Zubní rentgeny: Existují rizika?

Zubní rentgeny jsou často součástí pravidelné zubní prohlídky. Podívejte se, jak pomáhají vašemu lékaři monitorovat zdraví vaší ústní dutiny. V závislosti na orální historii zdraví a preferenci vašeho zubaře, budete pravděpodobně muset mít čas od času pořízené zubní rentgenové snímky. Ty umožňují vašemu lékaři pozorně sledovat zdraví vašich zubů a dásní, takže změny a problémy mohou být zjištěny brzy, kdy je léčba nejúčinnější.

Co jsou zubní rentgeny?

Zubní rentgeny jsou speciální obrázky, které umožňují vašemu zubaři, aby se blíže podíval na některé ze struktur uvnitř vašich úst, včetně vašich zubů, kořenů zubů, vašeho skusu a obličejových kostí.

Tento proces zahrnuje umístění rentgenového filmu na kus lepenky nebo plastu, který váš zubař vás požádá přidržet proti oblasti kterou chce na rentgenovém snímku zachytit. V závislosti na tom, jak mnoho úhlů nebo oblastí vašich úst váš zubař chce na rentgenu vidět, může proces několikrát opakovat. Během tohoto procesu budete mít na sobě ochrannou zástěru, aby chránila vaše tělo před zářením Rentgenového přístroje.


Zubní lékař může používat dentální rentgen k nalezení:

Zubního kazu, nazývaného také karies mezi zuby nebo pod náplněmi

infekce v kostech vašich úst

Symptomů onemocnění dásní (periodontální)

Abscesu, cysty, nebo nádoru v ústech

Změn v zubech a kostech

Problémů s vazy, které drží zuby na svém místě

Zubních vývojových problémů (u dětí)

Umístění zlomeného nebo nevytrženého zubu (zub uvízl v dásni nebo kosti)


Kdo by si měl nechat pořídit dentální rentgenový snímek?

Pokud navštívíte konkrétního zubaře poprvé, je pravděpodobné, že bude chtít udělat sadu zubních rentgenů, pokud mu nemůžete poskytnout kopie posledních rentgenů. Váš zubař použije tyto počáteční rentgeny ke zhodnocení zdraví vaší ústní dutiny, podívá se na onemocnění dásní a bude mít základ pro budoucí srovnání.

Váš zubní lékař poté určí, jak často budete potřebovat navazující rentgeny k monitorování změn ve zdraví vašich dásní a zubů. Interval, ve kterém se budou provádět navazující dentální rentgeny bude záviset na věku, celkovém zdraví ústní dutiny, a riziku, že budete mít problémy se zuby.


Riziko zubních rentgenů

Rentgenové paprsky jsou jedním z nejčastěji používaných nástrojů pro lékařské prohlídky a diagnostiku, ale nejsou bez rizika. Nejvíce znepokojující problém spojený se zubním rentgenem, jakož i jinými typy rentgenů, je malé zvýšení rizika vzniku rakoviny, která je spojena s ozářením. Čím více Rentgenů dostanete v celém svém životě a čím jste mladší, když jste rentgenováni, tím vyšší je riziko vzniku rakoviny. Existuje také důkaz, že ženy jsou náchylnější ke vzniku rakoviny způsobené rentgenovým zářením než muži.

Těhotné ženy by se také měly vyhnout zubnímu rentgenu, protože může existovat malé riziko pro nenarozené dítě.


Tipy: Snížení rizik

Přinesete svému novému zubaři kopii předchozích rentgenů, abyste se vyhnuli zbytečnému opakování rentgenu.

Požádáte o olověnou zástěru, nebo použití jiného ochranného štítu, pokud máte být rentgenován.

se dotážete na rentgenový film stupně E nebo F, které jsou rychlejší než konvenční film stupně D a tím se sníží dávka záření.

Ve většině případů převažují výhody rentgenu nad možnými riziky. Dentální zdraví je životně důležité pro celkový blahobyt - naše zdraví závisí na naší schopnosti jíst.

 

Čaje