Paleo dieta

Paleo, neboli celým názvem Paleolitická dieta je jakýsi unikát mezi populárními dietami. O co v krátkosti jde? Jedná se o dietu, která má člověku zprostředkovat stravovací návyky během paleolitu. Znamená to, že se lidská strava vrací zpět k jakýmsi kořenům řetězce. Díky své stavbě je velice oblíbená u silově zaměřených sportovních odvětví – vzpěračů, trojbojařů, crossfitařů a mnohých dalších.

Znamená to nejíst nic?

Tato odpověď Vás překvapí, ale naopak! V paleolitu již byla lidská populace dostatečně vyvinutá na to, aby mohla pěstovat rostlinnou stravu a také znala chov zvířat. Tím padá představa většiny lidí, kteří při celém názvu diety očekávají hrabání v zemině a vybírání kořínků.

Vysoký obsah čistých látek a nezměněných produktů

Dieta staví na skutečnosti, že tehdejší populace neznala masové zpracovávání potravin a ani možnost zakupování. Součástí stravy jsou tedy především tuky a bílkoviny s minimálním obsahem sacharidů a naprostým vyloučením rafinovaných a syntetických sacharidů. Během této diety se tedy používají většinou masové čerstvé výrobky, zelenina a obiloviny v základní formě – nikoliv hotové poživiny jako jsou chleby a hotové pekařské výrobky.

Význam diety

Význam této diety se dá ukázat především ve sféře fyzické výkonnosti. Tělo, které dostává dostatek důležitých stavebních látek a zároveň některý obsah přirozených sacharidů nestrádá na živinách a naopak je v dokonalé rovině. Velice často jí proto používají silový atleti a sportovci užívající takzvanou „brutální sílu“. Jedná se o sílu, která je využívání velice krátkou dobu, ale je schopná za tu dobu vyvinout mnohem více energie, nežli její protějšek – síla dynamická.

Čaje