Jak pomáhá ostropestřec na cirhózu jater

Ostropestřec mariánský, rostlina s bodlinatými listy a purpurovými květy, bývá také jinak nazýván bylinou opilců. Má totiž příznivé účinky na játra, a dokonce se používá k léčbě hepatitidy typu A, B, C, otravy houbami a cirhózy. Obsahuje totiž skupinu tří účinných látek zvanou silymarin.

Játra jsou podivuhodným orgánem, který má za úkol starat se o vylučování, detoxikaci, skladování a distribuci bílkovin, aminokyselin, glukózy a přeměnu látek. Do určité míry mají schopnost regenerace, jenže ne vždy jsou splněny podmínky k množení a růstu nepoškozených buněk. Pak dochází k nevratné přestavbě jater a vzniká cirhóza.

Více o ostropestřeci

Cirhóza se vyléčit nedá

Cirhóza neboli ztvrdnutí jater může dlouho probíhat absolutně bez příznaků. Jelikož se projevuje celkovou únavou, malátností, poruchami chuti k jídlu, špatným trávením či nadýmáním, mnoho pacientů si nepřipouští, že by jí mohli trpět. A i když se nakonec při lékařské prohlídce objeví, možnosti léčby jsou velmi omezené. Jediným trvalým řešením je transplantace. Sami ale můžete podniknout různá opatření, která činnost jater podpoří – například se vzdát alkoholu či využít přírodní síly ostropestřce nebo jaterní dieta.

Zázračný silymarin

Němečtí vědci v minulém století ze semen ostropestřce získali tři látky, které mají na játra velmi pozitivní vliv: silibinin, silidianin a silikristin. Souhrnně se jim začalo říkat silymarin. Silymarin se váže na receptory membrán jaterních buněk a zabraňuje vniknutí jedovatých látek do jaterní tkáně. Zároveň buňky chrání před chemickými procesy, jež jsou zodpovědné za většinu poškození. Navíc posiluje imunitní systém a podporuje obnovu poškozených buněk.

Kdysi byla prováděna studie, v rámci níž bylo 170 lidem nemocným cirhózou podáváno buď placebo, nebo 200 mg extraktu ostropestřce třikrát denně. Ze skupiny užívající placebo zemřelo po čtyřech letech 31 lidí, z těch, jejichž játra podporoval ostropestřec mariánský, jen 18. Vědci se shodují na tom, že silymarin má velký vliv na znovuobnovení normálních funkcí jater.

Přírodní pomoc pro každého

Ostropestřec lze užívat i na jiné jaterní potíže. Vyhnout by se mu měly jen těhotné a kojící ženy, lidé s vysokým krevním tlakem či ti, u nichž se objeví alergická reakce. Jinak jde o bezpečnou bylinu. Je jedno, zda si vyberete extrakt ve formě tablet, kapslí, tinktury nebo oleje. Důležitá je pravidelná dlouhodobá kúra.

Kupte si ostropestřec na lifestar.cz

 

Ordasoft Social Comments and Sharing Free

Komentáře