zahájit léčbu rašelinovou procedurou, která zklidní pokožku, vyčistí ji a dodá jí potřebné živiny. Měli byste o ní uvažovat zvláště tehdy, pokud trpíte svěděním a pálením, protože vám dokáže poskytnout úlevu, čehož šampony a krémy samy o sobě nejsou schopny. Kolagenová emulze pak kůru vhodně doplní. Tato procedura pomáhá také při lupénce či běžné lupovitosti.

 

Čaje