Zdravotní účinky červené řepy

Červená řepa má v českých zemích dlouhou tradici, avšak v současné uspěchané době je v našich kuchyních často neprávem opomíjena. Obsahuje přitom mnoho vitamínů, minerálů a živin, které podpoří imunitu organizmu, pomohou v boji proti nemocem a v neposlední řadě zlepší také výkon u sportovců. Červenou řepu navíc můžeme konzumovat v mnoha podobách – od syrové řepy, přes zavařenou, pečenou, mixovanou či vařenou (oblíbenou polévkou z červené řepy je boršč).

Jak řepa prospívá našemu zdraví

Hektický životní styl a tomu přizpůsobené stravování mají negativní dopady na lidské zdraví. Nekvalitní potraviny, káva a další neduhy uspěchaného života přispívají k překyselení organizmu, což je původce mnoha chorob. Tím, že budeme konzumovat více ovoce a zeleniny, můžeme podpořit zásadité prostředí našeho těla a navrátit jej do rovnováhy.

Červená řepa je bohatým zdrojem kyseliny listové a manganu, a také obsahuje thiamin, riboflavin, vitamin B-6, pantotenovou kyselinu, cholin, betain, hořčík, fosfor, draslík, zinek, měď a selen. Všechny tyto látky naše tělo potřebuje (ideálně v přírodní formě), aby mohlo správně fungovat.

Červená řepa působí blahodárně hned několik způsoby. Tato zelenina výborně slouží ke snižování krevního tlaku. Vhodná je také při prevenci a léčbě rakoviny. Vyskytly se dokonce i případy, kdy se pacienti léčí pouze přírodní cestou za pomocí červené řepy.

Řepa působí také jako pomocník při trávení, které pomáhá uvádět do normálu. Můžeme ji tedy konzumovat v případě průjmu i zácpy. Zároveň pomáhá trávící trak čistit a zbavovat tak tělo toxinů a dalších nečistot, které mohou způsobovat zdravotní problémy. Ženy jistě ocení účinky řepy během menstruace, jejíž průběh zmírňuje. Také má silné regenerační účinky a působí proti stárnutí.

Řepy by se naopak měli vyvarovat lidé trpící cukrovkou, protože tato zelenina obsahuje poměrně vysoké množství sacharidů a zvyšuje obsah cukru v krvi. Zdraví lidé by pak měli mít na paměti, že červená řepa může zbarvit moč i stolici a neměli by se tedy unáhlit s vyhledáním lékaře.

Sportovci pak jistě ocení fakt, že červená řepa zlepšuje okysličování svalů v průběhu cvičení, což přispívá k dlouhodobé odolnosti při provádění cviků.

V neposlední řadě je třeba připomenout, že červen řepa nemusí být na našem stole přítomna jen jako tradiční zavařenina, jak si ji mnozí pamatujeme ze školní jídelny, ale může být připravena mnoha chutnými a moderními způsoby. Inspiraci ve formě receptů z této zeleniny najdete na adrese http://cervenarepa.eu/recepty-z-cervene-repy/

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje