Veganství aneb životní styl vhodný pro všechny

Za poslední rok se u nás velmi dalo vědět právě o veganství. Enormní nárůst zájmu o tento životní styl dal o sobě opravdu hodně znát. Dle statistik počet lidí, kteří právě toto spojení hledalo, byl velký.

Co je to veganství a kdo je vegan?

Veganství je stravování se pomocí rostlinné stravy. Můžeme ale říci, že se nejedná jen o stravování. Pro mnoho veganů to představuje určitý životní styl a filozofii. Nedá se ale s jistotou říci, že je tomu tak u všech. Někteří se na veganství obrací kvůli změně svého stravovacího režimu, většinou tedy mají problémy se zdravím.

Vegan je člověk, který odmítá konzumaci veškerých živočišných produktů, konkrétně tedy maso, vejce, mléčné výrobky, ale i med. Důvodů je několik, a ty se vám budeme snažit stručně sepsat.

Hlavní důvody proč se rozhodnout pro veganství

V první řadě by si měl každý uvědomit, že by to měl dotyčný cítit a svobodně se rozhodnout, aniž by ho k tomuto kroku někdo přemlouval či v horším případě donutil. Existuje mnoho lidí, kteří vyvolávají spoustu nevole, a to zcela zbytečně.

1. Zvířata za nic nemohou

Někdo se rozhodne pro veganství kvůli zdraví, naopak někdo právě díky svým citovým vazbám ke zvířatům. Vegani věří, že všechny živé bytosti včetně zvířat mají právo na život.

Pokud nahlédneme pod pokličku, zjistíme, že zhruba 60 miliard suchozemských živočichů a také více než bilion mořských bývá každoročně vyhubeno právě kvůli potravinám. To jsou čísla, viďte?

Pokud máme vzít v potaz zvířata, která všichni známe, jako jsou například krávy a následně si položíte tuto otázku. Pro koho je mléko, které tyto zvířata produkují? Logicky odpovíte, že pro své mláďata a skutečně tomu tak přirozeně je.

Co se tedy děje? Prostý fakt, a to, že je po porodu mládě matce ihned odebráno a kráva se pak používá pro mléčný průmysl. O to horší je to, že je kolem 3-4 roku utracena. Ptáte se proč? Protože její produkce je hodnocena jako „nezisková“, takže je jednoduše a barbarsky zabita. A to nemluvíme ani o krávách, které jsou chovány pro „hovězí“ maso. Jejich život končí kolem roku a půl.

Takových zvířat je daleko více, kupříkladu kuřata (brojleři), prasata, ovce, atd.

2. Zdraví

Mnoho lidí přechází na veganskou stravu hlavně kvůli zdraví. I když tento bod většina lidí výrazně zpochybňuje, a to tím, že údajně veganské stravování je hazard ze životem, není tomu rozhodně tak.

Veganská strava je velmi pestrá a obsahuje všechny potřebné živiny kromě vitamínu B12, kterého je v rostlinných potravinách nedostatek. Proto se doporučuje suplementace v podobě výživových doplňků právě B12.

Většina informací odkazují na vědecké a odborné informace, které prováděli například vědci z Oxfordské univerzity.

A jako bonus… Věděli jste, že nejvíce sexy vegan pochází z Austrálie? Jedná se o herce Liama Hemswortha. Věřím, že plno z vás vidělo film s tímto fešákem.

3. Ochrana naší planety

Každý to zná, stále se mluví o ekologických vlivech na naší Zemi. Jak máme recyklovat odpad a plno dalších rad. Nedávno taky vyšel film slavného herce Leonarda Di Capria o globálním oteplování. I to má co dočinění s veganstvím.

Výrazný vliv na toto dějství mají zejména uhlíkové stopy, které produkují právě ony zmiňované krávy. A to není jediné. Všechny zvířata určené k potravě musí také něco jíst, tudíž se pěstuje mnoho potravy, díky které dochází k výraznému odlesňování. Obrovským způsobem se také plýtvá s vodou.

Tohle jsou všechno situace, ke kterým dochází. Můžete se podívat na trailer filmu Di Capria, doporučuji shlédnout celý film (lze shlédnout v českém jazyce).

4. Pro zachránění populace

Ano, i tohle je důvod. Věděli jste, že veganská strava potřebuje asi třetinu pozemku oproti masožravcovi? Pokud bychom to zkrátili, již dnes více jak 800 miliónů lidí trpí nedostatkem potravy. Je předpovězeno, že za pár let nebudeme schopni při stálém nárůstu populace nakrmit všechny lidi na Zemi.

Pokud byste se rádi dozvěděli více o tomto posledním důvodu, doporučuji nahlédnout na článek proč být vegan, kde se tento poslední bod rozvádí více pomocí videa, které jistě všechny překvapí.

 

Čaje