Jak ošetřit odřeninu?

Odřeninám se obzvláště v létě nevyhneme. A naše děti už vůbec ne. Víte ale, jak je správně ošetřit? Nejnáchylnější k odřeninám jsou samozřejmě malé děti. Rozběhnou se, zakopnou a ať již koleno, nebo loket jim začne zdobit odřenina velikosti golfového míčku. V tomto smyslu patří letní měsíce mezi ty nejnebezpečnější, protože děti na sobě mají minimum ochranných vrstev, a k odřeninám tak jsou nejnáchylnější.

Co to je odřenina?

Pojmem odřenina rozumíme odstranění nejsvrchnější vrstvy kůže, k čemuž většinou dochází následkem pádu. A jeho charakter, tedy to, nač a jak dopadneme, určuje rozsah odřeniny. Obecně platí, že čím drsnější povrch, na kterém nedopatřením skončíme, tím ošklivější odřeninu si přivodíme.

Odřenina nemusí krvácet

Zpočátku odřenina nemusí (ale samozřejmě může) krvácet. Ale zato pěkně bolet. To je způsobeno tím, že v podkoží se nachází spousta nervových zakončení, a ta o sobě v případě poškození dávají pěkně vědět. Rána zkrátka volá o pomoc a prosí nás o její ošetření. Tak její volání vyslyšte.

Ránu vyčistěte!

Každá odřenina, ať již krvácí, či jen minimálně, vyžaduje ošetření. Ránu v první řadě musíte dobře vyčistit, tedy zbavit prachu, štěrku, písku, zkrátka všeho, s čím kůže přišla do styku a co by později mohlo způsobit pěknou neplechu. Omyjte ji vodou a nějakým neutrálním mýdlem. Pro odstranění drobných nečistot použijte měkký kartáček.

Dezinfekce

Druhým nezbytným krokem je dezinfekce. Použít můžete přípravky na bázi peroxidu vodíku či jódu (nejste-li samozřejmě alergičtí na jód). Na trhu jsou i speciální dezinfekce pro děti. Dvě mouchy jednou ranou zabijí tzv. tekuté obvazy, jež ránu nejenom vydezinfikují, ale také na ní vytvoří ochranný film, který urychluje hojení. Slangově se tomuto přípravku říká tekutá náplast. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že je účinná.

Na klasické náplasti raději zapomeňte

Lékaři doporučují odřeniny nezakrývat, aby mohly tzv. volně dýchat. Žádné mastičky, pudry ani náplasti (u lehkých odřenin) zapotřebí nejsou. Tělo si s nimi poradí samo. Ránu dostatečně ochrání vzniklý strup, pod kterým se vytvoří nová kůže. Jiné to ovšem je u horších či silně krvácejících odřenin. V tom případě doporučujeme jejich odborné ošetření.

Očkování proti tetanu

Při porušní kůže nesmí být očkování proti tetanu starší 5 let. Jinak se přočkovává každých 15 let. Tetanus je smrtelné, nevyléčitelné onemocnění způsobené Clostridiem tetanii. Je velmi úporné a bolestivé, zvláště pak pro rodinu. I v ČR ročně několik lidí, zejména dětí na toto onemocnění zemře i přes vysokou proočkovanost. Rezervoárem je hlavně koňský trus a staré, tlející dřevo.

Pozor na odřené velké plochy, chovají podobně jako popáleniny, dochází ke ztrátě vody, jsou vstupní branou infekce a v obou případech jsou převazy zpočátku bolestivé.. Zvláštní zřetel je u stary lidí miminek.

 

Čaje