Je vše Light zdravé?

V současné době všichni, kteří by se rádi stravovali zdravě, řeší otázky, zda je potravina či nápoj light. To však není úplně ideální kritérium. Všichni si sice s radostí dáme light potraviny a myslíme si, co jsme pro své tělo neudělali. Jak se ale říká, všeho moc škodí, to stejné platí i o lehkých nápojích a pokrmech. Nehledě na to, že jimi můžeme hodně svému organismu ublížit a přivodit si závislost. Při konzumaci čehokoliv, bychom měli mít na mysli stále to známé a ohrané rčení. Všeho s mírou. Jen málokdo se jej totiž v tomto ohledu dokáže udržet. Jak to tedy nakonec s těmi light výrobky je? Na to se podíváme v následujících řádcích.

 

Jsou light výrobky zdravé?

Jak jsme již poukázali v úvodních odstavcích, nikdy to s těmito produkty není tak růžové, jak se to tváří. Je pravda, že tyto výrobky mají většinou snížený obsah kalorií, jindy třeba tuku, ale pochopitelně může jít také o snížení obsahu cukru v daném produktu. Nikdy však nejde o komplexní snížení všech tří skupin najednou.

Obchody však rády nabízejí různé potraviny a nápoje, jež na sobě sice nesou etiketu se slovíčkem light, mnohé z nich si ale na lehké jen hrají a light na obálce je jen šetrným marketingovým tahem k tomu, aby se daný produkt lépe prodával.

Dnešní společnost ráda dbá na svou postavu, každý druhý člověk se snaží zhubnout a „lehké“ nápoje a pokrmy jsou přesně tím, co potřebuje. Bohužel se ve většině případů jedná jen o reklamní tah. Společnosti se tak snaží získat zákazníka, jenž si začne kupovat jejich výrobky, které sice slibují, ale ve většině případů své sliby nedokáží splnit. Z toho vyplývá, že ani nejsou zrovna dvakrát vhodné pro vaše zdraví.

Pomohou vám tedy light výrobky s hubnutím?

Při nákupu vybraného nápoje či potraviny se nejprve podívejte na etiketu. Jaké hodnoty jsou v daném produktu sníženy, tím zjistíte, zda se opravdu jedná o light výrobek. Pokud tomu tak není, ani si jej nekupujte, protože by to nebylo vhodné ani pro vaši linii, ani pro váš zdravotní stav.

Pokud se přesto všechno rozhodnete přenést a stejně si light výrobky pořídíte, věřte tomu, že sice budete mít pod kontrolou veškerý příjem energie, cukru a tuku, ale rozhodně to není vše, co byste pro svou štíhlou linii měli udělat. Pokud chcete opravdu účinně zhubnout, měli byste kromě diety také vyvíjet tělesnou aktivitu. Bez toho vám hubnutí nepůjde.

Ač se potraviny řadí převážně k nízkokalorickým, nemusí být ještě vyhráno. Většinou si totiž dáte jeden produkt a v důsledku malého množství energie budete za pár chvil toužit po dalším podobném. Tímto způsobem se uzavřete do neviditelného kruhu závislosti na light potravinách a nápojích, z něhož se velice špatně uniká.

Tyto pochutiny často mají vysoký glykemický index, což znamená, že vás nezasytí na dlouhou dobu. Zároveň stojí za zmínku fakt, že v „lehkých“ výrobcích jsou nahrazovány přírodní látky těmi umělými, nejčastěji se jedná o sladidla. A právě tyto látky nejen negativně působí na vaše zdraví, ale také kazí vaše snahy o zlepšení postavy.

Závěrem

Než se pustíte s chutí do konzumace nějaké light pokrmu nebo nápoje, zkontrolujte, zda se opravdu jedná o produkt, po němž toužíte. Pokud tomu tak není, raději jej nechte v obchodě, jeho koupě vám nestojí za pokažené zdraví a postavu.

Čaje