Ústní voda – proč je tak důležitá?

Skutečně kvalitní péče o ústní dutinu je vždy komplexní a zahrnuje hned několik kroků. Kromě kvalitního zubního kartáčku a zubní nitě (nebo mezizubního kartáčku) by proto na poličce žádného zodpovědného člověka, kterému opravdu záleží na zdraví jeho zubů, neměla chybět ani ústní voda. Zatímco ale o důvodech toho, proč si čistíme zuby, nikdo dlouho nepřemýšlí, o významu ústní vody celá řada lidí tak jasno nemá. Proč je tedy tak důležitá? A co riskujeme, pokud jí nebudeme používat?

Co je ústní voda?

Ústní voda je obecně roztokem hned několika složek, které jsou prospěšné celé ústní dutině, jak zubům, tak dásním. Díky svému složení zabraňují tvorbě kyselého prostředí v ústech, a tak brání narušování zubní skloviny, tu navíc posilují fluoridy, které se v ústních vodách většinou taktéž nacházejí. Protizánětlivou složku představují většinou rostlinné extrakty a výtažky, které v některých případech doplňuje chlorhexidine. Právě ústní vody s jeho obsahem jsou vhodné jako podpůrný prostředek v léčbě paradontozy v průběhu hojení ran po chirurgických zákrocích apod.

listerine

Ústní voda a svěží dech pro každého

Od ústní vody očekáváme i osvěžení dechu. S tímto úkolem si nejrůznější éterické oleje nebo bylinné přípravky poradí velmi dobře. Ústní vodou si obecně mohou ústa vyplachovat i děti (v případě, že jsou schopny vodu po vypláchnutí sami vyplivnout), je ale třeba si dát pozor na to, že ty klasické velmi často obsahují alkohol. Děti by proto měli používat výhradně speciální ústní vodu pro ně určenou, která kromě absence alkoholu obsahuje i méně fluoridů, což je pro děti vhodnější.paradentoza deti

Ústní voda je důležitým doplňkem standardní péče o zuby, její používání vede ke svěžímu dechu i ke snížení rizika vzniku zubního kazu či jiných onemocnění zubů a dásní. Nepodceňujte proto její význam a naučte se zakonči<t každé čištění zubů vyplachováním úst!

 

 

 

 

Čaje