syfilis

Syfilis je pohlavní choroba, způsobená bakterií Treponema pallidium. Infekce je obvykle přenosná pohlavně , přičemž v tomto případě se nazývá pohlavní syfilis. Může být také předána z infikované matky na nenarozené dítě, v tomto případě je známá jako kongenitální (vrozená) syfilis. Syfilis je v současné době neobvyklá choroba, protože se penicilin stal široce dostupným v roce 1950, i když globální statistiky ukazují, že stále dochází odhadem k 10 milionům nových infekcí ročně.

"Za posledních deset let došlo k nárůstu nových případů syfilis, téměř zapomenuté "historické nemoci", a to zejména u některých rizikových skupin." Alexandra Geusau a Stefan Wöhrl, Lékařská univerzita Vídeň.

Příznaky syfilis

Příznaky syfilis jsou stejné u mužů i žen. Mohou být mírné a těžko rozpoznatelné, nebo odlišitelné od ostatních pohlavně přenosných chorob. Příznaky mohou objevit až do 3 měsíců po počáteční infekci. Syfilis je pomalu postupující onemocnění, které má několik fází. Primární a sekundární fáze syfilis jsou velmi infekční.

Primární stadium syfilis

Jeden nebo více nebolestivých vředů (známých jako čankr), se objeví na místě, kde bakterie syfilis vstoupila do těla. V průměru to bude 21 dní po pohlavním styku s infikovanou osobou. Vředy může být obtížné objevit a jsou vysoce infekční. Obvyklé umístění vředů je:

  •  Na vulvě (mimo pochvu), nebo na děložním čípku (hrdlu dělohy) u žen.
  •  Na penisu u mužů.
  •  kolem řitního otvoru a úst (obě pohlaví).

Bez léčby se vředy mezi 2 a 6 týdny zahojí.

V případě, že infekce není v tomto okamžiku léčena, pak přejde do sekundární fáze.

Sekundární stádium syfilis

V případě, že infekce není léčena, sekundární fáze syfilis se obvykle vyskytuje 3 až 6 týdnů po objevení vředů. Tyto příznaky často zahrnují:

  • Onemocnění podobné chřipce, pocit únavy a ztráta chuti k jídlu, doprovázené otokem žláz (to může trvat několik týdnů nebo měsíců).
  • Nesvědivá vyrážka, pokrývající celé tělo nebo jen v místech.
  • Ploché výrůstky, vypadající jako bradavice na pochvě u žen a kolem konečníku u obou pohlaví.
  • Bílé skvrny na jazyku nebo patře.
  • Nerovnoměrné vypadávání vlasů.

Během této fáze je syfilis velmi nakažlivý a může být sexuálně přenesen na partnera. Tyto příznaky obvykle mizí během několika týdnů, ale mohou se znovu objevit po celá léta.

Léčba kdykoli v průběhu prvních dvou fázích syfilis infekci vyléčí.

Latentní a terciární fáze syfilis

Pokud se osoba infikovaná syfilis v průběhu prvních dvou fází onemocnění neléčí, přejde choroba do latentního stavu. Osoba již nebude mít žádné příznaky dřívějších fází, ale infekce může být stále diagnostikována krevním testem.

Pokud se neléčí, může se infekce rozvinout do symptomatického pozdního syfilis, také známého jako terciární fáze. Ta se obvykle vyvíjí po více než 10 let, a je často velmi závažná. Právě v této fázi může mít syfilis vliv na srdce a případně na nervový systém.

Pokud je léčba syfilis vedena v latentní fázi infekce, může být vyléčena. Nicméně, jakékoliv poškození srdce nebo nervového systému, ke kterému došlo před zahájením léčby může být nevratné.

Jak je syfilis přenášen

Syfilis může být přenášen přímým kontaktem s bolákem syfilis. Způsoby přenosu jsou:

• Vaginálním, análním či orálním sexem s někým, kdo má infekci.

• Z matky na nenarozené dítě.

Syfilis nelze přenést sdílením vany, WC, ručníku a jídelního nádobí.

Kam se obrátit o pomoc

Pokud máte nějaké příznaky, nebo se obáváte, že jste byli nakaženi syfilidou, měli byste konzultovat své obavy s lékařem. Může být schopen provést testy nebo nabídnout samoléčbu, nebo vás odkázat na někoho, kdo může léčit. Některé země mají také specifická sexuální zdravotní střediska, která vám mohou pomoci přímo. U nás se tímto zabývají dermatovenerologové, tedy kožní lékaři.

Diagnóza syfilis

Pro zjištění, zda někdo má syfilis, lékař obvykle provede následující vyšetření a testy:

  • Odebrání vzorku krve .
  • Odebrání vzorku tekutiny ze všech vředů pomocí vatové tyčinky a vyšetření pod mikroskopem.
  • Vyšetření genitální oblasti na všechny základní příznaky syfilis. Zbytek těla je také vyšetřován.
  • U žen se provádí interní vyšetření pro kontrolu na vředy.
  • Odebrání vzorku moči.

Žádné z těchto vyšetření by nemělo být bolestivé, ale může být trochu nepříjemné. Krevní vzorky odebrané lékařem se zkoumají v laboratoři pod mikroskopem pro potvrzení diagnózy. Různé testy mohou být použity na vzorky krve. Nejčastější a nejméně nákladné testy hledají protilátky.

Tyto kontroly a zkoušky mohou být provedeny, jakmile člověk si myslí, že se mohl nakazit syfilidou. V případě, že je výsledek negativní, se obvykle doporučuje, aby osoba v pozdější době test zopakovala, protože může trvat až 3 měsíce než imunitní systém vytvoří protilátky, které jsou testem zjišťovány.

Léčba syfilis

Léčba syfilis obvykle spočívá v dvoutýdenním průběhu intramuskulárních injekcí penicilinu nebo v některých případech v užití tablet nebo kapslí antibiotik. V případě, že pacient měl syfilis dobu kratší, než jeden rok bude zapotřebí dávek méně. Pokud je pacient alergický na nějaká antibiotika, nebo pokud existuje možnost, že pacientka může být těhotná, pak by lékař měl být informován, aby mohl předepsat alternativní lék. Je důležité, aby celý průběh léčby byl dokončen. Pokud je léčba přerušena, pak může být nutné začít znovu od začátku.

Pacient bude dotázán na své sexuální partnery, protože je důležité, aby byli informováni, a otestováni co nejdříve. Důrazně se doporučuje, vyloučit veškerý orální, vaginální nebo anální sex během léčby, a to zejména v případě, že pacient je v časných stadiích infekční syfilis. Kontakt s jakýmikoli vředy nebo vyrážkou s sebou nese riziko přenosu syfilis.

Po ukončení léčby bude pacient požádán, aby v pravidelných intervalech navštívil kliniku na krevní testy, aby se potvrdilo, že syfilis je pryč.

Když byla osoba vyléčena a bylo potvrzeno, že již syfilis nemá, všechny budoucí krevní testy (např. z imigračních důvodů) budou ještě pozitivní, protože se v těle zdržují protilátky. Lékaři mohou poskytnout osobě potvrzení vysvětlující, že byla léčena a už syfilis nemá.

Léčba je schopna pouze zabít bakterie syfilis a zabránit dalšímu poškození. Nemůže však opravit škody již v orgánech vzniklé, nebo zabránit opakované infekci, pokud je osoba znovu vystavena bakterii.

Prevence

Ačkoli použití kondomu snižuje pravděpodobnost nákazy syfilis, není zcela efektivní. Kondom nemusí pokrývat všechny vředy nebo vyrážky v postižených oblastech, a přímý kontakt s kůží může vést k přenosu.

Pokud má člověk sex pravidelně s více partnery, pak je pro něj vhodné, absolvovat časté prohlídky.

Člověk může být syfilidou znovu nakažen, i když byl účinně vyléčen z předchozí infekce: Prodělaná infekce syfilitidy nedělá člověk imunním.

Vrozená syfilis

Syfilis může infikovat dítě v děloze, když matka infekci neléčí. To je známo jako vrozená syfilis. Pokud se dítě nakazí pak je zde vysoké riziko že se narodí mrtvé, nebo dojde k potratu.

Novorozenec nemusí vykazovat žádné zjevné příznaky syfilidy, ale pokud nemoc není léčena, mohou se během několika týdnů vyvinout vážné komplikace,

V mnoha zemích, jsou krevní testy na syfilis provedeny všem těhotným ženám při návštěvě prenatální kliniky. Ženám mohou být nabízeny další testy pro jiné pohlavně přenosné choroby, jako je test na HIV v těhotenství.

Je-li zjištěno že je žena, nakažen syfilidou, může být léčba těhotným ženám bezpečně poskytnuta bez nebezpečí.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje