Zatočte s kašlem u dětí!

Je tu podzim. Teploty se snižují, začíná více pršet, zvedá se vítr, dětem se ucpávají nosy a začínají kašlat. Na pořadu dne jsou nemoci z nachlazení. Jak s nimi zatočit?

Kašel děti dokáže pěkně potrápit. Záchvaty jim mnohdy nedávají spát a někteří prckové z něj až zvrací. Co s tím?

Zjistěte příčinu kašle

V prvním případě je třeba zjistit příčinu kašle a zdali se jedná o kašel vlhký či suchý. Každý totiž vyžaduje jiný typ léčby. Zatímco u suchého je na místě nasadit léky na odhlenění, vlhký kašel vyžaduje léčbu podporující vykašlávání.

Vlhký, nebo suchý kašel

Dítě s vlhkým kašlem je hodně zahleněné. Na vině většinou bývá bakteriální, nebo virová infekce, v jejímž důsledku se hromadí hleny, kterých se tělo snaží zbavit. Opačný problém způsobuje kašel suchý. Dítě má pocit, že mu něco dráždí dýchací trubici, a začne kašlat. Vykašlávat se mu však nedaří.

Jak se kašle zbavit

Na vlhký kašel se většinou nasazují léky podporující vykašlávání. Z bylinek pomáhá heřmánek či mateřídouška. Úlevu poskytuje i šípkový čas. Jiný přístup vyžaduje kašel suchý, u něhož je na místě nasadit léky, jež tlumí tzv. kašlací reflex. Říká se jim antitusika a jsou ve formě sirupu, kapek, nebo tabletek, které fungují na principu tlumení kašlacího reflexu.

Tři účinné fáze

Antitutsika účinkují ve třech fázích: nejprve dráždivý kašel utiší, následně obnoví ochranný film na sliznici dýchacích cest, čímž nevzniká další potřeba kašlat, a nakonec zředí hlen a tím usnadní vykašlávání. Je třeba ale říci, že hlen se při nevykašlávání hromadí dýchacích cestách.

Léčbu neuspěchejte

Kašel u dětí v žádném případě nepodceňujte a léčbu se nesnažte urychlit. Může to totiž být dlouhodobější záležitost a vrátíte-li dítě předčasně do kolektivu, vystavujete ho riziku navrácení infekce. Kašel ho pak po celou sezónu nemusí pustit a v horším případě může vyvolat kašel chronický či astma.

Co můžete dětem kopit?

Zde naleznete velkou nabídkou bylinných doplňků na problémy s dýchycími cestami.

 

 

Čaje