Lichořeřišnice velká je rostlina, která je svým způsobem nenápadná, ale o to léčivější. Její květy jsou pestré v různých škálách odstínů od žluté až po červenou. Pěstuje se i u nás, čímž se pro nás stává přitažlivější. Někdo by si mohl říci, co nám taková kvetoucí kytička obyčejného rázu, vlastně může ke zdraví dopřát, když je chápaná spíše jako plevel? Odpověď je poměrně jednoduchá.

Lichořeřišnici si zamilují zvláště ženy, které trpí na záněty močových cest

Pokud se zánět močových cest podchytí včas, může lichořeřišnice bakterie vyplavit a ženě se uleví. Když je řezání a pálení při močení ve větším rozsahu, žena by neměla otálet s návštěvou lékaře. Lichořeřišnice je přece jenom přírodním charakterem léčby a antibiotika tak úplně nenahradí. Jedná se tedy spíše o podpůrný prostředek k nápravě při drobnějších zánětech. Nicméně i tak je velmi často vyhledávaná. V lidovém léčitelství se s ní člověk setká i na podporu imunity.

Nejúčinněji funguje čerstvá

Z lichořeřišnice se vyrábí účinná tinktura, která obsahuje spoustu látek, které jsou kromě pozitivního vlivu na močové cesty přisuzovány i preventivnímu působení na obranyschopnost organismu. Výhodou lichořeřišnice je její zpracování, otrhávají se květy, z listů se získává šťáva a ze semen se drtí prášek. Sušená semena se mohou využít do čaje, listy a květy se dají dát do salátu. Změní trochu chuť, je palčivější, ale ve výsledku zdravější.

Sušením lichořeřišnice přichází o část své účinnosti

Šťáva se přelévá do skleněných lahvičkách s alkoholem kvůli delší trvanlivosti. Pokud vás zrovna netrápí močové cesty, uleví potížím s nadýmáním. Zajímavostí jsou z dřívější doby i chystané koupele z nati lichořeřišnice, které měly za úkol ženě pomoci i v případě zánětu genitálu. Její účinky jsou skutečně širokospektré a v případě výroby kloktadla, je využití i při zánětech nosohltanu. Křen s lichořeřišnicí je údajně spojován s problematikou zlatého mikroba a dobrým řešením k jeho odstranění.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje