Operace zlomeniny klíční kosti

Zlomenina klíční kosti postihuje osoby všech věkových kategorií. Její nejčastější příčinou bývá úraz vzniklý následkem sportování. Řeč je především o sportech, při kterých hrozí pád v rychlosti, jedná se například o lyžování či jízdu na kole. Postižený pociťuje bolest v oblasti ramene, záleží na tom, v jaké části k fraktuře kosti došlo. Na postiženém místě se zpravidla objeví otok a modřina.

Operativní řešení zlomeniny

Zlomenina střední části klíční kosti bývá vůbec nejčastější. Týká se dokonce až tří čtvrtin případů. V některých z nich lékaři přistupují k operativnímu řešení zranění zlomeniny klíční kosti. Zejména pokud došlo k výrazné dislokaci kosti, je omezena hybnost ramene nebo jsou narušeny nervy dané oblasti. V průběhu operace je poraněná kost zafixována do správné polohy pomocí dlahy. Ta zamezí nežádoucímu posunu kousků kosti a naopak napomůže jejich správnému srůstu. Pokud lékaři přistoupí k dlahové osteosyntéze střední klíční kosti, klesá riziko špatného srůstu kosti, a tudíž i následných komplikací. Výhodou tohoto postupu je dřívější opětovná částečná mobilizace, zachování hybnosti končetiny v kloubu a dále také menší riziko vzniku atrofií. Jen je třeba, aby se pacient vyvaroval případným dalším poraněním.

Jak se používají nitrodřeňové pruty ESIN?

Velmi zajímavou metodou řešení zlomeniny klíční kosti je osteosyntéza pomocí elasticky stabilního nitrodřeňového prutu ESIN. Při operaci je do těla voperován tento implantát vyrobený ze slitin titanu. Pro lepší představu se jedná o pruty s předehnutou špičkou o průměru 2 - 4 mm. Ortopedové vidí její nesporné výhody. Tou hlavní je její šetrnost v podobě menšího zásahu do postiženého místa. V důsledku toho klesá i riziko případných komplikací (například v podobě zánětů). Pacienti mohou začít brzy s rehabilitací a pooperační stav často vyžaduje méně analgetik než v jiných případech.

Čaje