Zlomenina čéšky

Čéška, patela, je kladka mezy čtyřhlavým svalem stehenním a pevným vazem patelárním. Její kloubní plocha je obrácena směrem do kolenního kloubu a pomáhá hladkému pohybu v koleni a je důležitá při kleku. Při pádu na čéšku se může stát, že se nám zlomí.

Jak poznám, že mám zlomenou čéšku?

Prvním varovným signálem je machanizmus úrazu, pád a koleno. Po chvíli se rozvíjí otok, hematom patologický pohyb, pro bolest omezená hybnost, naplní se koleno krví ( hemartros).

Jak se léčí zlomenina čéšky?

Konzervativní postup

V případě, že je odlomena jen okrajová část čéšky nebo úlomky jsou nedislokované, drží pohromadě,  většinou při podélných zlomeninách, je možno postupovt konzervativně. Na 6 týdnů rigidní ortéza. Došlápnout se na poraněnou končetinu dá, ale nesmí se pokrčovat. Je třeba myslet na hlubokou žilní trombózu.

Operační léčba

Je-li však zlomenina dislokována, úlomky nenaléhají, nebo dokonce je čéška zcela roztríštěná je třeba přistoupit k operačnímu řešení. Nejčastěji se používá tahová cerkláž, úlomky se zreponují , zafixují dráty a kolem se ještě montáž pojistí drátěnou kličkou. Je potřeba dávat pozor na kongrenci kloubních ploch. Jsou i případy, že čéška zpravit nelze, pak se jí musí kus odstranit a znovu připevnit k holenní kosti. Poslední jsou zlomenin, kdy pokus o záchranu čéšky je nemožný a čéška se dá celá ostranit, to však do budoucna může činit obtíže při například kleku. Všechen materiál, který se použjívá k osteosyntéze čéšky se většinou do roka odtraňuje.

Je třeba opět myslet na hlubokou žilní trombóu, stehy se odstraňují za cca 12 dní a dle stavu se začíná s časnou rehabilitací kolene. Někdy je zapotřebí s odstupem času artroskopie.

 

Čaje