Jak těžit bitcoin, proč, jak ,výhody a nevýhody

Během artroskopie kolena vloží váš chirurg do kolenního kloubu malou kameru, nazývanou artroskop. Kamera zobrazuje obrázky na videomonitoru a váš chirurg tyto obrázky používá k vedení miniaturních chirurgických nástrojů. Vzhledem k tomu, že artroskop i chirurgické nástroje jsou tenké, může váš chirurg používat spíše malé řezy než větší řez potřebný pro otevřenou operaci. To vede k menší bolesti u pacientů, ke snížení tuhosti kloubů a často zkracuje dobu potřebnou k obnovení a návratu k oblíbeným aktivitám.

Během artroskopie může váš chirurg ve velkém detailu  vidět vnitřek vašeho kolena na videomonitoru.

Anatomie

Vaše koleno je největším kloubem v těle a jedním z nejkomplexnějších. Kosti tvořící koleno zahrnují spodní konec femuru (stehenní kosti), horní konec tibie (holenní kosti) a patelu (čéšku).

Další důležité struktury tvořící kolenní kloub zahrnují:

Kloubní chrupavku. Konce stehenní kosti, holenní kosti a zadní část pately jsou pokryty kloubní chrupavkou. Tato kluzká látka pomáhá kolenním kostem hladce klouzat při ohybu nebo narovnání nohy.

Synovium. Koleno je obklopeno tenkou tkání nazývanou synovium. Tato tkáň uvolňuje tekutinu, která maže chrupavku a snižuje tření během pohybu.

Meniskus. Dvě klínovité části meniskální chrupavky působí jako "tlumiče" mezi stehenní kostí a tibií. Na rozdíl od kloubní chrupavky je meniskus tvrdý a gumový, což pomáhá tlumit a stabilizovat kloub.

Vazy. Kosti jsou spojeny s jinými kostmi vazy. Čtyři hlavní vazy ve vašem kolenu působí jako silná lana, která drží kosti dohromady a udržují koleno stabilní.

o Oba kolaterální vazy se nacházejí po obou stranách kolena.

o Dva křížové vazy se nacházejí uvnitř kolenního kloubu. Křižují se navzájem, aby vytvořily "X" s předním křížovým vazem v přední části a zadním křížovým vazem vzadu.


Normální anatomie kolena. Artroskopie se běžně používá  k diagnostice a léčbě problémů, které poškozují kloubní
chrupavku, vazy a další struktury kolem kloubu.

Když je doporučena artroskopie kolena

Lékař Vám může doporučit artroskopii kolena, pokud máte bolestivý stav, který nereaguje na nechirurgickou léčbu. Nechirurgická léčba zahrnuje odpočinek, fyzikální terapii a léky nebo injekce, které mohou snížit zánět.

Artroskopie kolena může zmírnit bolestivé příznaky mnoha problémů, které poškozují povrchy chrupavky a další měkké tkáně obklopující kloub.

Běžné artroskopické postupy pro koleno zahrnují:

Odstranění nebo opravu poškozeného menisku
• Rekonstrukce roztrženého předního křížového vazu
• Odstranění zanícené synoviální tkáně
• Ořezávání poškozené kloubní chrupavky
• Odstranění volných fragmentů kosti nebo chrupavky
• Léčba problémů s patelou
• Léčba sepse (infekce) kolena

Příprava na chirurgický zákrok

Hodnocení a testy

Váš ortopedický chirurg vám může doporučit, abyste před operací navštívil svého obvodního lékaře. Ten zjistí případné problémy, které by mohly rušit proceduru. Máte-li určitá zdravotní rizika, může být před operací nutné rozsáhlejší vyšetření.

S cílem pomoci naplánovat postup, může váš ortopedický chirurg objednat předoperační testy. Ty mohou zahrnovat vyšetření krve nebo elektrokardiogram (EKG).


Pokyny pro přijetí

Pokud jste obecně zdraví, vaše kolenní artroskopie bude s největší pravděpodobností provedena jako ambulantní. To znamená, že nebudete muset zůstat v nemocnici přes noc.

Nezapomeňte informovat svého ortopeda o všech lécích nebo doplňcích, které užíváte. Možná budete muset některé z nich před operací přestat užívat.

Nemocnice nebo operační centrum vás budou kontaktovat předem a poskytnou vám podrobnosti o vašem postupu. Ujistěte se, že budete postupovat podle pokynů o tom, kdy přijet a zejména kdy přestat jíst nebo pít před vaší procedurou.


Anestézie

Před operací si s vámi promluví člen anestetického týmu. Artroskopie kolena může být provedena v lokální, regionální nebo celkové anestézii:

Lokální anestézie utlumí jen koleno
• Regionální anestézie vás utlumí od pasu dolů
• Celková anestezie vás uspí

Váš ortopedický chirurg a anesteziolog s vámi promluví o tom, která metoda je pro vás nejlepší.

Chirurgický zásah

Umístění

Jakmile se přesunete do operačního sálu, bude vám poskytnuta anestezie. Pro zabránění infekce v místě chirurgického zákroku, se vyčistí kůže na koleně. Vaše noha bude pokryta chirurgickou rouškou, která zakryje vše kromě připraveného místa operace.

V tomto okamžiku je někdy na nohu umístěno polohovací zařízení, které pomáhá stabilizovat koleno při provádění artroskopie.

Postup

Na začátku procedury, provede chirurg několik malých řezů do kolena, nazvaných "portály“. K naplnění kolenního kloubu a opláchnutí jakékoliv zakalené tekutiny se použije sterilní roztok. To pomůže vašemu ortopedickému chirurgovi jasně a podrobně vidět struktury uvnitř kolena.

Váš chirurg umístí artroskop a chirurgické nástroje
pomocí malých řezů nazývaných "portály".

Prvním úkolem vašeho chirurga je správně diagnostikovat váš problém. Vloží artroskop a použije obrázek promítaný na obrazovce, aby ho vedl. Pokud potřebujete chirurgickou léčbu, váš chirurg umístí drobné nástroje pomocí jiných malých řezů.

Pro úkoly jako je holení, řezání, uchopení a opravy menisků se používají specializované nástroje. V mnoha případech se používají speciální zařízení k ukotvení stehů do kostí.

Uzavření

Během léčby chrání vaše řezy měkká bandáž

Většina procedur kolenní artroskopie trvá méně než hodinu. Délka operace závisí na nálezech a léčbě.

Váš chirurg může zavřít každý řez stehem nebo steri-proužky (malými náplastmi) a pak pokrýt koleno měkkým obvazem.

Komplikace

Počet komplikací po artroskopické operaci je velmi nízký. Pokud ke komplikacím dojde, jsou obvykle menší a lze je snadno ošetřit. Možné pooperační problémy s artroskopií kolena jsou:

Infekce
• Krevní sraženiny
• Tuhost kolena
• Nahromadění krve v koleně

Zotavení

Po operaci budete přesunut do místnosti pro zotavení a měl byste být schopen vrátit se domů do 1 nebo 2 hodin. Nezapomeňte mít sebou někoho, kdo vás dopraví domů a první večer vás pohlídá.

Protože zotavení z artroskopie kolena je rychlejší než zotavení z tradiční otevřené chirurgie kolena, je důležité po návratu domů pečlivě dodržet instrukce vašeho lékaře.

Bolesti

Po operaci budete cítit jistou bolest. Je to přirozená součást procesu hojení. Váš lékař a sestry budou pracovat na snížení bolesti, což vám může pomoci zotavit se z operace rychleji.

Často jsou předepisovány léky pro krátkodobou úlevu od bolesti po operaci. Pro tlumení bolesti je k dispozici mnoho druhů léčivých přípravků, včetně opiátů nesteroidních protizánětlivých léků (NSA) a lokálních anestetik. Váš lékař může použít kombinaci těchto léků pro zlepšení bolesti, jakož i minimalizovat potřebu opiátů.

Mějte na paměti, že ačkoli opiáty pomáhají zmírnit bolest po operaci, jsou omamné a mohou být návykové. Závislost na opiátech a předávkování se stává kritickou otázkou veřejného zdraví ve Spojených státech amerických Je důležité použít opiátů pouze podle pokynů svého lékaře. Jakmile se vaše bolest se začne zmírňovat, přestaňte opiáty užívat. Obraťte se na svého lékaře, pokud se vaše bolest nezačala zmírňovat během několika dní od operace.


Léky

Kromě léků pro zmírnění bolesti, může váš lékař rovněž doporučit léky jako aspirin, aby se snížilo riziko vzniku krevních sraženin.


Otoky

V prvních několika dnech po operaci udržujte nohu co nejvíce ve zvýšené poloze. Aplikujte led podle doporučení lékaře a snižte tak otoky a bolest.


Péče o obvaz

Budete opouštět nemocnici s obvazem pokrývajícím koleno. Udržujte si řezy čisté a suché. Váš chirurg vám řekne, kdy se můžete sprchovat nebo koupat, a kdy byste měli změnit obvaz.

Váš chirurg vás uvidí v ordinaci několik dní po operaci, aby zkontroloval postup hojení, zkontroloval chirurgické nálezy a zahájil váš pooperační léčebný program.


Zátěž kloubu

Většina pacientů potřebuje po artroskopické operaci berli nebo jinou pomoc. Váš chirurg vám řekne, kdy je bezpečné vaši nohu zatížit. Pokud máte nějaké dotazy ohledně zatížení kloubu, zavolejte svého lékaře.

Rehabilitační cvičení

Několik týdnů po operaci byste měli koleno pravidelně cvičit. Tím obnovíte pohyb a posílíte svaly vaší nohy a kolena.

Práce s fyzioterapeutem vám může pomoci dosáhnout nejlepšího zotavení.

Terapeutické cvičení bude hrát důležitou roli v tom, jak dobře se zotavíte. Formální program fyzikální terapie může zlepšit konečný výsledek.


Řízení

Váš lékař s vámi probere, kdy budete moci řídit. Pacienti obvykle mohou řídit 1 až 3 týdny po ukončení procedury.

Výsledek

Mnoho lidí se po artroskopii vrací do plných, neomezených aktivit. Vaše zotavení bude záviset na druhu poškození, které se v koleni vyskytlo.

Pokud vám nebyla provedena rekonstrukce vazu, měli byste se vrátit k většině fyzických aktivit po 6 až 8 týdnech, nebo někdy i mnohem dříve. Vyšší nárazové aktivity však může být potřeba vyloučit po delší dobu.

Pokud vaše zaměsnání zahrnuje těžkou práci, může to trvat déle, než se ke své práci budete moci vrátit. O tom, kdy se můžete bezpečně vrátit do práce si promluvte se svým lékařem.

Pro některé osoby jsou k ochraně kloubu nezbytné změny životního stylu. Příkladem může být změna cvičení s vysokým dopadem (například běh) na činnosti s menšími nárazy (například plavání nebo cyklistika). To jsou rozhodnutí, která učiníte pod vedením svého chirurga.

Někdy může být poškození vašeho kolena natolik závažné, že je nelze chirurgicky zcela zvrátit.

 

 

Čaje