Účinky pití zeleného čaje na lidské zdraví

Mezi lidmi je prospěšný vliv zeleného čaje na lidské zdraví dobře známý. Pro dávné čínské císaře i pro rodiny z dvacátého prvního století, je konvice zeleného čaje nejen nápojem, který přidává mentální náboj, ale také nápojem, který pozitivně účinkuje na celkové zdraví člověka. Díky tomu dnes na Zemi jen stěží narazíte na někoho, kdo by tento nápoj neznal, nepil a nedal dopustit na jeho úžasné účinky. Je ideální jako prevence onemocnění srdce, snižuje hladinu cholesterolu a je i účinnou prevencí cukrovky. A to jsme vyjmenovali skutečně jen pár pozitivních účinků zeleného čaje.

Kladete si otázku, z jaké příčiny je zelený čaj natolik nenahraditelný a proč je důležitou součástí vyváženého přísunu potřebných živin pro lidský organismus? Odpověď je prostá. Největší výhodou zeleného čaje – oproti jiným druhům čaje – je způsob jeho zpracování. Odlišnost tak netkví v odlišnosti rostliny, ale ve způsobu jejich úpravy po sklizni.

I v tomto případě se tedy setkáváme s čínským čajovníkem, jehož lístky se velmi brzo po sklizni vystavují vysokým teplotám, buď v páře, nebo pomocí sušení v pánvích, přičemž se zabrání jejich oxidaci. Kvůli té čajové lístky, za jiných okolností, pozbývají na své chuťové intenzitě. Aby se lidé mohli radovat z účinků zeleného čaje, je třeba ho pít pravidelně, nejlépe denně.

Jedině tak se na plno může projevit síla antioxidantů, které zelený čaj obsahuje ve velkém množství, a díky kterým dokáže lidský organismus odbourávat tzv. volné radikály. Ty s největší pravděpodobností stojí za zdravotními problémy, jako je rakovinné bujení či ucpávání tepen.

Podíváme-li se na statistiky, je jasně vidět, že pravidelné pití zeleného čaje výrazně snižuje riziko vzniku rakoviny. Jednoduše řečeno – zelený čaj dovede účinně likvidovat ty buňky, které vykazují nepřiměřeně velký růst. Existují výzkumy, které prokazují, že pravidelné pití dvou šálků zeleného čaje může snížit riziko rakoviny až o dvacet procent.

Zajímavé výzkumy se týkají i snižování hladiny cholesterolu. Vědci na jejich bázi následně dokázali, že některé látky, jenž jsou přítomny v zeleném čaji, umí zaprvé značně snižovat objemy cholesterolu, které zpracovává trávící trakt, a za druhé zintenzivňuje celkové množství cholesterolu, které odchází z těla ven. Zelený čaj také pomáhá udržovat celkovou kondici imunitního systému. Britští vědci dospěli k dalším zajímavým výsledkům. Delší dobu pozorovali krevní obraz lidí, kteří každý den startují ranní kávou a poté jej porovnali s krevním obrazem lidí, kteří pravidelně ráno pijí zelený čaj. Skóre bylo jasné a průkazné. Vyhrál zelený čaj, u jehož obdivovatelů byla koncentrace antibakteriálních bílkovin hned pětkrát vyšší!

Zelený čaj pomáhá také těm, kteří bojují s přebytečnými kilogramy. Některé látky v zeleném čaji totiž pozitivně stimulují metabolismus člověka, ale spolu s ním ovlivňují také nervovou soustavu. Tu dokáží přesvědčit k tomu, aby uvolnila tuky bezprostředně do krevního oběhu, kde poté tuky slouží jako zdroj energie, který slouží ke spalování tuku samotného. To není špatné, ne?

Čaje