Artroskopie

Artroskopie je chirurgický zákrok, který umožňuje lékaři se podívat na vnitřní stranu kloubu v těle přes tenkou pozorovací sondu nazývanou artroskop. Artroskopie umožňuje lékaři se podívat na společný plochy klubů a okolní měkký tkáně, jako je tkáň, která spojuje kost na kost (vazy) a tvrdé tkáně, která pokrývá konce kostí v kloubech (chrupavky) a poskytuje polštář mezi kostí. Tento postup lze použít k diagnostice běžných problémů, provést chirurgický zákrok, který opravý poškozenou tkáň, odstranit volné nebo cizí těleso, nebo sledovat choroby nebo účinnost léčby. Artroskopie se běžně provádí na kolení, ramení koub nebo klouby kotníku. Rovněž se může provést na kloub kyčle, klouby loktu a zápěstí.

Při artroskopii je artroskop je vložen do kloubu malým řeze na kůži. Artroskop má zdroj světla a videokameru k němu připojenou. Záběry z videokamery lze vidět na monitoru. Tento zvětšený obraz poskytujě jasný obraz vašeho kloubu. Vzorky kloubní tkáně mohou být odebrány během artroskopie pro biopsii. Při operaci se rovněž dají zapojit další nástroje, které jsou přes další kanály vloženy do kloubu prostřednictvím jiných malých vstupů.

Stejně jako při otevřené operaci (což se provádí pomocí větší incizi), artroskopie umožňuje lékaři vidět co je s kloubem v nepořádku. Ale ve srovnání s otevřenou operací, artroskopie:

 • Je obvykle méně bolestivá.

 • je obvykle méně nákladná.

 • obvykle umožňuje kratší dobu zotavení v závislosti na tom, co se děje.

 • lze provést ambulantně, bez nutnosti pobytu přes noc v nemocnici. Otevřená chirurgie často vyžaduje hospitalizaci pobyt v nemocnici.

Proč se to dělá

 • vyhodnocení a diagnostiku kloubních problémů, když fyzikální vyšetření a další diagnostické testy, jako jsou rentgeny, krevní testy, počítačová tomografie (CT) nebo magnetická rezonance (MRI), nejsou přesvědčivé.

 • Umožnuje provést operaci a opravit tak problém v kloubu.

Příklady, kdy je artroskopie používá k provedení operace:

 • Část kostní tkáňě může být snesena a tím zbavena od vápenatých usazenin nebo kostních ostruh.

 • Měkké tkáně (jako jsou vazy, šlachy, chrupavky a) mohou být opraveny nebo modifikováný - platika vazů.

 • Vazy lze přetnout a tím zmírnit tlak na tuhé spoje a ulevit od bolesti. Mohou také být opraveny nebo rekonstruovány.

 • Vzorek kloubní tkáně nebo kloubní tekutiny (synoviální tekutiny) může být shromažďován pro laboratorní analýzu (punkce).

 • Zjizvéná tkáň nebo oblast kloubu v obložení (synovie), která může zánětlivě změněna může být odstraněna.

 • Některé problémy s klouby mohou být někdy opravitelné pomocí kombinace artroskopické a otevřené operace.

Jak se připravit

Artroskopie se často provádí ambulantně bez nutnosti pobytu přes noc v nemocnici.

Informujte svého lékaře, jestliže:

 • V případě, že trpítě alergií na jakékoli léky, včetně anestetik.

 • Užíváte nějaké léky, včetně léků snižující srážlivost krve (například warfarin nebo aspirin.

 • V případě krvácivých poruch, včetně krevních sraženin v žíle (hluboká žilní trombóza).

 • O těhotenství, ale i v případě možného těhotenství.

 • Pokud máte v anamnéze ztuhlost kloubů nebo artritidu. Společné škody způsobené arthritidou mohou ztížit nebo znemožnist provést tento postup.

 • Během posledních 10 dnů jste měli měli rentgen vašeho kloubu, při jehož postupu byla aplikována kontrastní látka (arthrogram). Kontrastní materiál může způsobit zánět přímo ve Vašem kloubu, který může způsobit komplikaci při výkonu a prodloužit dobu rekonvalescence s možnou hospitalizací. Tento zánět také může zabránit jasnou představu o Vaše kloubu během artroskopie.

 • Máte-li v anamnéze infekce, jako septické artritidy v postiženém kloubu.

 • Mate-li v anamnéze zlomené kosti (zlomeniny) nebo poranění postiženého kloubu.

Budete požádáni, o podepsání informovaného souhlasu který zděluje, že jste pochopili rizika zákroku a souhlasíte s tím, že bude proveden.

Promluvte si se svým lékařem v případně obavy ohledně výkonu a nebojte se zeptat na jeho rizika, jak to bude třeba udělat, nebo jakých výsledků bude dosaženo. Abychom Vám pomohli pochopit význam tohoto výkonu, vyplňte formulář s údaji o lékařský výkonu.

Můžete mít další testy, jako jsou krevní testy a testy moči, před artroskopii.

Zařídite se, aby vás někdo odveze domů po zákroku.

Máte-li artroskopii kotníku, kolena, kyčle nebo bude Váš lékař s vámi mluvit o tom, že bude třeba mít berle k dispozici po zákroku. Máte-li artroskopii kloubů na paži, budete pravděpodobně nosit závěs nebo dlahu po zákroku.

Jak se to dělá

Artroskopii obvykle provádí lékař, který se specializuje na kosti, svayů a kloubní chirurgii (ortopedem).

Budete vyzváni k odložení šperků a nosit nemocniční košili. Můžete dostat sedativum krátce před zákrokem, které Vám pomůže se uvolnit. Kůže kolem kloubu může být oholena.

Během procedury

Používá se celková nebo regionální anestezie, bude Vám podán lék od anesteziologa. V celkové anestezii budete v bezvědomí v průběhu celé operace. Vaše srdeční frekvence a rytmus, krevní tlak a dýchání bude během postupu sledováno. Používá-li se lokální anestetikum, bude injekcí do kůže a kloubního prostoru aplikována anestetická látka. Používá-li se místní nebo regionální anestetikum, tak Vaše končetiny budou otupělý a budete uvolnění a ospalý, ale zůstane při vědomí.

Obvykle ležet na zádech. V závislosti na kterém spoj se výkon provádí. Nafukovací pás (škrtidlo) může dočasně omezit průtok krve do kloubu, takže lékař může vidět všechny struktury v kloubu bez narušení obrazu. Váš kloub je vyčistěň antiseptickým roztokemem a překryt sterilními roušky. Před tím, než je škrtidlo naplněno vzduchem, bude vaše končetina elevována a zrotována do potřebné polohy a obalena elastickým obvazem ke snížení průtoku krve do kloubu.

Malý řez (0,6 cm), bude v blízkosti samotného kloubu. Před vložením artroskopu, se použije roztok (obvykle fyziologický roztok), k vyprázdnění prostoru kloubu, aby poskytoval lepší výhled na celý spoj. Stabilní nízký průtok roztoku se obvykle používá při postupu, aby vyklidit všechny nečistoty nebo krev v kloubu, takže lékař může vyšetřit kloub bez narušení kontinuálního dobrého obrazu.

Jakmile je artroskop vložen, lékař bude moci nahlédnout do kloubu díky zobrazením videomonitorem připojeným k artroskopu. Lékař nebo chirurgické asistenti mohou ohýbat, rozšiřovat a napolohovat kloub a tak na něj pohlížet z různých úhlů. Mohou být přiřízeny také videokazety nebo fotografie kloubu.

Jak se to dělá pokračování ...

Malý řez je uzavřen stehy. Podle toho, který kloub byl odoperován jsou použíty dlahy, smyčky, nebo berle k podpoře pohybu vašeho kloubu během rekonvalescence.

Doba artroskopie se odvíjí od toho, co se děje. To může trvat jen asi 15 minut, ale to může trvat hodinu i déle.

Po zákroku

Po zákroku budete muset nechat odpočinout kloub na několik dní. Budete mít zákaz pohybu končetinou nejméně po dobu 24 hodin po zákroku, podle toho, který kloub byl operován a podle toho jaký typ anestetika jste měli. Pokud vaše stehy nejsou vstřebatelné, budou odstraněny za 7 až 10 dní. Led, zvýšená poloha kloubu, a kompresní bandáž mohou být použity ke snížení otoků a analgetika mohou být použity k úlevě od bolesti nebo jakýkoliv nepříjemných pocitů. Poraďte se se svým lékařem o posílení Vašeho kloubu cvičením a obnovení jeho normální činnosti.

Jak to budu vnímat?

 1. Pokud jste dostali lokální anestetikum před zákrokem, můžete cítit dočasné pálení nebo bodavý pocit v kůži. Vzhledem k tomu, že se artroskop vloží otvoru, budete pociťovat tupý tlak. Můžete cítit mírné tahání v oblasti spoje a podle pokynů lékaře se pohybuje kolem společné struktury.

 1. Pokud jste dostali celkovou anestézii před zákrokem, budete v bezvědomí a nebude během postupu nic cítit.

 1. Pokud je aplikována svodná anestezie, bude vaše ruka nebo noha necitlivá po dobu několika hodin.

Můžete mít bolesti po zákroku. Lékař vám dá doporučení, jak užívat léky proti bolesti a používat led na Váš kloub (a případně jej elevovat - zvýšit jeho polohu nad běžnou úroveň) to pomůže snížit otok a ulevit od bolesti. Aplikaci stahovacích elastických obvazů, a výměna povrchového krycího obvazu, který zajistí Vaše řezy čistý a suchý.

Po artroskopii si můžete všimnout modřiny na Vaší kůži kolem řezů. To je dočasné a měla by zmizet během 2 týdnů. Je normální, že po dobu asi jednoho týdne bude Váše pokožka otekla a v napětí a kloub může mírně tlačit. Poraďte se svým lékařem ohledně krvácení z rány, drenů nebo jak velký otok v místě řezu očekávat. V případě indikace k rozsáhlejšímu kloubnímu výkonu, může rána více krvácet, bude zapotřebí větší drenáže z místa a bolest, či otok může přetrvávat delší dobu, než u jednodušší operace.

Rizika

Komplikace nejsou během artroskopie běžné. Někdy je ztuhlost kloubu nebo dlouhotrvající bolesti kloubů. Krvácení do kloubu může nastat, a to zejména v případě, že se operace provádí v průběhu zánětu, nebo vážnějšího kloubních deformací, či úrazu.

Je malá pravděpodobnost možné infekce, vznik krevní sraženiny v postižené končetině, poškození nervů nebo poškození kloubů. Také je zde malé riziko poškození struktur uvnitř kloubu.

Ve výjimečných případech se může vytvořit závažný stav zvaný kompartment syndrom. Může dojít k vytvářění otoku a tím tlaku v okolí svalu (nejčastěji v přední části lýtka a předloktí). Pokud k tomu dojde, je nutná okamžitá lékařská intervence, aby se uvolnil tlak.

Ve velmi vzácných případech je smrt z důvodů komplikací v celkové anestezii.

Po zákroku

Obraťte se okamžitě na svého lékaře:

 • Vaše bolesti nebo otok (nebo obojí) přetrvávají nebo se zhoršují.

 • Váš operační řezy nadměrně krvácejí.

 • Dochází k zarudnutí, otoku, bolestu nebo pocit tepla v ve vaší paži nebo noze. Tyto příznaky mohou být krevní sraženiny v žíle, stav nazývaný tromboflebitidou nebo flebotrombózou. Máte-li tyto příznaky, proveďte masáž této oblasti.

 • V případě, že se objeví příznaky infekce. Tyto příznaky mohou zahrnovat:

 • Zvýšenou bolest, otok, zarudnutí nebo teplo kolem postižené oblasti.

 • Červené pruhy mohou vyčnívat z postižené oblasti.

 • Výtok hnisu z oblasti.

 • Zduření mízních uzlin na krku, v podpaží, nebo v tříslech.

 • Horečka nebo zimnice s bez žádným jiných známým příčiny.

Výsledky

Artroskopie je chirurgický zákrok, který umožňuje lékaři se podívat na vnitřní stranu kloubu v těle přes tenkou pozorovací přístroje zvanou artroskop. Váš lékař může určit, zda je váš kloub normální při pohledu na něj skrz artroskop. Obvykle Váš lékař bude moci diskutovat o výsledcích s Vámi hned po zákroku.

artroskopie

Normální: V normálním zdravém kloubu, vazy vypadají jako bílé kabely. Chrupavka je hladká a bílá. Nitrokloubní tekutina je čirá a nejsou patrné žádné uvolněné kousky tkáně v kloubu. Není-li poškození nebo onemocnění kloubu, lékař může dojít k závěru, že kloub je normální a není příčinou vašich příznaků.

Abnormální: V poškozeném nebo nemocném kloubu, jsou vazy a chrupavky v abnormální barvě a tvaru. Dojde-li k poškození nebo onemocnění kloubu, Vám může lékař zhodnotit stav a může dokonce operovat během artroskopie rozvíjejcí se problém. Příklady poškození nebo onemocnění kloubu patří:

 • Natrhnutí, přemístění, nebo uvolněný fragmentů měkkých tkání (jako jsou vazy a chrupavky).

 • abnormální výrůstky, cysty nebo uzliny.

 • Evidence kloubu či chrupavky poškození způsobené zraněním nebo nemocí, jako je artritida.

 • Infekce.

Poté, co lékař zhodnotil Váš kloub, indikuje další léčbu s léky, lze doporučit fyzikální terapie, nebo chirurgický zákrok.

Co ovlivňuje zákrok

Důvody při kterých nebudete indikováni k zákroku nebo výsledky, při který nemusí být výkon užitečný patří:

V případě, že jste měl/a rentgen kloubu, při kterém bylo použita kontrastní látka (arthrogram) během posledních 10 dnů. Kontrast látka může způsobit zánět v kloubu, který může zabránit jasnou představu o kloubu během artroskopie.

Artritidy. Poškození kloubů způsobené artritidou může mít za následek obtížné nebo nemožné provedení tohoto postup.

Některé jiné zdravotní potíže, jako je zahušťování tkáně (fibróza) v oblasti jizvy nebo rozšířené infekce (sepse).

Co o tom přemýšlet?

 • Chirurgické výkony provedené artroskopii obvykle mají výhodu ve zkrácení hospitalizace a rychlejší doby zotavení než otevřené operace kloubu.

Artroskopie obvykle se tak nestane, pokud

 • Kůže nebo infekce rány je přítomna v blízkosti kloubu, které mají být operovány. Ale artroskopie může být provedena a vyčistit tak infikovaný kloub.

 • Ankylóza je přítomna. Ankylóza je stav, který způsobuje, že je zvýšená pevnost a špatná pružnost spoje a může být způsobena onemocněním (jako je ankylozující spondylitidy), zranění, nebo chirurgický zákrok.

 • Těžké destrukce kloubů, jako je (například u lidí s těžkou artritidou).

 • Těžká krvácivá porucha. Ale artroskopie může být provedena, pokud se používají léky pro podporu srážejících faktorů.

 • Může trvat několik týdnů, než se Váš kloub zotaví. Pokud je rozsáhlý chirurgický zákrok během artroskopie, může trvat déle než několik týdnů se zotaví. Lékař vám poskytne léky proti bolesti a doporučí rehabilitační cvičení, nebo fyzioterapii pro Vás během doby zotavení. V závislosti končetiny na které byl výkon proveden. Budete muset používat dlahy, závěsy, nebo berle k podpoře pohybu vašeho kloubu během obnovy.

 • Mnozí lékaři používají ultrazvuk, počítačová tomografie (CT skenování), magnetickou rezonanci (MRI) před artroskopií, aby se ujistili, že všechny problémy, které vyžadují chirurgický zákrok mohou být provedeny artroskopií.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje