Jak pomáhá ostropestřec na cirhózu jater

Ostropestřec mariánský, rostlina s bodlinatými listy a purpurovými květy, bývá také jinak nazýván bylinou opilců. Má totiž příznivé účinky na játra, a dokonce se používá k léčbě hepatitidy typu A, B, C, otravy houbami a cirhózy. Obsahuje totiž skupinu tří účinných látek zvanou silymarin.

Játra jsou podivuhodným orgánem, který má za úkol starat se o vylučování, detoxikaci, skladování a distribuci bílkovin, aminokyselin, glukózy a přeměnu látek. Do určité míry mají schopnost regenerace, jenže ne vždy jsou splněny podmínky k množení a růstu nepoškozených buněk. Pak dochází k nevratné přestavbě jater a vzniká cirhóza.

Více o ostropestřeci

Cirhóza se vyléčit nedá

Cirhóza neboli ztvrdnutí jater může dlouho probíhat absolutně bez příznaků. Jelikož se projevuje celkovou únavou, malátností, poruchami chuti k jídlu, špatným trávením či nadýmáním, mnoho pacientů si nepřipouští, že by jí mohli trpět. A i když se nakonec při lékařské prohlídce objeví, možnosti léčby jsou velmi omezené. Jediným trvalým řešením je transplantace. Sami ale můžete podniknout různá opatření, která činnost jater podpoří – například se vzdát alkoholu či využít přírodní síly ostropestřce nebo jaterní dieta.

Zázračný silymarin

Němečtí vědci v minulém století ze semen ostropestřce získali tři látky, které mají na játra velmi pozitivní vliv: silibinin, silidianin a silikristin. Souhrnně se jim začalo říkat silymarin. Silymarin se váže na receptory membrán jaterních buněk a zabraňuje vniknutí jedovatých látek do jaterní tkáně. Zároveň buňky chrání před chemickými procesy, jež jsou zodpovědné za většinu poškození. Navíc posiluje imunitní systém a podporuje obnovu poškozených buněk.

Kdysi byla prováděna studie, v rámci níž bylo 170 lidem nemocným cirhózou podáváno buď placebo, nebo 200 mg extraktu ostropestřce třikrát denně. Ze skupiny užívající placebo zemřelo po čtyřech letech 31 lidí, z těch, jejichž játra podporoval ostropestřec mariánský, jen 18. Vědci se shodují na tom, že silymarin má velký vliv na znovuobnovení normálních funkcí jater.

Přírodní pomoc pro každého

Ostropestřec lze užívat i na jiné jaterní potíže. Vyhnout by se mu měly jen těhotné a kojící ženy, lidé s vysokým krevním tlakem či ti, u nichž se objeví alergická reakce. Jinak jde o bezpečnou bylinu. Je jedno, zda si vyberete extrakt ve formě tablet, kapslí, tinktury nebo oleje. Důležitá je pravidelná dlouhodobá kúra.

Kupte si ostropestřec na lifestar.cz

 

Čaje