Levandule

Levandule (Lavandula angustifolia) je běžně rostoucí rostlina oblíbená pro svou vůni. Tato rostlina vyžadující snadnou péči má ráda teplé, suché podmínky, takže je vhodná pro použití v různých krajinných podmínkách a je vynikající kandidát pro oblasti náchylné k suchu. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o péči o levanduli.

Co je levandule?

Téměř čtyřicet rostlin z rodu máty je technicky klasifikováno jako levandule, i když nejobvyklejší formou je Lavandula angustifolia, na níž je založena barva "levandulová". Tento rod se vyskytuje v Evropě, Africe, Středomoří a částech Asie. Důvodem, že je tak široce používán, je jeho masivní rozsah použití, od potravin a vonných látek po kosmetiku a bylinné léky; tato rostlina je plná esenciálních olejů, které mohou mít silné účinky na lidské tělo a mají nejvíce jedinečné a milované vůně na světě.

Zdravotní výhody levandule


Vůně a chuť jsou skvělé, ale bonus levandule přichází z jejího širokého spektra zdravotních přínosů, které budeme podrobněji zkoumat níže.

Snižuje úzkost a stres

Existuje celá řada metod užívání levandule k potlačení úzkosti a stresu. Přirozené organické sloučeniny v listech a květinách levandule mohou být rozemnuty mezi prsty a pak vetřeny do spánků. Tato aktuální aplikace může uklidnit tělo a mysl tím, že zmírní úzkostné myšlenky a vyrovnává náladu. Kromě této místní aplikace samotných květin můžete také připravovat levandulový čaj a dosáhnout stejného účinku. Antioxidační složky levandule mohou ovlivnit endokrinní systém těla, aby se snížily hladiny stresových hormonů v těle.
Řeší problémy spánku

 

Pokud se pravidelně potýkáte s nespavostí, apnoe nebo neklidným spánkem, může to negativně ovlivnit váš život. Tím, že uvaříte několik květů levandule v horké vodě, můžete získat skvělý čaj, který byl používán pro vyvolání spánku a relaxaci po tisíce let. To je úzce spojeno s vlivem květiny na nervový systém a může také pomoci vyčistit vaši mysl od negativních myšlenek. Obvykle se kombinuje s meditačními technikami, a to buď s éterickými oleji, nebo ve formě aromaterapie.


Protizánětlivé vlastnosti

Všichni hledají spolehlivý způsob uvolnění těla a mysli a levandule se postará o oboje. Pokud přidáte květy do vaší koupelové vody a setrváte v příjemné lázni dosti dlouho, mohou protizánětlivé složky levandule pomoci při snižování zánětu. Protizánětlivé a antioxidační vlastnosti levandule jsou poměrně silné a patří k nejdůvěryhodnějším aplikacím květin.


Péče o pleť

Jednoduchý, mobilní způsob, jak se vždy postarat o pokožku, je naplnit lahvičku s rozprašovačem květy levandule. Když se vaše pokožka cítí suchá nebo podrážděná, prostě rozstříkejte trochu vylouhované vody na oblast a užijte si rychlé úlevy, kterou poskytuje. To může fungovat i pro chronické stavy, jako je psoriáza, ekzém a akné.


Antiseptická schopnost

Přestože se mnoho lidí obrací na levanduli kvůli relaxační a aromaterapeutické aplikaci, její vliv na infekce je přinejmenším působivý. Mnoho lidí používá rozdrcené listy na rány a zranění, což podporuje nejen rychlé zhojení ran, ale také zabraňuje vzniku infekcí v nich.
Péče o vlasy

Pokud trpíte ztrátou vlasů nebo jiným stavem, který ovlivňuje kvalitu vlasů, vyhledejte šampon na bázi levandule. Některé organické kosmetické přípravky však mohou být poměrně drahé, zatímco jiné mohou tvrdit, že jsou z levandule odvozeny a při tom obsahují drsné chemikálie. Můžete si namočit květy levandule, jako byste vařit čaj a pak aplikovat směs na vaše vlasy. Bude fungovat jako účinný šampon a výrazně zvýší zdraví vašich folikulových lůžek a vlasů.


Chrání zdraví srdce

Relaxační vlastnosti levandule, které pocházejí z jeho organických sloučenin a antioxidantů, také pomáhají srdci tím, že snižují krevní tlak a uvolňují napětí v cévách. To může zabránit ateroskleróze a dalším kardiovaskulárním problémům, čímž se snižuje riziko mrtvice a srdečního záchvatu.
Zabraňuje zažívacím problémům

Polyfenoly nacházející se v levanduli mají široký rozsah účinků na tělo. Mohou zabránit vzniku škodlivých bakterií a hromadění plynu ve střevě. Tím se uvolní žaludeční nevolnost, sníží nadýmání a odstraní křeče. Účinné může být také žvýkání listů levandule nebo pití čaje.

Varování: Ačkoli se levandule běžně nepovažuje za alergenní látku, jestliže jste náchylní k alergenům z rodu máty, můžete zaznamenat i negativní vedlejší účinky levandule. Ty jsou zpravidla mírné a zahrnují zácpu, bolest hlavy a zvýšenou chuť k jídlu, zatímco lokální aplikace může způsobit podráždění a zarudnutí.

Jak pěstovat levandule v zahradě

Vzhledem k tomu, že semínko levandule pomalu klíčí, je nakupování sadby nejspolehlivější způsob, jak tuto rostlinu pěstovat. Pěstování levandulí je snadné, za předpokladu, že jim dáte to, co potřebují. Ačkoli levandule může tolerovat různé růstové podmínky, daří se této rostlině dobře v teplých, slunečných podmínkách v dobře odvodněné půdě. Kromě toho může alkalická půda bohatá na organickou hmotu povzbudit vyšší produkci rostlinného oleje a zvýšit vůni rostlin levandule.

Vzhledem k tomu, že levandule je původem ze suchých oblastí, nebude rostlina tolerovat mokré nebo příliš vlhké podmínky. Proto je důležité při pěstování levandulí zvážit jejich umístění. Měly by být umístěny v oblastech s odpovídajícím odtokem a dostatečně od sebe vzdálené, aby se zajistila dobrá cirkulace vzduchu. To pomůže snížit pravděpodobnost vzniku kořenové hniloby.

Péče o levandule

Jakmile se levandule ujmou, vyžadují jen malou péči nebo údržbu. Zatímco je třeba je ze začátku pravidelně zalévat, stávající rostliny potřebují málo vody, protože jsou extrémně odolné vůči suchu.

Pravidelné prořezávání nejen udržuje úhledný vzhled levandule, ale také pomáhá povzbudit nový růst. Nízko rostoucí odrůdy mohou být redukovány k novým výrůstkům, zatímco větší typy mohou být prořezány na přibližně třetinu jejich celkové výšky.

Obecně potřebují levandule až jeden rok nebo více než jsou připraveny ke sklizni. Jakmile jsou připravené, je však nejlepší sklízet rostliny brzy ráno, a sbírat ty, které nebyly plně otevřeny. Rostliny svažte a zavěste hlavou dolů asi na jeden až dva týdny na suchém, tmavém místě.


Jak pěstovat levandule v interiéru

Pěstování levandulí v interiéru se nijak neliší od pěstování venku na zahradě. Nicméně, při pěstování levandule uvnitř se ujistěte, že rostliny mají dostatek světla a tepla. Zalévejte pouze tehdy, když jsou rostliny výrazně suché a nehnojte.

Doufáme, že po přečtení těchto tipů pro pěstování, se levandule dostane do vaší zahrady. Jakmile víte, jak levandule pěstovat, můžete si vychutnat tyto voňavé rostliny pro nadcházející roky.

Co dělat s dřevnatými levandulemi: Tipy na ořezávání dřevnatých levandulí

Levandulové keře mají světlé, voňavé květy a mohou žít 20 let a více. Nicméně, po šesti nebo osmi letech mohou začít vypadat dřevěné, plné mrtvého dřeva a nesoucí méně sladce vonných květů. Nevzdávejte to s těmito rostlinami. Pokud chcete vědět, co dělat s dřevnatými levandulemi, pochopte, že prořezávání dřevnatých levandulí často dokáže obnovit jejich původní slávu. Přečtěte si, jak ořezávat dřevnaté levandule.

Prevence dřevnatění levandule

Prevence je vždy snadnější než léčení. Máte-li mladé, zdravé levandule, můžete pracovat na prevenci dřevnatění levandule vhodnou výsadbou a kulturní péčí. Klíčem k péči levandule je dobrá drenáž a minimální hnojení

Pěstujte levanduli v dobře odvodněné, kamenité půdě, na svahu (pokud je to možné) k zajištění odvodnění. Hnojit jen lehce první rok po výsadbě. Po tom nehnojit pravidelně. Lehce prořezávat pro udržení zaobleného tvaru.


Co dělat s dřevnatou levandulí

Když zjistíte, že levandule je dřevnatá, je načase podniknout kroky, které jí pomohou obnovit. Zde uvádíme co dělat s dřevnatými levandulemi: Prořezávat je. Řez dřevnatých levandulí je klíčem k jejich omlazení.

Pro obnovovací řez je třeba sterilizovat nůžky namočením do roztoku vody a denaturovaného alkoholu, aby se zabránilo šíření nákazy. Je také důležité, aby bylo ostří nástroje ostré.

Prořezávejte tyto levandule na jaře, až když je celé období mrazu skončeno. Mráz může zabít nový růst rostlin.


Jak na levandule s dřevnatými stonky

Není těžké se naučit, jak prořezávat levandule s dřevnatými stonky. Základním pravidlem prořezávání levandule je neoříznout až na hnědé, mrtvé dřevo. Obvykle najdete hnědé větve na spodní části rostliny. Odstraňte je pouze v případě, že jsou skutečně mrtvé. Nikdy je neřežte ve snaze stimulovat nový růst. Rostlina nemůže produkovat nový růst z dřevnatých částí.

Když prořezáváte dřevnaté levandule, je také dobrý nápad, abyste celou rostlinu neseřízli najednou. Namísto toho pracujte pomalu, ořezávejte každou větev, ale nikdy do hnědého dřeva. Můžete seříznout větve o jednu třetinu nebo jednu polovinu. Vždy se po provedeném řezu ujistěte, že na rostlině zůstaly zelené listy.

Celá obnova může trvat několik let, pokud nechcete dělat příliš mnoho prořezávání nejednou. Ořízněte rostlinu znovu na podzim, jen do tvaru rostliny, pak odstraňte plevel všude kolem a pohnojte hrstkou pomalu rozpustného granulovaného hnojiva, aby vaše levandule dobře rostly před příchodem mrazů.
Pro levandule: Kdy hnojit levandule na zahradě

Celkem řečeno - vypadají dobře, voní úžasně a mohou být sklizeny pro použití v kuchyni a pro vytvoření sáčků. Je také velmi snadno o ně pečovat, když víte, jak na to. Čtěte Další informace o tom, kdy a jak hnojit rostliny levandule.

Hnojení levandule

Levandule je choulostivá rostlina, pokud se týká růstu, i když její potřeby jsou skutečně velmi jednoduché. Ale čas od času zahradníci zjistí, že jim umírají. Proč k tomu dochází? Dosti často byly rostliny skutečně upečovány až k smrti.

Levandule potřebují jen velmi málo vody, aby přežily, a jsou často utopeny dobře smýšlejícími zahradníky, kteří si myslí, že jí dělají laskavost. A totéž platí pro hnojivo.

Jak a kdy hnojit levandule

Levandule skutečně preferují půdu chudou na živiny. Příliš silné hnojení levandulí může způsobit, že vytvářejí přebytečné listy a nikdy nekvetou (zvláště pokud je hnojivo bohaté na dusík), nebo je to může zničit.

To neznamená, že hnojení levandulí je úplně mimo otázku - je to jen otázka dělat to správně. Nejlepší (a jediný) čas na hnojení levandulí je na jaře na začátku vegetačního období. Nejjednodušší a nejlepší způsob, je položit kolem rostliny jeden centimetr dobrého kompostu. To by mělo poskytnout spoustu živin pro nastávající rok.

Alternativně můžete pohnojit vaše levandule malým množstvím hnojiva s pozvolným uvolňováním. Jakmile to uděláte, nechte to být. Příliš mnoho hnojení může levandulím ublížit. Nehnojte je na podzim. To by způsobilo, že rostliny vytvoří nové výrůstky, které budou pouze poškozeny nebo zničeny mrazem.

Druhy levandule: Rozdíl mezi francouzskou a anglickou levandulí. Pokud jde o srovnání francouzské a anglické levandule, existují některé důležité rozdíly. Ne každá rostlina je stejná, přestože všechny jsou skvělé pro růst na zahradě nebo jako pokojové rostliny. Poznejte rozdíly mezi těmito populárními typy, abyste si vybrali to nejlepší pro vaše podmínky a potřeby.

Jsou anglická a francouzská levandule odlišné?

Jsou to příbuzné, ale různé druhy levandule. Francouzská levandule je Lavendula dentata a ve skutečnosti není běžně pěstována, ačkoli jsme často uvažovali o Francii při kreslení levandulových polí. Anglická levandule je Lavendula angustifolia.

Tato odrůda je pěstována mnohem běžněji a je typická v zahradách a kontejnerech. Zde jsou některé další důležité rozdíly:

Otužilost. Velký rozdíl mezi francouzskou a anglickou levandulí spočívá v tom, že ta druhá je mnohem odolnější. Francouzská levandule je odolná pouze kolem zóny 8 a nebude tolerovat studené zimy.

Velikost. Francouzská levandule je velká a široká, dorůstá výšky asi dvě až tři stopy (0,5 až 1 metr) zatímco anglická levandule zůstává mnohem menší a kompaktnější, i když může vyrůst až na dvě stopy (60 cm).

Doba květu. Květy na těchto rostlinách mají podobnou velikost, ale na francouzské levanduli vydrží mnohem déle. Tato odrůda má jeden z nejdelších časů kvetení, který začíná na jaře a pokračuje v produkci květů v létě.

Vůně. Pokud hledáte typickou vůni levandule, vyberte anglickou levanduli. Vytváří silnou vůni, která proniká vzduchem, zatímco francouzská levandule má mnohem lehčí vůni, která, i když je příjemná, připomíná rozmarýn.
Jiné druhy levandulí

Francouzská a anglická jsou jen dvě z mnoha odrůd této populární rostliny. Poznejte také španělskou levanduli, která jako francouzská levandule má jemnější vůni a je používána spíše pro terénní úpravy než pro výrobu vonícího oleje. Lavandin je hybridní kultivar vyvinutý tak, aby produkoval ještě více oleje než anglická levandule, takže má velmi silnou vůni.

Francouzské a anglické odrůdy levandule jsou skvělé rostliny, ale nejsou stejné. Spolu s ostatními druhy levandule máte spoustu možností vybrat správnou odrůdu pro váš domov nebo zahradu.

Španělské levandule - jak pěstovat španělské levandule na zahradě

Když pomyslíte na levanduli, to je to pravděpodobně anglická a francouzská levandule, které vám přijdou na mysl. Ale víte, že existuje také španělská levandule? Španělské levandule vám mohou poskytnout stejnou vůni a jemné květy jako anglická odrůda, ale jsou schopnější tolerovat horké klima.

Informace o španělské levanduli

Španělská levandule nebo Lavendula stoechas, je jen jednou z asi 40 odrůd této vonné byliny. Pochází z horkého a suchého klimatu středomořského regionu, a tak se jí daří v teplejších klimatech a je odolná vůči zóně 8. Pokud žijete v teplejším klimatu je pěstování španělské levandule dobrou alternativou k běžnější anglické levanduli.

Ve vzhledu je španělská levandule podobná ostatním odrůdám, rostoucím v malých keřích, které vytvářejí velké nízké živé ploty nebo hranice záhonů. Mají stejné stříbřitě zelené listy, ale jedna jedinečná vlastnost je to, jak kvete. Horní část každého kvetoucího stonku vyrůstá ve větší, vzpřímené listeny, které připomínají králičí uši. Květy mohou být v závislosti na kultivaru fialové nebo růžové:

  • Ann's Purple. Tento kultivar je větší než ostatní, a bude růst asi 30 palců (76 cm) všude kolem.
  • Purple ribbon. Fialová stuha vytváří tmavě purpurové květy a je trochu odolnější vůči chladu než ostatní kultivary.
  • Kew Red. Tento kultivar je jedním z mála, který produkuje růžové květy v tmavém malinovém odstínu.
  • Winter Bees. Začíná kvést před jinými kultivary nebo odrůdami levandule, v teplém klimatu začíná kvést již v pozdní zimě.
  • Lutsko´s Dwarf. Tento trpasličí kultivar dorůstá asi 12 palců (30 cm) a je dobrou volbou pro pěstování v kontejnerech.

Jak pěstovat španělské levandule

Péče o Španělské levandule je podobná jako u ostatních odrůd levandule, i když ve srovnání s anglickou levandulí může tolerovat více tepla a nevyžaduje žádnou zimu k výrobě květů.

Najděte pro vaše španělské levandule místo s plným sluncem, nebo zvažte jejich pěstování v kontejnerech; těmto rostlinám se dobře daří i v květináčích. Ujistěte se, že půda je lehká a dobře odvádí vodu. Vaše španělská levandule nebude potřebovat hodně vody a bude dobře tolerovat sucha.

Nejdůležitějším přínosem levandule pro zdraví je jejich schopnost zmírnit stres, zlepšit náladu, podporovat klidný spánek, snížit podráždění kůže, zabránit infekcím, omezit záněty, eliminovat lupy a potlačit nadýmání žaludku.

 

%MCEPASTEBIN%

 

Čaje