Tryptofan
Zajímáte-li se o doplňky stravy, pravděpodobně jste již na výrobky obsahující tryptofan narazili. Zdaleka ne každý ovšem ví, k čemu přesně tato látka slouží a proč je vhodné ji organismu dodávat. Přitom je jako doplněk stravy užíván již od 60. let 20. století! Objevte jeho pozitivní vliv na lidské tělo i vy...
Co je to vlastně tryptofan?
Tryptofan, někdy nazývaný také L-tryptophan, patří mezi esenciální aminokyseliny, přičemž se řadí k těm vzácnějším z nich, jelikož jeho průměrné zastoupení v proteinech činí pouze 1,4 %. Esenciální aminokyseliny jsou nezbytné pro správné fungování našeho organismu - od udržení správné váhy přes opravu svalové tkáně po vydatný spánek a dostatek energie během dne. Dále pak pomáhají s produkcí neesenciálních aminokyselin a společně zastávají řadu důležitých funkcí. Čerpat je musíme ze stravy, případně z výživových doplňků, protože naše tělo je nedokáže samo vytvářet.
Jaká je jeho role v lidském organismu?
Příznivé účinky této aminokyseliny se projevují jak na psychické, tak na fyzické stránce. Díky tomu, že pomáhá se správným vyvážením hormonů, působí tryptofan jako regulator nálady. Má uklidňující účinky, užívá se proto proti úzkosti, depresím a na nespavost či spánkovou apnoe. Rozhodně to ale neznamená, že by se vám chtělo spát celý den, naopak budete mít více energie a zlepší se vaše fyzická výkonnost. V případě léčby a prevence lehké až středně těžké deprese si tryptofan podle testů nevede o nic hůř než klasický antidepresiva. Ti, kdo mají problémy s tělesnou hmotností a trápí je neustálá chuť na sladké, v něm mohou nalézt pomocníka při hubnutí. Tryptofan výrazně snižuje chuť na sacharidy. Produkuje totiž tzv. 5HTP, který působí v mozku a centrálním nervovém systému, kde stimuluje tvorbu serotoninu. Vyšší hladina serotoninu přináší organismu stejné uspokojení jako konzumace vysokého množství cukru.
Další benefity
Při zkoumání tryptofanu byly zjištěny mimo jiné příznivé účinky na několik častých potíží, které nás dokážou velmi potrápit. Patří k nim migrény, citlivost na světlo, poruchy trávení, ženské problémy od premenstruačního syndromu po příznaky menopauzy, fibromyalgie, ale také ADHD a další poruchy učení. Zajímavé je i to, že společně s kombinací některých bylin (například třezalky) dokáže významně pomoci s překonáním závislosti na nikotinu. Využitelnost tryptofanu je možné celkově posílit současným užíváním vitamínů B6, B5 a B3. Naopak alkohol v tomto ohledu mívá kontraproduktivní účinky.
Z čeho a jak tryptofan čerpat?
Organismu můžeme tuto esenciální aminokyselinu dodat jak prostřednictvím doplňků stravy, tak samotných potravin, v nichž je obsažen. Z potravin obsahují nejvíce tryptofanu vejce v BIO kvalitě, ryby jako treska a losos, organické mléčné výrobky, sezamová semínka, kešu a vlašské ořechy, ale také luštěniny, celozrnné obiloviny či brambory a volně chovaná drůbež. Nutno však poznamenat, že lepší výsledky vždy zaznamenáte při použití doplňků stravy, kdy lze přesně určit dávkování. Optimální denní příjem u dospělého jedince je 0,4 – 4 g tryptofanu v závislosti na věku, hmotnosti a účinku, kterého chceme dosáhnout. Proti bolestem břicha, migrénám a ženským potížím se například doporučuje 2-4 g denně, při depresích o 2 g více a při snaze o hubnutí naopak méně.
Je to bezpečné?
Protože se jedná o přírodní látku, užívání tryptofanu má mnohem méně nežádoucí účinky, než kdybyste si nechali lékařem předepsat prášky na bolest, sedativa či antidepresiva. Pravidelné užívání tryptofanu je zdravotně bezpečné, a to i dlouhodobě, pakliže se držíme nižšího dávkování okolo 600 mg. Rozhodně se tedy vyplatí dát této alternativě šanci.
Kde koupit?
Woykoff Allegra DRINK 400 mg 14 sáčků
Advance nutraceutics Calmin 60 kapslí
Natural Medicaments Pro Relax 60 kapslí