-
16
dub 2014
- Napsal zdravi-nemoc.cz
- Vytvořeno: 28. únor 2014
- Aktualizováno: 5. březen 2016
Lymfodrenáže
Jedná se o speciální léčebnou metodu, která pomáhá k odstraňování odpadních látek z lidského těla a je to tedy jeden ze způsobů detoxikace. Kromě odstraňování látek, které jsou pro tělo člověka škodlivé, lymfodrenáž také pomáhá k podpoře imunitního systému. Dále se využívá také například při odstraňování celulitidy, k čemuž významným poměrem napomáhá. Dále se jedná v podstatě o jednu z mála terapeutických možností při léčbě lymfedému.
Manuální či přístrojové lymfodrenáže
Manuální lymfodrenáže, nebo také lymfatická masáž, jsou technikou, která se zaměřuje na povrchový mízní systém. Nejedná se o klasickou masáž, neboť při ní masér ovlivňuje především svalstvo, kdežto lymfaterapeut se zaměřuje především na kůži a jeho práce zasahuje maximálně do hloubky podkoží.
Lymfodrenáž je prospěšná pro organismus
Jak jsme již zmínili v úvodu, tak právě manuální lymfodrenáž je velice prospěšná pro lidský vnitřní organismus a má samozřejmě řadu dalších pozitivních aspektů, neboť pomáhá k tomu, aby lymfatický systém fungoval tak, jak by měl.
Manuální lymfodrenáži se můžete tedy podrobit tehdy, když máte například otoky, chcete detoxikovat organismus, zvýšit imunitu, případně pokud se chcete preventivně bránit před vznikem křečových žil.
Vyhnout byste se jí měli naopak v těch případech, kdy nejste zdravotně zcela v pořádku. Zejména tehdy, jestliže trpíte nádorovým onemocněním, či když máte hnisavou ránu. Každopádně lymfatická masáž se nedoporučuje ani ve chvíli, kdy jste byť jen lehce nachlazení a už vůbec ne při užívání antibiotik, případně v těhotenském stavu.
Přístrojová lymfodrenáž vás vyjde levněji
Abychom se také dostali k přístrojové lymfodrenáži, tak v tomto případě se jedná o poměrně novou metodu, která je však velice účinná a oproti klasické lymfodrenáži vám ušetří nejen čas, ale také peníze.
Před zahájením této metody je potřeba uvolnit lymfatické uzliny, k čemuž vám pomůže pracovník s certifikací. Následně na sebe navléknete kompresní návleky, které se umísťují na potřebné místo a mají tak různou podobu. Nejčastěji bývají kalhoty, ale mohou být i mimo jiné vesty a podobně. Tyto návleky jsou poté sestaveny ze vzduchových komor, v nichž je nastavený požadovaný tlak a střídavě se nafukují, čímž vyvolávají potřebný efekt.
Lymfedém
Jedná se o chronické a úporné otoky nejčastěji dolních končetin, u horních končetin je to nejčastěji následek exenterace uzlin podpaží při léčbě karcinomu prsu. Na dolních končetinách je léčba prakticky pouze symptomatická (kompresní punčochy, previdelné lymfodrenáže a polohování oteklých končetin do zvýšené polohy). Ty mohou mít v některých případch až podobu sloní nohy a jsou předpokladem chronickách kožních defektů v této krajině.
Nejčastější příčiny lymfedému dolních končetin
- Komplikace operace varixů
- Komplikace hluboké žilní trombozy
- Komplikace po úrazech
-
Komplikace zánětlivých onemocnění, především erysipelu, tedy růže
Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum