Urychlete hojení ran po zranění nebo operaci
Zimní měsíce představují příležitost ke splnění odkládaných úkolů. Atmosféra blížících se Vánoc a konce roku k tomu přímo vybízí. Někteří z nás se ale chystají na splnění větších restů. Zvyšuje se počet chirurgických zákroků.
Proč je lepší podstoupit operaci v zimních měsících?
-
Díky chladnému počasí jsou výrazně menší otoky.
-
Není nutné provádět převazy tak často.
-
Tělo není tolik vystavené slunečnímu záření.
-
Pooperační bolesti jsou v zimě prokazatelně menší.
-
Rány se lépe hojí.
Bohužel zranění si nevybíráme a o jejich časování také nemůže být řeč. Ať už si ale potřebujete vyléčit rány z prvního lyžování nebo zrychlit hojení po lékařově skalpelu, máme pro vás několik tipů.
1. Opravdu odpočívejte
Předepsaný klid na lůžku není bonusový čas, při kterém stihnete umýt všechna okna nebo vyřadit nepotřebné nářadí z dílny. Tělo potřebuje sílu pro regeneraci. Zatížení ran a stehů by navíc, především v první fázi hojení, mohlo způsobit jejich popraskání.
Odpočinek a psychická pohoda je důležitá pro uvolnění stresu a povzbuzení těla k rychlejšímu hojení ran. Poslouchejte oblíbenou hudbu, zahrajte si s rodinou deskovou hru nebo dočtěte konečně vytouženou knihu.
2. Dopřejte si pestrou a na vitamíny bohatou stravu
Hojení ran je pro tělo náročný proces, proto je klíčové mu dodat všechny potřebné látky.
Zařaďte na svůj jídelníček čerstvou zeleninu, ovoce, ořechy a semínka. Nezapomínejte na luštěniny, maso a další zdroje proteinů. Jídelníček si zpestřete třeba naklíčenou čočkou nebo mungo fazolkami.
3. Nepodceňujte odbornou péči o ránu
Pravidelné převazování a udržování rány v čistotě by se mělo stát vaší prioritou. Pokud máte dojíždět na odborné převazy do nemocnice, určitě návštěvy lékaře nevynechávejte.
Pokud se o ránu staráte doma, dodržujte doktorovy pokyny. Pečlivě také volte přípravek, kterým se o ránu staráte. Je-li to možné, vyhýbejte se nadměrnému užívání kortikoidních mastí. Mají sice dobré protizánětlivé účinky, ale jejich nadužívání vede ke snížení schopnosti kůže se regenerovat a hojení naopak zpomalují.
4. Čerstvý vzduch
Málokdo z nás má to štěstí otevřít okno a užívat si čerstvý horský vzduch, ale i krátká procházka do městského parku vám může pomoci k lepší regeneraci. Slunce a čerstvý vzduch vám zlepší náladu. Delší pobyt na sluníčku ale konzultujte s lékařem, některým typům ran sluneční UV záření nedělá dobře.
Pokud toužíte po prohřátí bez rizika škodlivého záření, řešení nabízí infrasauna.
5. Nepodceňujte dostatečné prokrvení
Nedostatečné prokrvení způsobuje snížení přísunu kyslíku a živin do rány a vede k horšímu hojení.
Ke zvýšení průtoku krve skvěle pomáhají infrasauny. Výhodou saunovacích kabin je, že za jejich využíváním nemusíte nikam složitě dojíždět. Domácí infrasauna je účinným pomocníkem pro zvýšení průtoku krve i báječnou relaxaci.
Infrasauna už dávno není pouze nedosažitelný luxus, který znáte z moderních wellness center. Může mít různé podoby, rohová infrasauna se snadno vejde do každého domu i bytu, ve kterém pro ni stačí vyhradit přibližně 1 m2.
Domácí infrasauny nabízí firma SaunaSystem i v provedení na míru, přizpůsobit si můžete i vybavení. Nečekejte ale žádné skládání z výlisků. Infrasaunypoctivě vyrábí už téměř dvě dekády v České republice.