lupy

Lupy jsou stav pokožky hlavy, který způsobuje, že se objevují vločky kůže. Lupy jsou běžný stav, který se vyznačuje svěděním. V některých případech to může být nepříjemné a nesnadno léčitelné. Naštěstí lze lupy ovládat. V mírných případech, stačí pouze najít vhodný šampon, který obsahuje jemný čisticí prostředek. V těžkých bude třeba léčivý šampon.

Více o léčbě lupů pomocí bylinek zde

Buňky lidské kůže se neustále samy obnovují. Jak se kožní buňky v pokožce hlavy obnovují, staré (mrtvé) jsou vytlačovány na povrch a poté pryč z pokožky hlavy, jsou doslova vyhnány.

U lidí s lupy, jsou nové buňky produkovány rychleji, než staré odumírají, což vede k většímu odpadu kůže, což činí lupy výraznější.

V případě, že je kůže vystavena extrémním teplotám, je riziko vzniku lupů větší.

Lupy mohou být chronické (dlouhodobé) nebo výsledkem některých spouští. U lidí s lupy může také dojít k podráždění a zarudnutí pokožky hlavy.

Nadměrné odlupování kůže může být způsobeno nemocí nebo stavem, jako je například lupénka (psoriáza), plísňové infekce (malassezia), seboroická dermatitida, nebo dokonce mohou být příčinou vši.

Někteří jedinci s těžkým průběhem lupů mohou mít sociální problémy a problémy sebevědomí. Proto, může být léčba důležitá z fyziologických i psychologických důvodů.

Suchá pokožka nezpůsobuje lupy

Mýtus - někteří lidé myslí, že jejich lupy jsou způsobeny tím, že jejich pokožka hlavy, je příliš suchá. Snaží se s tím vypořádat tak, že si nemyjí vlasy šamponem, nebo se myjí méně často, přesvědčeni, že mytí hlavy problém zhoršuje. To je mýtus (nepravda). Lupy se liší od suché pokožky v tom, že se stav obvykle zlepší, když se hlava častěji myje (správnými šampony).

U značného počtu lidí s lupy nastává zlepšení s přibývajícím věkem.

Odhaduje se, že asi 50% lidí v západní Evropě a Severní Americe trpí lupy.

Lupy jsou častější u mužů než u žen a u lidí s mastnou pletí.

Některé studie naznačují, že diety, které jsou příliš slané, sladké nebo pikantní, provázeny nadměrnou konzumací alkoholu mohou zhoršit lupy.

Lupy nepřispívají k vypadávání vlasů.

Seboroická dermatitida

Jedná se o kožní onemocnění, ve kterém se vyvíjí zánět kůže nebo šupiny. Seboroická dermatitida pokožky hlavy je těžká forma lupů. Když napadne pokožku hlavy většina lidí ji označuje jako lupy. Když jí onemocní malé děti, je označována jako kolébková čepice. Seboroická dermatitida způsobuje větší, mastnější šupiny než většina jiných typů lupů. Seboroická dermatitida ovlivňuje nejen pokožku hlavy, ale rovněž kůži na jiných částech těla.

Jaké jsou příznaky a symptomy lupů?

Charakteristickým znakem lupů, nebo seboroické dermatitidy jsou bílé vločky na pokožce hlavy a vlasech. V případě, že osoba má na sobě tmavé oblečení, budou vločky výraznější, když jí spadnou na ramena. Na pokožce hlavy také může cítit svědění, svírání nebo bolest.

Dospělí jedinci se seboroickou dermatitidou mohou mít červené, vločkovité, mastné skvrny na kůži.

• Na pokožce hlavy a ve vlasech jsou přítomny vločky
• Vločky mohou vypadat mastné
• Hlava může pociťovat napjetí a svědění
• Můžete cítit bolest hlavy
• Červené, vločkovité, mastné skvrny na kůži (dospělí, Seboroická dermatitida pokožky hlavy u dospělých)
• Strupy a olupující se vyrážka na pokožce hlavy (děti se Seboroickou dermatitidou, nebo kolébková čepice)

Ve většině případů lupy nevyžadují návštěvu lékaře. Avšak ti, kteří se stále škrábou na hlavě, pokud část pokožky hlavy zčervená nebo oteče, by po několika týdnech vlastní léčby měli navštívit lékaře. Mohli by mít silnou Seboroickou dermatitidu nebo jiný stav, jehož příznakem jsou lupy.

Známky a příznaky u kojenců a dětí

Příznaky a symptomy často označované jako kolébková čepice, se mohou objevit, když dítě je mezi 2 týdny až 6 měsíců věku, a to zejména ve věku od 3 do 8 týdnů - příznaky obvykle zmizí po několika týdnech; V některých případech to však může trvat měsíce. I když kolébková čepice může být pro rodiče alarmující, není nebezpečná.

Příznak je něco, co pacient cítí a popisuje, zatímco znamení je něco, co zpozorují jiní lidé, jako například lékaři. Například, ospalost může být příznak, zatímco rozšířené zornice, mohou být znamení.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje