Co pomáhá na úzkost? Zkuste ji přijmout!

Wikipedie charakterizuje úzkost jako emoci, která v sobě snoubí strach, nepodložené negativní očekávání, obavy. Dost pravděpodobně jste se i vy s úzkostí už někdy setkali. Třeba před delší cestou autem, před pracovním pohovorem, případně při čekání na výsledky nějakého vyšetření.

Fyzické projevy úzkosti poznáte spolehlivě

Rozbuší se vám srdce, ruce se klepou, knedlík v krku vám znemožňuje se pořádně nadechnout, natož něco říci, a křeče v žaludku přecházející do pocitu na zvracení jsou nejčastější „lahůdky“ doprovázející úzkost. V krajních případech dochází k slabosti, motání hlavy. Naše psychika je spojena s tělem, a pokud se duše potýká s úzkostí, musí se to neomylně projevit i fyzicky.

Potýkáte se s úzkostí?

Příčiny úzkostí, potažmo depresivních stavů, můžeme ve většině případů hledat již v dětství. Negativní zkušenosti získané v dětství nás často provázejí i v dospělosti, aniž bychom si to jakkoliv uvědomovali. A navíc, nemusí jít o žádné nadmíru krizové situace. Byli jste v dětství vedeni k přílišné pečlivosti? Jedna špatná známka za diktát znamenala problém? Neměli na vás rodiče moc času? Nebo vás jednou zapomněli vyzvednout ze školky a vy jste se báli, že si pro vás už nepřijdou? Tyto a další vzpomínky mohly způsobit nynější úzkostné stavy.

Proč úzkost přijmout?

Co pomáhá na úzkost? Přijmout ji. Jedině tak dokážete s úzkostí „pracovat“. Psychosomatika praví, že veškeré nemoci vznikají v důsledku potlačení něčeho. Vyléčení však nedosáhnete tím, že budete s nemocí bojovat, popírat ji. Naopak. Přijměte, že je. Pozorujte její projevy. Hledejte příčinu. Do hloubky, i když to může být krajně bolestivé, nepříjemné.

Nenechte se stresovat. Odpočívejte!

Projevy úzkosti se značně zhoršují, pokud si nedopřáváte pravidelnou relaxaci či se více vystavujete stresu. Eliminujte situace, kdy se cítíte diskomfortně. I to je způsob, jak snížit frekvenci akutních úzkostných stavů. Ptáte se: „Co dělat, když se nudím?“ Nepropadejte panice, že neděláte něco smysluplného. V klidu si řekněte třeba: „Sleduju filmy.“ I to je činnost. Navíc odpočinková. A tu si zasloužíte. Další způsoby, kterak trávit volný čas, najdete na hardyn.cz.

 

 

 

Čaje