-
28
lis 2016
- Napsal zdravi-nemoc.cz
- Vytvořeno: 24. listopad 2016
- Aktualizováno: 28. listopad 2016
Jít nebo nejít na potrat? Otázka života a smrti
Neplánovaně otěhotnět bývá nepříjemné, zvláště pokud žena nebo dívka nechce vychovávat dítě bez partnera a není si jistá, zda ho sama uživí. Nevidíte jiné východisko? Potom čtěte, co vás čeká a nemine, když se rozhodnete pro potrat. Jaká jsou rizika umělých potratů? Do kdy je možné v těhotenství provést interrupci? Jak potrat probíhá?
Kdy jít na potrat?
Zažádat o interrupci lze do 12. týdně těhotenství téměř bez omezení. Jestliže plod podle ultrazvuku vykazuje větší velikost, zákrok lékař nesmí provést jen tak. Z genetických důvodů se provádí i potrat do 24. týdne gravidity, ale pouze na doporučení lékaře. Dívky od 16 let smějí jít na potrat bez souhlasu rodičů, ty lékař ovšem musí po zákroku informovat. Ze zákona není přípustné absolvovat potrat opakovaně během 6 měsíců. Ženu není vhodné k potratu nutit, ani ji od něj odvracet. Odpůrci interrupcí argumentují tím, že potrat je legální vražda, ale stále vražda, která ženu poznamená do konce života. Zastánci naopak říkají, že ne každé těhotenství stojí za záchranu. Týká se to například žen, které cítí, že by jim neplánovaná gravidita zkazila život a dítěti zatím nemají co nabídnout. V ČR mají každopádně ženy právo si zvolit potrat, když nevidí jiné řešení.
Co čeká ženu při potratu?
Do osmého týdne nechtěného těhotenství gynekologové provádějí miniinterrupci, po které je žena do několika hodin propuštěna domů. Ženě v narkóze lékař odsaje podtlakovou savkou plod skrze děložní hrdlo, zbytky placenty odstraní kyretou, ostrou lžičkou určenou na výškrab dělohy. Od osmého do dvanáctého týdne těhotenství pak je pro větší velikost plodu prováděna pouze kyretáž. Do 24. týdne přichází na řadu řízený potrat za podpory hormonů, plod se rozdělí kleštěmi, aby snáz prošel děložním hrdlem, nakonec proběhne klasická kyretáž na dočištění dělohy. U složitějších zákroků je hospitalizace v nemocnici. Za potrat zaplatíte okolo 2 až 6 tisíc korun.
Očistky jako v šestinedělí
Nejšetrnějším řešením je podstoupit potrat do 8. týdne těhotenství. Ve výjimečných případech se ovšem stává, že žena o těhotenství neví několik prvních měsíců, protože v období menstruace stále slabě krvácí. Po šokujícím zjištění je potřeba se připravit na potrat a pooperační péči. Stresující zákrok mívá totiž i svou dohru. Málokdo o tom ví, ale po potratu z těla několik týdnů odcházejí očistky jako po porodu v šestinedělí. Krvavý výtok vypadá jako lehčí menstruace nebo špinění. Lékaři doporučují po potratu vyčkat na pohlavní styk až po skončení očistek, nezbytné je také více dbát na hygienu kvůli riziku infekcí, vyhýbat se zvýšené námaze a zabránit prochladnutí.
Zdravotní rizika interrupce
Lékaři upozorňují na to, že opakované potraty vyvolávají zdravotní komplikace. S potratem se zvyšuje riziko infekcí a zánětů, které vedou k nebezpečným srůstům v okolí dělohy. Výsledkem je neplodnost či mimoděložní těhotenství. Nikdy se nevydávejte cestou nelegálního potratu od neodborníka, vystavujete se ještě většímu zdravotnímu riziku, jde o život. Perforace (protržení) dělohy, vykrvácení a poškození děložního hrdla jsou nejčastějšími riziky špatně provedeného zákroku, které ženu buď ohrozí na životě, nebo znemožní v budoucnu plánovaně otěhotnět. Za zmínku stojí i psychické následky po potratu, každá žena ho totiž snáší jinak. Není dobré podstupovat interrupci pro nátlak nejbližšího okolí, žena musí být sama přesvědčená, že dělá dobře.