Reflexní vesta, nejen povinnost, ale i šance na přežití

Ročně se stane zbytečně mnoho úrazů, kterým se dalo předejít. Jedná se o úrazy, kdy nebyl chodec nebo cyklista viděn a byl sražen. Stačilo málo, pořídit si reflexní prvek, reflexní vestu. Skoro každý z nás spoléhá na to, že je viděn, že o něm každý ví. Ale není to pravda a to ani za jasného a slunného dne. Čím se viditelnost snižuje, tím jsme snáze přehlédnutelní. Stává se tak nejčastěji v šeru, za tmy nebo v mlze a dešti.

Zatímco jsme si zvykli nosit my i naše děti na kole cyklistické přilby, reflexní vestu si pořídí málokdo. Podle mnoha studií, například od G.J.S. Wildea se lidé díky tomu chovají riskantněji a jeden další bezpečnostní prvek, reflexní vesta, by mohla mnohým úrazům předejít.

Pro koho jsou reflexní vesty povinné?

Reflexní vestu musí mít od 1.1.2016 ve svém vozidle každý řidič motorových vozidel včetně motocyklů. Není to ale šikana. V případě nehody nebo závady na autě musíte vystoupit a tím se vystavujete nebezpečí střetu s jiným vozidlem. Například doba přežití chodce na dálnici je bez reflexní vesty cca 7 minut.

Nově je od února 2016 při snížené viditelnosti je povinnost nosit reflexní vesty pro chodce podle novely zákona o silničním provozu 361/2000 Sb.  Ideální jsou i reflexní páska pro chodce. Hrozí vám pokuta až 2000,- Kč

Pro koho jsou doporučené?

Zatímco jsme si zvykli nosit my i naše děti na kole cyklistické přilby, reflexní vestu si pořídí málokdo. Podle mnoha studií, například od G.J.S. Wildea se lidé díky tomu chovají riskantněji a jeden další bezpečnostní prvek, reflexní vesta, by mohla mnohým úrazům předejít.

Máte-li se rádi, reflexní vestu si pořídíte i na kolečkových bruslích, při běhání, na lyžích nebo při náročnějších túrách po horách.

Jakou zvolit barvu výstražné reflexní vesty?

Běžně se prodávají žluté a oranžové. Na trhu jsou i zelené a jiné barvy, ale ty nemusí být v některých zemích v silničním provozu povoleny. Doporučena je barva žlutá.

Nejvíce ohrožené jsou děti

Nejdůležitější jsou však reflexní vesty pro chodce děti. Ty se mnohdy zapomenou kontrolovat a dostanou se tak do situace, kdy každá vteřina rozhoduje o životě a smrti. Například řidič nebo cyklista dítě s reflexním prvkem zaznamená mnohem dříve a stihne tak mnohem rychleji reagovat, začít brzdit. Naštěstí si toto uvědomují již dnes především školky a není vyjímkou vidět předškolní děti v reflexních vestách na procházkách.

Reflexní oblečky pro pejsky

V internetových obchodech můžete zakoupit reflexní oblečky i pro vaše čtyřnohé miláčky, určitě se jedná o výhodnou investici.

Kde si reflexní ochranné prvky pořídit?

Nejen výstražné reflexní vesty, ale i reflexní pásky, čepice, tkaničky, odrazky, přívěsky nebo klíčenky zakoupíte nejlépe v internetovém obchodě a doručí je vám až domů. Jedná se o ověřený obchod s velkým výběrem zboží a rychlou dodací dobou. Neváhejte tedy a chraňte sebe i své nejbližší, děti! Být viděn znamená zvýšit si šanci na přežití.

Čaje