Předvánoční stres může mít neblahý vliv na naše zdraví, jak se chránit?
Vánoce. Svátky, které má každý spojené s pojídáním cukroví, sledováním pohádek a pozorováním mihotavých světýlek na vánočním stromečku. Nalijme si ovšem čistého vína. Než k této proklamované pohodě dojde, téměř všichni zažíváme několik týdnů nekontrolovatelného stresu. Abychom si totiž vánoční svátky mohli užít, musíme stihnout vše připravit.
A právě to, že se za poměrně krátký časový horizont snažíme skloubit vánoční přípravy s prací a s péči o rodinu, působí negativně na naši psychickou pohodu, zvyšuje úroveň stresu a má neblahý vliv na naše zdraví. Což není žádným překvapením. Dlouhodobý stres má totiž za následek propuknutí skrytých nemocí a infekcí, kterým se naše již tak oslabená imunita jen tak tak brání. Klíčem k tomu, abychom si zachovali dobrý fyzický i psychický stav, je tedy eliminace stresových situací a systematické posilování imunitního systému. Jak toho ovšem docílit?
Posílení imunity není teoreticky žádná věda. Stačí být přiměřeně aktivní, dbát zásad zdravého životního stylu a zajistit si dostatek vitaminů. Ale ruku na srdce. Kdo z nás se snaží, seč mu síly stačí, a přesto v zimě zažívá stavy, které mají k prosperujícímu zdraví na míle daleko? Posílení imunitního systému je totiž běh na dlouhou trať a málokdo dokáže být v tomto ohledu vytrvalý. Navíc to obnáší jisté odříkání. Avšak efektivním způsobem, jak docílit pozitivních výsledků, je systémová enzymoterapie. Některé enzymy totiž v našem těle modulují a řídí správné fungování imunity, dokáží ji nastartovat a zvýšit její obranyschopnost a ve správný okamžik dovedou její aktivitu zase utlumit. Je-li ale naše imunita oslabena, je nutné tělu obdobné enzymy dodat zvenčí. K tomu slouží nejznámější enzymový lék Wobenzym, který na trhu existuje již více než 40 let. Jeho účinnost byla prokázána v řadě studií v České republice i zahraničí a dodnes funguje jako jeden z nejefektivnějších způsobů, jak účinně podpořit a posílit imunitní systém. Koupit jej lze v lékárnách a doporučuje se užívat alespoň po dobu několika týdnů.
Co se ovšem stresu týče, zde není řešení tak jednoduché. Při jeho eliminaci je totiž potřeba změnit přístup k životu. Je to běh na dlouhou trať a málokdo to umí. A není se čemu divit. Stres se totiž ne nadarmo nazývá epidemií 21. století a dle statistik se například v práci trápí až polovina Čechů. Spouštěčem jsou poté mezilidské vztahy, nedostatečné ohodnocení a přehnaná zátěž. Z toho ovšem nevyplývá nic jiného, že by v praxi stačilo dopřávat si dostatek odpočinku, být asertivní, a nejen v práci, ale i ke svému okolí být upřímný. Jedině je tak je totiž možné docílit toho, abychom se přestali obklopovat negativními věcmi a lidmi kolem sebe a dokázali si udělat čas sami na sebe.
A co tedy stres předvánoční? Nutné je zeptat se sami sebe, zda na sebe neklademe přehnaně vysoké nároky a zda bychom něco z věcí, které jsme na prosinec naplánovali, nemohli vynechat. Řeč o návštěvách všech příbuzných z pátého kolene, pečení třiceti druhů cukroví či generální úklid, který stejně za dva dny nebude poznat. V jednoduchosti je krása a právě to, že Vánoce nikdy nemůžou být podle předlohy, z nich dělá svátky, na které rádi vzpomínáme. Uberme tedy na vážnosti a přidejme hravost. Jakmile trochu povolíme a přijmeme vánoční svátky se všemi zmatky a chybami, uleví se nám.