Přinesli jste si od bazénu plíseň? Bojujte proti mykózám účinnými zbraněmi
“Vezmi si do sprchy sandály,” upozorňovaly nás od dětství maminky, když nás čekalo společné mytí na táboře nebo u bazénu. Mykotická nákaza číhá také v sauně, u sousedů na koberci, na zvířecí kůži, mokrém ručníku nebo ve vlhké uzavřené obuvi. Prevence je matkou moudrosti, někdy je ovšem sebevětší snaha marná…
První krok: odhalení mykózy
Dermatomykóza se ohlašuje změnami na pokožce či nehtech a nezvyklým zápachem z nohou. Poté následuje svědění, pálení či bolení. Vizuálně lze odhalit zčervenání kůže, mírné otoky, kožní výrustky mezi prsty, rozpraskanou a šupinatou kůži. Přenese-li se plíseň na nehty, povšimnete si jejich netypicky nažloutlé barvy, výjimkou není ani zdeformování, ztluštění či třepení. Struktura nehtu bývá nepravidelná, hrubá.
Druhý krok: samoléčba
Nachází-li se mykotická infekce již v hodně pokročilém stádiu, nevyhnete se návštěvě dermatologa. V začátcích se však můžete pokusit nohám ulevit sami. Naše babičky sázely na jablečný ocet, který obsahuje přírodní antimykotika. Zkuste jej zředit půl na půl s teplou vodou a nohy v něm denně koupat. Mezi další tipy patří oregano a olivový olej, někteří doporučují také dezinfekci v podobě ústní vody Listerine.
Třetí krok: Fresh Fingers
Pokud metoda „po domácku“ nezabrala, nezbývá než si pořídit některý z volně dostupných přípravků, nebo navštívit dermatologa. My vám můžeme doporučit ozkoušený sprej Fresh Fingers, prevenci i léčbu v jednom. Snadno se nanáší a již po prvním použití zmírní svědění a poskytne vám tolik potřebnou úlevu. Samotná léčba je pak záležitostí několika týdnů, když však vytrváte, příznaky vymizí a zůstane jen svěží mentolová vůně. Kromě mátového esenciálního oleje spočívá tajemství tohoto hypoalergenního přípravku i v dalších účinných látkách: climbazole (snižuje tvorbu kvasinek), farnesol (výborné antiseptikum) a vitamínu E.