Plastika víček

Operace (plastika) očních víček, nebo-li blefaroplatika, je doménou estetické plastické chirurgie a patří mezi jedny z nejčastějších výkonů tohoto oboru a redukuje povislou nebo nadbytečnou kůži v této oblasti. Nenechte se však zmást tím, že „plastiky“ podstupují pouze celebrity a bohaté stárnoucí dámy. Může jednat i o odstranění problémů, které pacienta kromě vzhledu trápí i funkčně.

Kůže víček je nejtenčí na lidském těle. Protože oblast víček je velmi mimicky namáhanou částí obličeje dochází v této krajině časně k viditelným projevům stárnutí díky ztrátě elasticity kůže a jejímu ochabnutí či prolapsu tukové tkáně. Na víčkách a zevních koutcích se vytváří již v mladém věku vrásky. Vzniká nadbytek až převis kůže, nejčastěji na víčkách horních. To způsobuje unavený stárnoucí výraz tváře.

Svojí roli hraje i dědičnost, typ kůže, nezdravý životní styl, především kouření a nedostatečný pitný režim, alergie a jiná onemocnění, například ledvin. Nejde však pouze o estetickou vadu, takto postižení lidé mají často pocit únavy a bolesti očí.

Jak probíhá operace očních víček

Chirurgicky se odstraní nadbytečná kůže z víček a je-li zapotřebí, korigují se i prolabující tukové váčky nacházející se v očnici. Jizva na horním víčku respektuje přirozené rýhy kůže do jejichž záhybů se kůže formuje při otevření oka. U dolního víčka je jizva těsně pod řasou. Plastika očních víček se provádí v lokální anestezii, většinou ambulantně nebo za jednodenní hospitalizace. Plastika může být provedena u horního i dolního víčka samostatně nebo najednou.

Pooperační průběh

První tři dny po operaci se doporučuje ledovat, respektive chladit ranky. Do odstranění stehů se doporučuje omezit mžourání a zvýšenou mimiku očí (sledování televize či počítače). Stehy se odstraňují 5.-7. den po zákroku.

Od 10. dne po operaci je zapotřebí jizvy začít masírovat. Provádíme tlakové masáže. Špičkou prstu na jizvu prstem zatlačíme na dobu 30 sekund a tímto způsobem jí několikrát denně celou promasírujeme, s výhodou využijeme mastný krém. Tlak musí být ale veden kolmo k jizvě aby se jizva nepoškodila.

Po plastice víček se jizva nesmí vystavovat slunečnímu záření alespoň dva měsíce, hrozí její ztmavnutí. Ztmavnutí lze předcházet používáním krémů s vysokým UV faktorem.

Pacient je většinou schopný vrátit se zpět do práce již 3 den po operaci, ale musí počítat s tím, že rány budou ještě zalepené a budou vidět modřiny a otoky. Se sportem a zvýšenou fyzickou zátěží se doporučuje začít až po dvou týdnech. Jizva je nejdříve zarudlá. Postupně však bledne a do osmi týdnů po plastice je již prakticky neznatelná v přirozených záhybech kolem oka.

Kde si nechat udělat plastiku víček?

Nejdůležitější roli při výběru zdravotního zařízení hrají osobní reference, nic jiného než vlastní zkušenost jí nenahradí. Za jednu z nejlepších a špičkových center provádějící estetickou plastickou chirurgii patří privátní klinika RvmedCentrum. Pracují zde špičkoví plastičtí chirurgové a je zde velmi pohodlné a příjemné prostředí včetně ostatního ošetřujícího personálu. Rozhodnete-li se tedy pro plastiku víček, ať již horních či dolních, určitě navštivte RvmedCentrum. Vše vám rádi vysvětlí a ukáží, takže se budete moci sami rozhodnout.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje