Je sůl opravdu tak špatná pro naše zdraví?

To, že sůl zvyšuje krevní tlak, je docela známá věc. V důsledku vysokého krevního tlaku vás pak může potkat mrtvice, srdeční selhání a infarkt. Jenže nadměrná konzumace soli zapříčiňuje také svalové křeče, obezitu, ledvinové kameny či zadržování vody. To jsou potvrzené informace.

Dospělý člověk potřebuje maximálně 5 gramů denně

Malé množství soli je pro naše tělo nezbytné. Dospělému člověku však bohatě postačí 5 gramů za den, což většina z nás nedodržuje. Průzkum z roku 2014 ukázal, že průměrná spotřeba soli v ČR je 12 gramů denně na člověka. To je více než dvojnásobek doporučené denní dávky! Proto určitě není od věci si připomenout, čemu všem sůl v našem těle škodí.

Zdravotní rizika soli

Nadměrné množství kuchyňské soli způsobuje rychlý růst krevního tlaku, protože krev se pak bude snažit co nejrychleji přesunout toxické prvky co nejdál od srdce. Kromě toho sůl vede k zadržování vody a jiných tekutin, vzniku diabetu, dny či obezity.

Mějte však na paměti, že sůl nekonzumujete pouze v té podobě, v jaké ji znáte z kuchyně. Většina zabalených potravin obsahuje přímo astronomické množství soli, která působí jako konzervační látka.

Způsobuje onemocnění ledvin, svalové křeče, otoky, cévní mozkové příhody, srdeční selhání, PMS a poruchy nervového systému, jako jsou úzkost a deprese.

Nejhorší na tom je, že sůl je vysoce návyková, snadno se tedy dostanete do začarovaného kruhu. Jakmile si na ni tělo zvykne, požaduje jí ještě víc.

Sůl má i pozitivní účinky

Kuchyňská sůl se vyrábí z chloridu sodného, bohužel se při výrobě ztratí vysoké množství důležitých prvků. Přesto v ní zůstávají látky, které jsou pro lidské tělo důležité – zejména sodík, draslík a jód. Jejich dostatečné množství však získáte z pěti gramů soli denně.

Jako u všeho jiného tedy platí, že byste měli sůl konzumovat s mírou. Má mnoho pozitivních účinků na zdraví, ale při nadměrném užívání může spíš pořádně uškodit.

 

 

 

Čaje