Pocit sytosti bez zbytečného přejídání

Každý kdo hubne a snaží se držet dietu si podvědomě myslí, že musí zákonitě jíst méně. Jak to ale udělat, když pak máte celý den hlad? Tady je pár dobrých rad.

Kvalitní bílkoviny

Potraviny obsahující vysoký obsah bílkovin zvyšují pocit sytosti, jezte tedy mnohem více libového masa, luštěnin a ryb.

Potraviny s nižším glykemickým indexem

Potraviny s nízkým glykemickým indexem udržují hladinu cukru v krvi stabilní po delší dobu a brání tak velkým výkyvům hladiny glukózy v krvi. Stabilní hladina cukru v krvi znamená, že máte plnější pocit déle, a vyhnete se chutím na potraviny s vysokým obsahem cukru, například sladkosti. Tam, kde je možné, volte potraviny s nízkým glykemickým indexem, nebo alespoň kombinaci nízkých a vysokých glykemických indexů, které zmírňují efekt tučných jídel. Potraviny s nízkým glykemickým indexem jsou například celozrnné pečivo a obiloviny, oves, zelenina jako sladké brambory a mrkev, široká škála ovoce, většina mléčných výrobků a luštěnin.

Více vlákniny

Vláknina zvyšuje pocit sytosti bez zbytečných kalorií. Výběr vlákniny v potravinách jako jsou pekárenské výrobky a obiloviny, ovoce a zelenina může snížit celkový efekt objemu potravy a následného příjmu kalorií.

Pijte více vody

Žízeň obvykle ošálí hlad, takže pít více pomůže k pocitu plnosti. Voda je tou nejlepší volbou, protože je bez kalorií a má mnoho dalších výhod Vypijte proto před každým jídlem sklenici vody.

Přestaňte jíst před pocitem plnosti

Japonci mají koncept známý jako Hachi Hara Bu založený na principu, že člověk by měl jíst, dokud je z 80% plný. Přestat jíst před pocitem plnosti dává tělu čas poslat signály, že je ve skutečnosti už plné. Tělu totiž chvíli trvá, než si samo sytost uvědomí.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje