klimatizace Samsung

Závažné onemocnění dýchacích cest trápí čím dál více dětí i dospělých. Za poslední roky počet astmatiků prudce narostl a čekárny imunologických center praskají ve švech. Jak poznat, že se o vás pokouší astma a jaké kroky podniknout?

Desetina Čechů trpí astmatem

Průduškové astma (Asthma bronchiale) je zánětlivé onemocnění, vznikající nejčastěji jako důsledek alergie. Způsobuje zúžení dýchacích cest, ztížené dýchání a často i neschopnost popadnout dech. Při astmatickém záchvatu, který může trvat i několik minut, hrozí bez včasné pomoci i fatální následky. V České republice žije kolem 1 milionu astmatiků, nejčastěji malých dětí.

Kdy a jak astma vzniká?

Astma se může objevit kdykoliv a v jakémkoliv věku. Většinou bývají na vině alergeny, které číhají všude kolem nás, zejména pak prach, pyl, peří, chlupy domácích mazlíčků a roztoči. Na spuštění astmatu se ale podílí i změny počasí, čisticí prostředky, kouření, některé potraviny, virové infekce, stres, zvýšená fyzická námaha a léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, paracetamol nebo betablokátory.

pr zdravi nemoc 2

Návštěvu lékaře neodkládejte

Ani sebemenší příznaky astmatu se nesmí brát na lehkou váhu. V lehčích případech se řeší léky, v těch těžších je nutná hospitalizace v nemocnici a napojení na dýchací přístroje. Pokud máte na astma podezření, nechte se co nejdříve vyšetřit odborníkem. Čím dříve se začnete léčit, tím rychleji se váš stav zlepší.

Hlavní příznaky

  • nadměrná tvorba hlenu
  • zhoršené dýchání
  • otoky sliznic
  • pocit dušení
  • dušnost při výdechu
  • bolesti na hrudníku a pocit sevření na hrudi
  • potíže se spánkem
  • sípání a hvízdání při dýchání
  • suchý dráždivý kašel (hlavně v noci a po probuzení)
  • rozšíření nosních dírek
  • únava
  • slabost
  • snížená imunita
  • v některých případech i zvýšená teplota či horečka

Roli hrají geny i prodělaná onemocnění

Některé rizikové faktory zvyšují riziko astmatu až o několik desítek procent. Jedná se zejména o prodělaná virová onemocnění v dětském věku, brzké vystavení alergenům, alergie, kouření, obezitu a život v městském prostředí. Větší obezřetnost je důležitá i v případě, kdy astmatem trpí některý z členů vaší rodiny.

Máte astma nebo chřipku?

Prvotní příznaky astmatu si můžete splést i s jinými onemocněními. Lidé astma často zaměňují za běžnou virózu, chřipku nebo nachlazení. Příznaky astmatu jsou také podobné těm, kterými se projevuje bronchitida, respirační infekce nebo chronická obstrukční plicní nemoc.

Pokud se ke kašli přidá i rýma, ucpaný nos, vykašlávání hlenu, bolest hlavy, svalů a kloubů nebo vaše potíže do 2 týdnů samy od sebe odezní, o astma se pravděpodobně nejedná. V opačném případě spěchejte k imunologovi a nechte se vyšetřit.

7 tipů, jak bojovat s astmatem

1.    Típněte poslední cigaretu

Astma a kouření nejde dohromady. Astmatici by se měli vyhýbat i pobytu v zakouřených prostorách a místům s výskytem látek, které jim způsobují alergické reakce. Mohou to být nátěrové barvy, laky, parfémy a další problematické prostředky.

2.    Větrejte

Pravidelně vyměňujte vzduch ve všech místnostech. Zvláštní péči věnujte ložnici a také koupelně a kuchyni, kde dochází k vyšší koncentraci vlhkosti.

3.    Pořiďte si nový vysavač

K úklidu je nejlepší UV-C antibakteriální vysavač, určený speciálně k odstranění roztočů z lůžkovin, matrací a textilií. Vysávat s ním samozřejmě můžete celý byt včetně koberců, dřevěných podlah, linolea a dlaždiček.

4.    Vyčistěte vzduch

Jednou z nejjednodušších cest boje s astmatem je pořízení klimatizační jednotky s filtrem, který účinně čistí vzduch a pečuje tak i o vaše zdraví. Výborně funguje klimatizace Samsung s funkcí Virus Doctor. Pomocí speciálních vícestupňových filtrů odstraňuje ze vzduchu pyly, prach, bakterie a dokonce i viry. Zničí až 99 % virů chřipky.

Kvalitní klimatizace pročistí vzduch, udržuje optimální teplotu i hladinu vlhkosti vzduchu a tím zlepšuje celkové klima domova.

5.    Vyspěte se do růžova

Pozornost věnujte i místu, kde spíte. Ložní prádlo perte při teplotě alespoň 60 stupňů, a to cca 1× týdně. Až si budete vybírat nové peřiny a polštáře, zvolte materiál z dutého vlákna. Pořídit si můžete i speciální protiroztočové povlečení a matrace.

6.    Zbavte se zbytečného textilu

Těžké závěsy, polštářky, přehozy a zbytečné koberce vyhoďte z domu. Zbavíte se alergenů a navíc si doma vytvoříte prostor, který se vám bude lépe udržovat v čistotě.

7.    Držte se doporučené léčby

Lékař vám na astma pravděpodobně předepíše inhalačně aplikované léky – spreje. Pokud léčivé látky vdechujete přímo do plic, zvyšuje se tím jejich účinnost a zároveň se snižuje riziko nežádoucích účinků. Abyste se vyhnuli dalším astmatickým záchvatům a zabránili zhoršování nemoci, je nutné doporučenou léčbu pečlivě dodržovat. Jestliže se po čase rozhodnete jít alternativní cestou, nikdy léky nevysazujte bez vědomí svého lékaře.

Čaje