-
23
lis 2016
- Vytvořeno: 17. listopad 2016
- Aktualizováno: 23. listopad 2016
Zemřete na infarkt myokardu?
Statistiky vyspělých států hovoří jasně. Až polovina úmrtí v nich je zapříčiněna nemocemi oběhové soustavy, čtvrtina lidí pak umírá na rakovinu. Zdá se to jako nezvratný osud, každý druhý z nás zemře na infarkt nebo mozkovou mrtvici, každý čtvrtý podlehne rakovině. Civilizované společnosti zajišťují sice jistou míru bezpečí před násilnou smrtí a díky špičkové úrovni lékařství zaručují vysokou dobu dožití, nezdravý životní styl však s sebou nese civilizační choroby, které původně lidstvo neznalo. Jak se chránit a co dělat, když problém nastane?
Kdy dochází k infarktu?
Jedním z nejčastějších onemocnění oběhové soustavy je infarkt myokardu, akutní selhání srdce, při němž dochází k uzavření věnčité tepny a následně k zástavě průtoku krve do srdce. Na vině bývají cévy zanesené a tím zúžené cholesterolem. V určitý moment cholesterolový plát věnčité tepny praskne a takto vzniklá krevní sraženina ucpe průchod krve k srdci. Sraženina se snadno objeví kdekoliv v krevním řečišti, výsledek je ovšem vždy stejný, mrtvice nebo infarkt. Když máte podezření, že někdo ve vašem okolí právě utrpěl infarkt, ihned začněte se srdeční masáží a zavolejte sanitku. Kardiolog potom nejčastěji pacientovi provede angioplastiku, za pomoci drátku (katetru) zavedeného do tepny např. na předloktí se dostane k srdci a uvolní zanesenou tepnu roztažením balonku na konci drátu. Někdy je nutná složitější operace a pacient musí dlouhodobě brát léky na srdce.
Příčiny infarktu a opatření
Čemu se vyhýbat a co naopak dělat proto, aby se infarkt neobjevil? Velké nebezpečí se skrývá především ve stravě bohaté na cholesterol a cukry. Vyhýbejte se kouření cigaret, stresu, nadváze, sedavému životnímu stylu a přecházení nemocí, což jsou nejčastější příčiny smrtelných kardiovaskulárních nemocí. Zdravý životní styl vyváží civilizační stres a nedostatek pohybu v zaměstnání. Hýbejte se minimálně čtyřikrát týdně, doporučované jsou aerobní aktivity, kupříkladu pravidelné běhání. Odpočívejte po práci aktivně, ne vysedáváním u televize. Jídelníček bohatý na zeleninu, ovoce, ryby a zdravé tuky by potom měl být samozřejmostí. Nepodceňujte ani preventivní lékařské prohlídky, jejichž součástí je měření krevního tlaku, ten je potřeba zvláště ve vyšším věku hlídat s velkou ostražitostí.