Jak předejít trapasu při inkontinenci?

Už se vám někdy stalo, že jste si „cvrkli“ do kalhot? Bohužel se nejedná o nic výjimečného. Tento zdravotní stav nazýváme inkontinencí. Jedná se o nežádoucí únik moči. Jedinec není schopný včas doběhnout na toaletu, moč odchází v nevhodném čase a na nevhodném místě. Dětem je to odpuštěno, ale dospělým? Zkuste si představit, že by se něco takového stalo vám – na veřejnosti!

Proč právě vás postihla inkontinence?

Víte, že inkontinence trápí okolo 6% dospělé populace? Příčin vzniku inkontinence je mnoho. Patří mezi ně oslabené svaly pánevního dna - například vlivem těhotenství, porodu, stárnutí, dále po gynekologické operaci nebo u mužů po operaci prostaty. Nežádoucí únik moči se může objevit také jako doprovodný jev některé z nemocí (diabetu, neurologického onemocnění). TENA Lady Normal

Řešení problému

Když se u vás objeví tento zdravotní problém, začnete přemýšlet co s tím. Vhodné je rychle reagovat, aby nemohlo dojít ke zmiňovanému trapasu na veřejnosti. Důležité je uvědomit si, jestli to byla jednorázová záležitost nebo jste únik moči zaznamenali již několikrát. Co u vás inkontinenci způsobilo? Jak se jí bránit? Je možné ji vyléčit, jaké inkontinenční pomůcky jsou na trhu? S tím vším vám pomůže lékař. V první chvíli mnoho osob sáhne po zásobách, která má doma. Pomůže si toaletním papírem nebo dámskými menstruačními vložkami. Co do komfortu jsou ale obě řešení nevhodná. Moč je agresivní páchnoucí látka. Pokud se budete ve společnosti cítit ohroženě (co kdyby náhodou právě nyní došlo k úniku), budete se pravděpodobně lidem stranit. Psychosociální dopad je jedním z nejnáročnějších důsledků inkontinence. Nepřestávejte se věnovat tomu, co máte rádi! Udržujte kontakt se svými přáteli, nebojte se chodit do práce. S inkontinencí život nekončí, jen je třeba věnovat jí pozornost.

Jaké jsou možnosti?

Zvolte si vhodnou inkontinenční pomůcku, která je uzpůsobena k rychlému odvodu moči od těla. Je anatomicky tvarovaná pro maximální pohodlí a diskrétnost. Důležitou vlastností těchto pomůcek je neutralizovat zápach. Sáhněte po inkontinenčních vložkách. Jsou určené pro lehký únik moči (únik několika kapek moči například při smíchu a kašli). Trh nabízí vložky určené pro ženy i pro muže. Je to dáno jiným tvarem pohlavních orgánů. Vložky se maximálně přizpůsobí tvaru těla, pro které jsou určeny. Nevíte, které máte vybrat? Výrobky mají rozdílnou velikost a savost. Zvolte si takové parametry, které budou vyhovovat vašim potřebám.vlozka

Primář urologie odpovídá na dotazy

Inkontinence je velmi široké téma. Spolu s ní vzniká spousta dotazů. Zeptali jsme se za vás primáře urologického oddělení Fakultní nemocnice Ostrava doc. MUDr. Jana Krhuta, Ph.D.. Pan primář popisuje, kdy a proč se inkontinence objevuje. Dozvíte se, že ji lze léčit. Více v rozhovoru.

Obr2

Nebraňte se vymoženostem dnešní doby

Pokud budete věnovat dostatečnou pozornost jejímu řešení, nemusí vás trápit moc dlouho. Dnešní moderní medicína nabízí řadu možností. Svěřte se s problémem svému lékaři. Ten vám poví vše důležité. Ujistí vás, že problém s inkontinencí řeší dnes a denně, zhodnotí váš zdravotní stav, doporučí vhodnou léčbu a zvolí inkontinenční pomůcku, která vám bude nejvíce vyhovovat. Díky tomu se budete cítit chráněni proti trapasu s pomočeným oblečením na veřejnosti. Uvidíte, že až se budete cítit bezpečně, bude se vám s problémem lépe bojovat.

 

 

Čaje