S jarem přichází první alergie

Jaro většina z nás vítá s nadšením a povděkem. Teplé sluneční paprsky prohřívají ztuhlé končetiny a prodlužující se dny s delší dobou svitu vlévají energii do žil. Avšak ne všichni jsou nadšeni z rozvíjejících se barevných poupat a probouzející se přírody. Alergikům opět nastává náročné období, ve kterém se řada z nich obává opustit zdravé bezpečí domova a i přes veškerá opatření se nevyvarují oteklých očí a dalších nepříjemných alergických projevů. Již v průběhu února začíná pylová sezóna u olše a lísky. V březnu se k nim přidávají bříza, dub, jilm, tis, topol a vrba. V dubnu pyluje již sedmnáct stromů běžně se vyskytujících na našem území a současně s nimi začínají zatěžovat alergiky květy bylin. Jako první rozzáří naše pole a louky pampelišky a řepka. Sezóna však pokračuje až do září a října.

Kde číhá nebezpečí?

Počet alergiků rok od roku stále stoupá. V současné době se odhaduje, že více jak čtvrtina populace trpí nějakými alergickými reakcemi. Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému, na jejímž vzniku se podílejí rodové dispozice, špatná životospráva a nezdravé životní prostředí. Hlavními spouštěči nežádoucích tělesných projevů jsou alergeny, mezi které patří pyly, plísně, zvířata, roztoči, různé typy potravin a léky. Základními a nejběžnějšími symptomy bývají tzv. senná rýma, kašel, astma či zánět spojivek. Potravinová nesnášenlivost se většinou projevuje kožní vyrážkou, případně špatnou funkcí zažívání. Nejčastěji se setkáváme s intolerancí vůči laktóze, vejcím, ořechům, čokoládě, kořeněným pokrmům, lepku a pod.

Rychlá a spolehlivá úleva

Léčba alergie je velmi komplikovaná. V první řadě by se měl alergik vyvarovat kontaktu s alergenem, na který je citlivý. To znamená vytvořit takové prostředí, kde jsou na maximální možnou míru eliminovány nežádoucí látky - koberce nahradit lehce stíratelnou dlažbou, zvolit vhodné lůžkoviny i přikrývky a zbytečně nepřicházet do styku s dráždivými elementy, jakými mohou být cigaretový kouř, mycí a úklidové prostředky či zvířecí srst. Základními preparáty používanými pro léčení a zmírnění alergických reakcí jsou antihistaminika. Jedná se o přípravek působící přímo proti látce, jež alergii způsobila. Důsledkem bývá tlumení alergických projevů, zmírnění rýmy, otoků a zklidnění vyrážky či nepříjemného svědění. Některé léky jsou určeny pro lokální použití, jiné působí na celý organismus.

Jemná pomoc z přírody

Zároveň se doporučuje podporovat imunitní systém a napomáhat léčbě rovněž úpravou stravy, pitím čistících čajů a zevně aplikovat vhodné obklady a masti. Na dětské ekzémy se osvědčila bylinková koupel připravená ze 3 lžic mleté dubové kůry, květu heřmánku a natě třezalky. Směs krátce povaříme zhruba ve 2 litrech vody a scedíme do koupele. Celá procedura by neměla trvat déle než patnáct minut. Pro dosažení správného účinku bychom měli koupel opakovat několik dní. Současně je vhodné popíjet jemný čaj sloužící k čištění krve připravený například z kopřivy, mateřídoušky, břízy, pampelišky nebo lopuchu.

Čaje