Zatočte s kašlem u dětí!

Je tu podzim. Teploty se snižují, začíná více pršet, zvedá se vítr, dětem se ucpávají nosy a začínají kašlat. Na pořadu dne jsou nemoci z nachlazení. Jak s nimi zatočit?

 

Kašel děti dokáže pěkně potrápit. Záchvaty jim mnohdy nedávají spát a někteří prckové z něj až zvrací. Co s tím?

Zjistěte příčinu kašle

V prvním případě je třeba zjistit příčinu kašle a zdali se jedná o kašel vlhký či suchý. Každý totiž vyžaduje jiný typ léčby. Zatímco u suchého je na místě nasadit léky na odhlenění, vlhký kašel vyžaduje léčbu podporující vykašlávání.

Vlhký, nebo suchý kašel

Dítě s vlhkým kašlem je hodně zahleněné. Na vině většinou bývá bakteriální, nebo virová infekce, v jejímž důsledku se hromadí hleny, kterých se tělo snaží zbavit. Opačný problém způsobuje kašel suchý. Dítě má pocit, že mu něco dráždí dýchací trubici, a začne kašlat. Vykašlávat se mu však nedaří.

Jak se kašle zbavit

Na vlhký kašel se většinou nasazují léky podporující vykašlávání. Z bylinek pomáhá heřmánek či mateřídouška. Úlevu poskytuje i šípkový čas. Jiný přístup vyžaduje kašel suchý, u něhož je na místě nasadit léky, jež tlumí tzv. kašlací reflex. Velmi účinné jsou například přípravky Stoptussin, ať již sirup, kapky, nebo tabletky, které fungují na principu tlumení kašlacího reflexu.

Tři účinné fáze

Přípravky Stoptussin účinkují ve třech fázích: nejprve dráždivý kašel utiší, následně obnoví ochranný film na sliznici dýchacích cest, čímž nevzniká další potřeba kašlat, a nakonec zředí hlen a tím usnadní vykašlávání.

Léčbu neuspěchejte

Kašel u dětí v žádném případě nepodceňujte a léčbu se nesnažte urychlit. Může to totiž být dlouhodobější záležitost a vrátíte-li dítě předčasně do kolektivu, vystavujete ho riziku navrácení infekce. Kašel ho pak po celou sezónu nemusí pustit a v horším případě může vyvolat kašel chronický či astma.

 

 

Log in to comment